František Bogataj

František Bogataj

13. 05. 2018

"Nadporučík František Bogataj – příjemný a usměvavý důstojník. Jinak byl však velmi tichý, což bylo pravděpodobně kvůli jeho znalosti angličtiny, která byla nižší než u zbytku účastníků kursu. Byl dobrý ve všech druzích tréninku a provedl dobré seskoky padákem..." Hodnocení velitele parašutistické výcvikové základny majora C. J. Edwardse v Dunham House u Ringway z 22. listopadu 1942.

 

Npor. Bogataj – má pověst sekáče a působí i takovým dojmem – těžko říci zda je nebo není – má své názory na celou věc – nejraději by prý šel sám – skupina se pro něho bude těžko hledat... Z rukopisných poznámek velitele Zvláštní skupiny D pro výsadkové operace v okupované vlasti pplk. Karla Palečka z roku 1943

František Bogataj je zájemcům o československý domácí i zahraniční odboj dobře znám především jako velitel čtyřčlenné paraskupiny CARBON, vysazené v noci z 12. na 13. dubna 1944 mezi Ratíškovicemi a Vacenovicemi na Hodonínsku, i jako organizátor úspěšné stejnojmenné odbojové organizace na jihovýchodní Moravě. Po únoru 1948 musel emigrovat a zapojil se do protikomunistického odboje v Německu. Cvičil a vysílal kurýry do komunistického Československa a jen díky své fyzické zdatnosti a výcviku parašutisty se ubránil při pokusu komunistické rozvědky o jeho únos přes hranice.

Později odjel do USA, kde začal pracovat jako bankovní úředník. Do důchodu odešel jako viceprezident „American National Bank“ v Chicagu. Po listopadu 1989 byl rehabilitován a v roce povýšen na generálmajora v. v. a vyznamenán Řádem Milana Rastislava Štefánika. Zemřel 4. února 1999 v USA v Saint Germain.

Dramatický rok 1938 v životopisech našich hrdinů 2. světové války je však zpravidla odbyt maximálně jednou větou, přestože v mnoha případech stojí za obsáhlejší zmínku. Dokažme si to právě na příkladu Františka Bogataje, který se narodil 21. března 1913 v Uherském Ostrohu u Uherského Hradiště.

Po maturitě na uherskohradišťské obchodní akademii v roce 1933 nastoupil téhož roku vojenskou prezenční službu na Slovensku. V srpnu 1934 potom nastoupil ke studiu na Vojenské akademii v Hranicích. Po dvou letech byl slavnostně vyřazen v hodnosti poručík pěchoty a nastoupil vojenskou službu jako velitel pěší čety u hraničářského praporu 5 v Chebu. Za zmínku stojí již to, že v tomto centru henleinovského hnutí se stal jeho přítelem poručík Jindřich Vaško, který za nacistické okupace pomáhal ukrývat radiostanici LIBUŠE paraskupiny SILVER A, která je spojena s tragickým osudem obce Ležáky. Vaško byl potom popraven gestapem 2. července 1942 v Pardubicích.

Oba mladí důstojníci měli v Chebu možnost, zvláště ve chvílích osobního volna, zblízka poznávat nebezpečí hitlerovského nacismu pro republiku a zvláště potom podstatu henleinovské demagogie a fanatismu. Dne 13. dubna 1938 byla Bogatajova rota přesunuta do nové posádky v Ostrově nad Ohří na tamním zámku, aby v případě nebezpečí byla před hlavním obranným pásmem čs. armády.

V kritickém září 1938 se Bogataj stal z pozice zástupce velitele roty posádkovým velitelem v Ostrově nad Ohří a velel asistenční jednotce, která zasahovala proti bojůvkám Sudetoněmeckého Freikorpsu, zatímco jeho kamarád Vaško plnil obdobný úkol na Kraslicku.

Na tyto dny po letech při rozhovoru s autorem těchto řádek vzpomínal jejich kolega a tehdy rovněž poručík Josef Matyáš: „Pátí hraničáři byli v září 1938 většinou mládenci z Rakovnicka a přilehlých oblastí. Všichni s hraničářským psem na límcích byli připraveni obětovat se za ohroženou republiku, ať to byl listonoš, dělník, obchodník či holič. Divoký Bogataj na vysunuté vartě uprostřed henleinovského fanatismu v Ostrově nad Ohří jim všem imponoval! Šli by za ním do ohně.

On se s henleinovci nemazal a dokázal ve svém prostoru rázně nastolit pořádek. Stal se postrachem bílých fuseklí, jak jsme říkali henleinovcům. V době, kdy se nám zakazovalo reagovat na provokace henleinovců a ministerstvo vnitra často paralyzovalo svými bázlivými směrnicemi činnost našeho četnictva na hranicích, byl Bogataj důstojník na svém místě. Opravdový hraničář!“

Stejně s obdivem a respektem na Františka Bogataje vzpomínali i mnozí příslušníci jednotek Stráže obrany státu z řad četníků a příslušníků pohraniční finanční stráže. Zvláště v druhé polovině září incidenty v prostoru Boží Dar – Jáchymov připomínaly opravdovou pohraniční válku.

Dokládá to i dobové hlášení oddělení finanční stráže Jáchymov: „Ráno 23. září 1938 budíček zajistil útok ordnerů. Celý den probíhaly přestřelky, v pozdních hodinách zasáhlo 5 našich tanků. Předtím proveden asi 2 hodiny před protiútokem letecký průzkum...“

O situaci vypovídá i důvěrná zpráva čj. 31.458 zpravodajského 2. oddělení ministerstva národní obrany z 23. září 1938, která se opírala o hlášení předsunutých jednotek hraničářského praporu 5 v Ostrově nad Ohří, kterým právě velel rázný Bogataj:

„Palba od 07.00 hod. řízena na naší hlídku na kótě 1010 pokračuje stále. Nepřítel má obsazenu kótu 1072 východně od jižního okraje Božího Daru, dále Hřbet + 500 m již. B. Daru, kde je těžký kulomet, na nějž jsem zahájil rovněž palbu z kulometu. Asi za 1/2 hodiny asi 200 m záp. Opeggt zahájena z tohoto směru palba.

Jedná se o kulomet německé armády. Z výšin záp. i vých. B. Daru střelba z pušek a 1 leh. kulometu. Podle zvuku je to náš, který včera odcizili našim jednotkám SOS v Božím Daru.

Na celnici má nepřítel 2 čety. Naše 1 četa z Jáchymova leží záp. kóty 1010, četa z Ostrova leží vých. kóty 1010. Tato situace udrží se přes den, neudrží se v noci, poněvadž nepřítel ráno napadl naše jednotky ze vzdálenosti 200 m od kóty 1010v. Na křižovatce silnic 600 m jižně trig. 1122 je stále pozorovati pohyb asi 20 osob, které byly shromážděny u 4 automobilů, z nichž 2 osobní odjely do říše směr Tellerhauser...“

Tuto komplikovanou situaci však jednotky čs. armády na Jáchymovsku nakonec rázně vyřešily v dalších dnech sražením henleinovců a jejich říšskoněmeckých pomocníků za hranice. Právě tehdy se projevila naplno Bogatajova odvaha a vlastenectví, které později mnohokrát potvrdil při náročném výcviku parašutisty ve Velké Británii, v domácím odboji za nacistické okupace i později v odboji protikomunistickém. Proto je dobré si připomínat rok 1938 u mužů, kteří s celoevropským selháním v podobě mnichovského diktátu nejsou morálně spojeni.

Jindřich Marek

Aktuálně



Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

30. 04. 2025
V Armádním muzeu Žižkov je k vidění nová výstava 1945 Voláme všechny…
Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

29. 04. 2025
Výstava 1945 Voláme všechny Čechy! se pro veřejnost otevírá 30. dubna 2025,…
V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

28. 04. 2025
Výstava „1945 Voláme všechny Čechy!“ přibližuje poslední fázi druhé světové války v…
Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

26. 04. 2025
Krásné slunečné počasí a modré nebe, které naznačovalo, že budou provedeny avizované…
Přijďte v sobotu 26. dubna na slavnostní zahájení 57. sezony v Leteckém muzeu Kbely

Přijďte v sobotu 26. dubna na slavnostní zahájení 57. sezony v Leteckém muzeu Kbely

23. 04. 2025
Poslední dubnovou sobotu roku 2025 bude zahájena 57. návštěvnická sezona Leteckého muzea…