V tomto přehledu jsou jednotlivé exponáty seřazeny chronologicky, podle data jejich zveřejnění - toto zveřejnění není zcela totožné s jejich zobrazením na hlavní stránce v konkrétní den.
Cíleně a přesněji lze hledat exponáty podle jejich zařazení do konkrétní podsbírky - jedná se o podsbírky jako např. Chladné zbraně a zbroj, Letecký materiál, Pistole a revolvery, Varia atd. V takovém případě klikněte na tento odkaz Exponáty dne - tematická sbírka.
11. kontingent Armády České republiky o celkovém počtu 433 osob působil v zahraniční operaci Joint Enterprise…
...
Zásadní roli ve spojení s protektorátem sehrála československá Vojenská rádiová ústředna (VRÚ) ve Velké Británii. Její…
...
Tato zbraň nese název podle latinského pojmenování parejnoků - torpedo, pocházejícího ze slovesa torpore (ztuhnout, ochromit),…
...
Nejrozšířenější československý kluzák L-13 byl výsledkem projektu kolektivu konstruktéra Ing. Karla Dlouhého a požadavků Svazu pro…
...
Hrací karty patřily na bojištích 1. světové války k oblíbeným kratochvílím. Mezi českými vojáky byly nejrozšířenější…
...
BÖCKLER, Georg Andreas. Manuale Architecturae militaris. Dritter Theil Georg Andreas Böckler (1617–1687) je jedním z vojenských spisovatelů…
...
Ve sbírkách Vojenského historického ústavu se nachází několik zajímavých vexilologických připomínek československé účasti v občanské válce…
...
Vojenská zotavovna Bedřichov ve Špindlerově Mlýně patří dlouhodobě mezi vysoce oceňovaná rekreační zařízení ve správě Vojenských…
...
Období první světové války je v kontextu českých dějin neodmyslitelně spjato s působením zahraniční dobrovolnické armády…
...
Po smrti bavorského kurfiřta Maxmiliána Josefa na samém konci roku 1777 neexistoval žádný přímý dědic titulu…
...
Snímek pořízený na přelomu dvacátých a třicátých let zachycuje španělského krále Alfonse XIII. (vládl v letech 1886–1831)…
...
Snímky z první poloviny dvacátých let zachycují první československé dopravní letadlo A-10 od firmy Aero. Na prvním…
...
Snímek, pořízený v letech 1915–17, zachycuje rakousko-uherské říční monitory v přístavišti na Dunaji. První zprava je Inn,…
...
Zvyk zasílat na Nový rok přání rodinným příslušníkům a známým pochází z poloviny 19. století, kdy se…
...
Český fotograf a malíř František Parolek je autorem novoročenky k válečnému roku 1917. Jednoduchou tužkovou skicu vytvořil…
...
Výcvikový film „Diplomaté“ se zabýval způsoby sledování činnosti členů diplomatického sboru kapitalistických států pobývajících na území…
...
Jednou z oblíbených disciplín se stalo létání na klouzavém padáku, jež umožňovalo pilotovi opravdu těsné sepětí s okolní…
...
Dřevěný žebrovaný lodní kufr pochází z pozůstalosti po stíhacím pilotu RAF Jaroslavu Muzikovi (1915–2001). Jaroslav Muzika se…
...
Charakteristický tvar polní pokrývky hlavy provázel v různých barevných obměnách rakousko-uherskou armádu po téměř celé půlstoletí. Poprvé…
...
Josef Váchal (1884–1969) bezpochyby patří mezi nejvýraznější české umělce 20. století. Tento malíř, grafik, sochař…
...
Vánoční svátky strávené na válečných frontách tradičně poskytovaly jen omezený prostor pro náležitou oslavu. To se…
...
Polní stejnokroj 60 byl do výstroje Československé lidové armády postupně zaváděn v první polovině 60. let. Jednalo…
...
S výjimkou zkoušek pušek vz. 24 s optickým zaměřovačem v roce 1937 se MNO v meziválečném období otázkou zbraní…
...
Revoluční rok 1848 přinesl neklid do mnoha evropských zemí. Habsburské monarchie se dotkl hned několikrát.…
...