Historik VHÚ Jiří Plachý získal za svoji knihu Cenu Jaroslava Golla

Historik VHÚ Jiří Plachý získal za svoji knihu Cenu Jaroslava Golla

17. 06. 2015

Publikace Horší než doba války, jejímž autorem je Jiří Plachý z Vojenského historického ústavu Praha, byla v minulých dnech oceněna v prvním ročníku Chlumecké literární ceny Jaroslava Golla. Kniha je věnována poválečným – a mnohdy tragickým – osudům téměř sedmi desítek parašutistů, bývalých příslušníků československé zahraniční armády ve Velké Británii, kteří byli či měli být vysazeni na území nepřítele.

 

Chlumecká literární cena Jaroslava Golla si klade za cíl podporovat knižní kulturu a podněcovat literární tvorbu, vydavatelskou činnost a četbu v žánru literatury faktu s uměleckými ambicemi, v tematickém okruhu české a regionální historie. Cena byla založena v roce 2014, na jejím udělování se podílí i Klub autorů literatury faktu a letos se v Chlumci nad Cidlinou uskutečnilo její první vyhlašování. Jiří Plachý získal cenu za knihu „Horší než doba války…“ s podtitulem „Osudy parašutistů z Velké Británie v poúnorovém Československu“. Publikaci vydalo v roce 2014 chebské nakladatelství Svět křídel.

Kniha je rozdělena do tří částí, v prvním se autor zabývá začleněním bývalých parašutistů do civilní společnosti v letech 1945–1948. Zvláštní pozornost je věnována těm, kteří se rozhodli zůstat jako vojáci z povolání v mírové československé armádě, sloužili v řadách bezpečnostních složek, byli zaměstnáni na Ministerstvu zahraničních věcí nebo vstoupili do politiky.

Druhá část knihy sleduje změny, k nimž došlo po komunistickém převratu v únoru 1948. Více než dvě desítky parašutistů na něj reagovaly odchodem do nového exilu. Ti, kteří zůstali, byli vystaveni nejrůznějším perzekucím – téměř všichni byli postiženi v oblasti mimosoudní, ať už šlo o ztrátu kvalifikovaného zaměstnání, sociálního statusu, vojenských hodností, o majetkové újmy, omezení osobní svobody nezákonnou vazbou nebo internací v táboře nucených prací atd. Dále je popsána cesta od naprosté společenské nivelizace parašutistů k postupné a pozvolné soudní, mimosoudní a společenské rehabilitaci v 60. letech, a především pak po roce 1989.

Poslední část knihy je věnována „zájmu“ komunistických tajných služeb o bývalé parašutisty, který začal v podstatě bezprostředně po skončení války a trval až do pádu komunistického režimu.

Více o celé publikaci včetně ukázky jedné z klíčových kapitol naleznete ZDE.

RED

Aktuálně1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

01. 10. 2023
Před devadesáti lety, 1. října 1933, vznikla Sudetendeutsche Heimatsfront (Sudetoněmecká vlastenecká fronta,…
Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

29. 09. 2023
Oddělení pohraniční finanční stráže Horní Adršpach – 30. září 1938 17.00 hod.:…
Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

26. 09. 2023
Čtvrteční státní svátek sv. Václava můžete využít k návštěvě všech muzeí ve správě…
Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

26. 09. 2023
Klíčovou roli pro Pražské povstání mělo rozhlasové vysílání. Z budovy rozhlasu na…
Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

23. 09. 2023
Stovky dětí v doprovodu svých rodičů dorazily na tradiční Dětský den do Vojenského…