František Král

František Král

17. 04. 2018

I hrdinové z východní fronty komunistickému režimu vyhovovali nejvíce, pokud byli již mrtví. Nemohli tak soudruhům komplikovat falšování historie i jejich vládnutí. Tak se mezi čítankové hrdiny kdysi dostal i španělský interbrigadista František Král, přestože by to po válce neměl asi nijak jednoduché…

 

Narodil se 29. ledna 1914 v obci Slavíkovice na Vyškovsku a po maturitě na Vyšší průmyslové škole v Pardubicích absolvoval během vojenské presenční služby školu pro důstojníky těžkého dělostřelectva v záloze. Po návratu do civilu v doznívající světové hospodářské krizi se nesnadno hledala práce a tak František nastoupil na podzim 1934 službu u pohraniční Finanční stráže v Orlických horách, kde se rychle seznámil s narůstajícím fanatismem a agresivitou henleinovců. To v něm probudilo citlivější vnímání celoevropské politiky, kdy nešlo přehlédnout ani angažmá hitlerovského Německa a fašistické Itálie ve španělské občanské válce.

Při Králově levicovém myšlení se proto není co divit, že na jaře 1937 svlékl finančnickou uniformu a zmizel tajně do Španělska, kde vstoupil do řad interbrigád. Zpočátku velel jedné z čet kulometné roty Jana Žižky z Trocnova a později bojoval jako zástupce velitele dělostřelecké baterie Karla Liebknechta a v závěru organizovaného nasazení interbrigadistů sloužil ve štábu 129.mezinárodní brigády.

V bojích s frankisty i německými a italskými jednotkami byl několikrát raněn, ale také vyznamenán Řádem španělské republiky. Do vlasti se vrátil v červnu 1938, aby stihl jako podporučík dělostřelectva v záloze zářijovou mobilizaci v řadách Dělostřeleckého pluku 302 i prožít hořkost i následnou potupu mnichovského diktátu.

Po okupaci českých zemí hledal další možnost boje s nacisty, odešel do Polska a po jeho porážce skončil v internaci v Sovětském svazu. Zde však více než dva roky čekal na novou příležitost k boji a postupně poznával zrůdný sovětský režim. Až v únoru 1942 František Král v Buzuluku konečně oblékl opět československou uniformu a v následujícím roce se zúčastnil tvrdých bojů u Sokolova, kde velel četě protitankových pušek.

V bojích u Kyjeva, Bílé Cerekve a Žaškova již velel v hodnosti poručíka dělostřelecké baterii. Vrátit se do osvobozené vlasti mu však nebylo dopřáno. Život Františka Krále ukončila 17. ledna 1944 německá střela v obci Buzovka u Žaškova. Jeho odvaha byla vždy nepřehlédnutelná a tak byl již za boje u Bílé Cerekve, kde jeho baterie zničila řadu německé obrněné techniky, navržen k udělení Zlaté hvězdy hrdiny Sovětského svazu, ale místo toho dostal „pouze“ sovětský Řád Vlastenecké války I. stupně.

Vysvětlení lze hledat beze sporu i v tom, že již tehdy byla čs. armáda na východní frontě totálně „profízlovaná“ donašeči z řad komunistů. Potvrzení tohoto faktu hledejme dokonce až v roce 1950, kdy začínala v rámci stalinských procesů v Československu štvanice na interbrigadisty. Tehdy se ověřovaly dokonce i názory mrtvých. Jeden z udavačů znovu potvrdil, že František Král přes „jeho domlouvání“ velice ostře kritizoval sovětský režim a vedl „demoralizační řeči“. Skuteční hrdinové to nemají nikdy lehké, protože ke své škodě používají vlastní rozum…

Jindřich Marek

AktuálněZhroucení soluňské fronty

Zhroucení soluňské fronty

02. 10. 2023
V polovině září 1918 začala na soluňské frontě vítězná ofenziva dohodových států, jež…
1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

01. 10. 2023
Před devadesáti lety, 1. října 1933, vznikla Sudetendeutsche Heimatsfront (Sudetoněmecká vlastenecká fronta,…
Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

29. 09. 2023
Oddělení pohraniční finanční stráže Horní Adršpach – 30. září 1938 17.00 hod.:…
Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

26. 09. 2023
Čtvrteční státní svátek sv. Václava můžete využít k návštěvě všech muzeí ve správě…
Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

26. 09. 2023
Klíčovou roli pro Pražské povstání mělo rozhlasové vysílání. Z budovy rozhlasu na…