Zajetí Andrease Hofera, 1810

Zajetí Andrease Hofera, 1810

V důsledku tzv. prešpurského míru, uzavřeného roku 1805 po Napoleonově vítězství u Slavkova, se dostalo Tyrolsko, jedna z historických zemí rakouského domu, pod kontrolu Bavorského království coby Napoleonova spojence. Tyrolané, jimž se tento stav nijak nezamlouval, se po několika letech odhodlali roku 1809 k ozbrojenému povstání pod vedením svého krajana Andrease Hofera. Tento muž měl již zkušenosti s předchozích válečných let coby velitel domobrany a k celému podniku měl rovněž tichou podporu vídeňského dvora. Zpočátku úspěšné povstání, jež uštědřilo několik porážek nejen bavorským, ale také francouzským jednotkám a dočasně umožnilo Tyrolanům kontrolovat Innsbruck, bylo nakonec v listopadu zatlačeno do defenzivy a ze strany povstalců téměř ukončeno. Následoval neúspěšný pokus o obnovu odporu, po němž se většina povstalců skrývala v horách nebo odešla. Andreas Hofer, který se i rodinou ukrýval v salaši, byl zrazen jedním z krajanů, Franzem Rafflem, jež jej při vidině vypsané odměny 1500 zlatých prozradil nepříteli. Hofer byl 19. ledna 1810 zajat a převezen do Mantovy, kde jej následně vojenský soud odsoudil k trestu smrti. Rozsudek smrti zastřelením byl vykonán o měsíc později, 20. února. Andreas Hofer se posléze stal rakouským národním hrdinou.

Prezentované figurky znázorňují Andrease Hofera v momentu dopadení a ozbrojeného duchovního. Autor figurky tyrolského vůdce pravděpodobně použil jako předlohu obraz z roku 1890 od rakouského malíře původem z Tyrol, Karla von Blaas, jež zachycuje Hoferovo zajetí. Lze tak soudit z takřka shodného zpodobnění oděvu, postoje a pozice rukou s nasazovanými pouty včetně “cizí ruky” u Hoferovy pravé paže, patřící jímajícímu vojákovi. Andreas Hofer je vypodobněn v krátkých kožených kalhotách s širokými šlemi, typickými pro tyrolský kroj, vestě, kabátci a vysokých botách. Figurka ozbrojeného kněze či mnicha s Hoferovým zajetím nesouvisí, je však zajímavým dokladem skutečnosti, že na straně tyrolských povstalců aktivně působily také duchovní osoby.

Figurka Andrease Hofera je kolorována spíše tmavšími odstíny, tmavě zelenou na kabátci a světlejším odstínem na šlích spolu s šedohnědým odstínem nohavic, černým opaskem a botami s hnědou manžetou. Výjimku co do barevnosti představuje červená barva vesty a metalická barva žlutého kovu, znázorňující křížek na krku a kovovou apliku na šlích. Opasková spona je oproti tomu vyvedena pouze matným odstínem žlutozelené. Bílé a červené linky mezi okrajem nohavic a bot naznačují podkolenky. Postava duchovního je barevně jednodušší, dominuje hnědá barva kutny a opánků, doplněná černou na pochvě zbraně a řemenu. Metalická barva stříbrošedého kovu zvýrazňuje postavu Krista na tmavohnědém krucifixu, dále botku a ústí pochvy spolu s kovem samotné šavle. Pro cingulum uvázané v pase byla vybrána bílá barva provazu, použitá taktéž na provazy Hoferových pout. Na znázornění půdy byl zvolen odstín zelené a v případě tyrolského vůdce světle šedé, přičemž tmavě šedý je i rukáv kabátu nepřítomného jímajícího vojáka. Vzezření figur uzavírá hnědá barva vlasů a vousů obou postav spolu s pleťovou barvou obličeje a rukou, v Hoferově případě laděnou mírně do hněda.

Soubor figurek byl do sbírky Vojenského historického ústavu získáván průběžnými nákupy v období 60. let minulého století.

 

Aktuálně



1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

01. 10. 2023
Před devadesáti lety, 1. října 1933, vznikla Sudetendeutsche Heimatsfront (Sudetoněmecká vlastenecká fronta,…
Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

29. 09. 2023
Oddělení pohraniční finanční stráže Horní Adršpach – 30. září 1938 17.00 hod.:…
Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

26. 09. 2023
Čtvrteční státní svátek sv. Václava můžete využít k návštěvě všech muzeí ve správě…
Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

26. 09. 2023
Klíčovou roli pro Pražské povstání mělo rozhlasové vysílání. Z budovy rozhlasu na…
Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

23. 09. 2023
Stovky dětí v doprovodu svých rodičů dorazily na tradiční Dětský den do Vojenského…