V tomto přehledu jsou jednotlivé exponáty seřazeny chronologicky, podle data jejich zveřejnění - toto zveřejnění není zcela totožné s jejich zobrazením na hlavní stránce v konkrétní den.
Cíleně a přesněji lze hledat exponáty podle jejich zařazení do konkrétní podsbírky - jedná se o podsbírky jako např. Chladné zbraně a zbroj, Letecký materiál, Pistole a revolvery, Varia atd. V takovém případě klikněte na tento odkaz Exponáty dne - tematická sbírka.
V roce 1854 byla pro myslivecké jednotky zavedena nová puška systému Lorenz, jejíž bodák se zahnutou drážkou…
...
Kvalitativní posun ve způsobu uchycení bodáku na hlaveň pušky znamenalo v rakouské armádě zavedení tulejového bodáku na…
...
Náhradní bodáky byly vyráběny v období nedostatku původně zavedených vzorů v průběhu první světové války. Jejich škála…
...
První bodák se svařenou tulejí byl do výzbroje rakouské armády zaveden s puškou vzor 1748. Čepel trojúhelníkového…
...
Početnou skupinu mezi bodáky užívanými v habsburské armádě tvořily dlouhé bodáky se šavlovou (jataganovou) čepelí. Pro svou…
...
Od roku 1873 byly čepele i pochvy rakouských bodáků vzor 1867 zkracovány o 105 mm a v…
...
Československý samopal vzor 58 byl do výzbroje naší armády zaveden ve dvou variantách: pěchotní s pevnou pažbou,…
...
Posledním z řady klasických tulejových bodáků s křížovým průřezem čepele se u ozbrojených složek habsburské monarchie stal…
...
Bodák byl kompletován s puškou Krag-Jörgenson vzor 1894, karabinou vzor 1904, karabinou polního dělostřelectva vzor 1907 a…
...
Pravděpodobně nejznámějším a mezi sběrateli nejrozšířenějším typem rakouského tulejového bodáku se stal bodák na pěchotní pušky systému…
...
Bodák byl určen pro krátkou československou opakovačku Mauser vzor 33 v ráži 7,92 mm, která byla přidělena…
...
Návrh novoroční pohlednice vytvořil sochař a legionář Karel Babka pravděpodobně na konci roku 1917. Postava čs. legionáře…
...
Dolejšovy prezentované barevné koláže s domalbou představují koncepční řešení velkého znaku České republiky a zpracování symbolu ČR…
...
Malíř a legionář Jindřich Vlček vytvořil jednoduchou skicu, která zachycuje atmosféru vánočních svátků uvnitř vojenské ubikace legionářů.…
...
Střelecký terč s nápisem „Střeleno od pana Josefa Erbena c. k. školního ředitele, v Jičíně dne 9.…
...
Dobový kolorovaný grafický list zobrazuje bojiště poblíž Slavkova v dopoledních hodinách dne bitvy, která je známá také…
...
Prezentovaný leták byl vyvěšen na jedné z ulic brněnského centra v prvních dnech sametové revoluce roku 1989.…
...
Oficiální portrét rakousko-uherského mocnáře Františka Josefa I. vytvořil jeden z největších českých malířů František Ženíšek (1849–1916). Vojenský…
...
Amsterdamský rytec vytvořil krásnou kolorovanou mapu, která zobrazuje nejen geografickou podobu biskupství s tehdejšími důležitými místopisnými body.…
...
Antverpský grafik a rytec Aegidius II. Sadeler (1570–1629), autor dvou prezentovaných mědirytů, patřil k rozvětvené rodině vlámských…
...
Malíř-krajinář Petr Jaroš vytvořil na sklonku svého života obraz oslavující den vzniku Československa dne 28. října 1918.…
...
Malíř Jindřich Vlček vytvořil za svého pobytu v čs. legiích v Rusku akvarel zobrazující pohled do interiéru…
...
Portrét jedné z nejslavnějších žen v historii Evropy, rakouské císařovny Marie Terezie, byl vytvořen neznámým autorem dle…
...
Jaromír Schoř vytvořil prezentované dílo jako součást politického úkolu HPS ČSLA k dvacátému výročí karpatsko-dukelské operace v…
...