Tankový den 2013: i v lešanském blátě jezdily historické stroje jako za mlada

Tankový den 2013: i v lešanském blátě jezdily historické stroje jako za mlada

01. 09. 2013

Uplynulý 11. Tankový den v Lešanech ukázal tisícům příznivců vojenské techniky, že předválečné tanky československé výroby skutečně patřily k evropské špičce. Kompletně zrenovovaný tank LT 35 se divákům představil poprvé a sklidil zasloužené ovace zaplněných tribun.

Déšť z uplynulé noci proměnil jindy tvrdý povrch arény ve Vojenském technickém muzeu Lešany v neděli 1. září v měkký mech, který pásy těžké techniky rozrývaly s každým dalším projetím. Tanky a jiná těžká vozidla se však v náročném terénu pohybovaly jistě. A platilo to i o hlavní „hvězdě“ programu, zrenovovaném tanku LT 35.

Jen co odezněly tóny české hymny na úvod programu, odstartovalo slavnostní předvedení tanku LT 35. Tank stál skryt plachtou uprostřed arény na pahorku, na vrcholek napochodovali vojáci v dobových uniformách, další jejich kolegové stáli dole. Do arény vjelo vozidlo HMMWV neboli humvee, z něhož vystoupil ministr obrany Vlastmil Picek, náčelník Generálního štábu Armády ČR, generálporučík Petr Pavel, a ředitel Vojenského historického ústavu Praha, plukovník Aleš Knížek.

Po krátkém představení tanku a připomenutí unikátnosti nejen samotného exponátu, ale také celého procesu renovace v rámci VHÚ, zazněl povel odstranit plachtu. Tank mohla veřejnost poprvé spatřit na tak velkém, volném prostoru. A pak se poprvé ozval i zvuk motoru: diváci ho slyšeli zesíleně, přes mikrofon a reproduktory.

Tank pak sjel z pahorku a několikrát se projel po aréně, diváci si ho mohli pečlivě prohlédnout i vyfotit. Společně s LT 35 se v aréně představil i jeho „bratranec“ a následovník, tank LT 38. Zatímco LT 35 se dočkal toho, že sloužil v československé armádě, LT 38 byl koncem 30. let v různých variantách exportován, po 15. březnu 1939 ho využila i německá armáda, na jeho podvozku také vznikly jiné stroje: například stíhač tanků Hetzer.

Významným bodem programu byla i bojová ukázka „Události v pohraničí v roce 1938“. Šlo bezesporu o jednu z nejreprezentativnějších a nejrozsáhlejších ukázek s účastí členů klubů vojenské historie, jakou lešanská areána mohla dosud shlédnout. Uprostřed arény vyrostla také maketa „sudetského“ domku.

Děj ukázky stál na konfliktu české menšiny se skupinou henleinovců. Ti napadli obyvatele i české vojáky střežící hraniční přechod. Napětí eskalovalo, následně zasahovala v početném zastoupení čs. armáda. Důležitá byla i osoba generála Syrového, který vyhlašoval mobilizaci ze září 1938; generála ztvárnil ve skutečné prvorepublikové generálské uniformě jeden z pracovníků VHÚ.

Po ukázce následovaly další jízdy v aréně, jezdily jak tanky LT 35 a LT 38, tak i současný tank T-72M4CZ, obrněný transportér Pandur, bojová vozidla pěchoty 1 a 2. Došlo i na izraelský tank Merkava či pěchotní vozidla Greyhound z druhé světové války. Objevily se i dva rakouské stroje, obrněné transportéry Sauer z období padesátých let.

Při pohybu strojů na blátivém povrchu nešlo přehlédnout především suverenitu tanku LT 38, který zvládal bez jakýchkoli potíží i těžký terén a překážky. Bylo i po sedmdesáti letech vidět, že tato konstrukce patřila ve své době k naprosté špičce; nacisté věděli, proč právě tento tank po okupaci na jaře 1939 zařadili do svých jednotek. Především podvozek tanku zaznamenal oproti předchůdci viditelný skok kupředu.

Nad hlavami diváků také přeletěly nadzvukové letouny JAS-39 Gripen, téměř akrobatické prvky mohli diváci vidět v podání dvou letadel Zlín Z-326. Milovníci zvířat zase museli ocenit vtipnou i zábavnou ukázku výcviku psů z Veterinární základny Chotyně. V jedné ze scének si zahráli i náhodně vybrané děti – představovali pasažéry autobusu, přičemž jeden z nich měl ve svém kufru granát. Pes ho spolehlivě odhalil.

Ačkoli noční deště a ranní zamračené počasí nevypadaly nadějně, nakonec se 11. Tankový den ve Vojenském technickém muzeu Lešany dočkal jak slunečné oblohy a příjemné teploty okolo dvaceti stupňů, tak zaplněných tribun a spokojených diváků.

 

AktuálněZhroucení soluňské fronty

Zhroucení soluňské fronty

02. 10. 2023
V polovině září 1918 začala na soluňské frontě vítězná ofenziva dohodových států, jež…
1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

01. 10. 2023
Před devadesáti lety, 1. října 1933, vznikla Sudetendeutsche Heimatsfront (Sudetoněmecká vlastenecká fronta,…
Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

29. 09. 2023
Oddělení pohraniční finanční stráže Horní Adršpach – 30. září 1938 17.00 hod.:…
Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

26. 09. 2023
Čtvrteční státní svátek sv. Václava můžete využít k návštěvě všech muzeí ve správě…
Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

26. 09. 2023
Klíčovou roli pro Pražské povstání mělo rozhlasové vysílání. Z budovy rozhlasu na…