WYNDHAM-LEWIS, Dominic Bevan. I couldn't help laughing!: an anthology of war-time humor.

WYNDHAM-LEWIS, Dominic Bevan. I couldn't help laughing!: an anthology of war-time humor.

Dne 3. září 1939 vstoupila Velká Británie do druhé světové války, poté co vypršelo ultimátum premiéra Chamberlaina Německu, které nestáhlo své síly z napadeného Polska. Válka si měla vyžádat velkou daň. Britské ztráty na životech podle některých odhadů činily přibližně 398 000 mrtvých a nezvěstných, z nichž mnozí byli civilisté. Válka postupně prostoupila prakticky do všech sfér života. Britští obyvatelé na domácí frontě se museli vyrovnat s mnoha těžkostmi. Odchod synů nebo manželů na frontu, nebezpečí německých náletů nebo přídělový systém nejen na potraviny představovaly pouze vršek ledovce.
Mezi obranné prostředky, které mohly činit každodenní realitu snesitelnější, patřil pochopitelně i humor. Mezi jeho ukázkové příklady můžeme zařadit též námi prezentovanou publikaci. Jedná se o kompilaci anekdot a kreslených vtipů od sedmadvaceti autorů. Editorem knihy byl Dominic Bevan Wyndham-Lewis (1891–1969). Velšan narozený v Liverpoolu, který svou novinářskou kariéru zahájil krátce po první světové válce u deníku Daily Express. V roce 1919 se zde pod pseudonymem Beachcomber ujal editování humorného sloupku By the Way. Toto ovšem představovalo jen zanedbatelnou část jeho tvorby. Wyndham-Lewis byl mimo jiné autorem mnoha biografií. Kromě toho se podílel na psaní scénáře k filmu Alfreda Hitchcocka Muž, který věděl příliš mnoho z roku 1934.
Jeho kniha I couldn't help laughing! sleduje válečné události na evropském kontinentu a každodenní život na domácí frontě od září 1939 po prosinec 1941, kdy byla poprvé vydána. Za zmínku stojí skutečnost, že většinu prostoru nevěnuje zesměšňování a démonizaci nepřítele, jak by se u podobné publikace dalo předpokládat, ale soustředí se především na legendární britský klid a zdánlivou lhostejnost k nebezpečí a strádání, jež měly být hlavní předností. Představuje zajímavé humorné svědectví o atmosféře panující na Britských ostrovech v prvních letech války, respektive o tom, jak Britové rádi viděli sami sebe.

Citace:

LEWIS, B. D. Wyndham. I couldn't help laughing!: an anthology of war-time humor. London: Lindsay Drummond, 1942. 128 s.

Aktuálně



V Armádním muzeu Žižkov můžete vidět novou panelovou výstavu. Představuje administrativu povinné vojenské služby v českých zemích

V Armádním muzeu Žižkov můžete vidět novou panelovou výstavu. Představuje administrativu povinné vojenské služby v českých zemích

18. 02. 2026
Výstava Ztracené mládí v armádní evidenci ukazuje osudy mladých mužů, jejichž životy…
Bitva u Chlumce – triumf knížete Soběslava před 900 lety – 18. 2. 1126

Bitva u Chlumce – triumf knížete Soběslava před 900 lety – 18. 2. 1126

17. 02. 2026
Zítra si připomeneme 900 let od porušení středověkého zvyku neválčit pokud možno…
Úpravy plánu zbrojní výroby v letech 1958 až 1960

Úpravy plánu zbrojní výroby v letech 1958 až 1960

14. 02. 2026
Zbrojní výroba v druhé polovině 50. let prošla řadou zásadních zvratů. Jednu ze…
Veteráni UNPROFOR/ UNCRO opět vzpomínali na svou misi

Veteráni UNPROFOR/ UNCRO opět vzpomínali na svou misi

12. 02. 2026
V kinosále Armádního muzea Žižkov se ve středu 11. února konalo další…
Připomínka data narození: JOSEF BUBLÍK / 12. února 1920 - 18. června 1942

Připomínka data narození: JOSEF BUBLÍK / 12. února 1920 - 18. června 1942

12. 02. 2026
Dnes si připomínáme datum narození příslušníka československého pěšího pluku 2 ve Francii…