Rakouští fyzilíři, 1805

Rakouští fyzilíři, 1805

Figurky znázorňují řadové rakouské pěšáky (tzv. fyzilíry) v období bitvy u Slavkova. Oblečeni jsou ve standardních uniformách rakouské pěchoty, nošených od roku 1798, představovaných bílým kabátem, kalhotami a černými kamašemi s kovovými knoflíky. Vyložení kabátu, jež barevně odpovídalo konkrétnímu pluku, je v tomto případě modré. Specifickým prvkem této uniformy byly přilby s kovovým čelním štítkem a s hřebenem v císařských barvách monarchie, černé a žluté. Tato pokrývka hlavy byla nicméně v letech 1804-1809 postupně vyměněna za pěchotní čáka.

Výstroj pěšáků tvoří světle hnědá kožená torna s připoutaným srolovaným šedým pláštěm, patrontaška z tmavé kůže, znázorněná černě, a pochva na bajonet, v případě jednoho z fyzilírů černá, v případě druhém hnědá. Součástí výstroje bývaly i dřevěné polní láhve, které však na figurkách znázorněny nejsou. Kožené řemení je dle dobového úzu vyvedeno v bílé. Výzbroj obou pěšáků představuje puška, tehdy patrně vz. 1798 s křesadlovým zámkem a bajonetem.

Dřevěné komponenty zbraní jsou znázorněny hnědou, kovové pak stříbrošedou barvou. První voják je znázorněn v pozici zasouvání nabijáku do hlavně při nabíjení, zatímco druhého zpodobnil tvůrce v momentu, kdy sahá do tašky pro novou patronu.

Takto vyhlíželi někteří rakouští pěšáci, účastnící se proslulé „bitvy tří císařů“ u Slavkova 2. prosince 1805. Bitva, známá v západní historiografii podle německého názvu Slavkova Austerlitz, byla dějištěm srážky francouzské armády Napoleona Bonaparte s vojskem tzv. 3. koalice, tvořeným rakouskou armádou císaře Františka I. a ruským vojskem cara Alexandra I. Bitva počínající v časných ranních hodinách trvala celý den a definitivně skončila kolem páté hodiny odpoledne po západu slunce jasným vítězstvím francouzských sil.

Soubor figurek byl do sbírky Vojenského historického ústavu získáván průběžnými nákupy v období 60. let minulého století.

 

AktuálněZhroucení soluňské fronty

Zhroucení soluňské fronty

02. 10. 2023
V polovině září 1918 začala na soluňské frontě vítězná ofenziva dohodových států, jež…
1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

01. 10. 2023
Před devadesáti lety, 1. října 1933, vznikla Sudetendeutsche Heimatsfront (Sudetoněmecká vlastenecká fronta,…
Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

29. 09. 2023
Oddělení pohraniční finanční stráže Horní Adršpach – 30. září 1938 17.00 hod.:…
Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

26. 09. 2023
Čtvrteční státní svátek sv. Václava můžete využít k návštěvě všech muzeí ve správě…
Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

26. 09. 2023
Klíčovou roli pro Pražské povstání mělo rozhlasové vysílání. Z budovy rozhlasu na…