Jan Ďurica

Jan Ďurica

25. 04. 2018

Patřil mezi vojáky, kteří mohli nejlépe srovnávat službu v ozbrojených silách před rokem 1989 i po něm. I jako velitel vycházel ze své znalosti vojenského života na základní úrovni. Když se s armádou loučil, byl patrný respekt, jaký si v řadách vojska vysloužil.

 

Narodil se 12. listopadu 1951 v Jeseníku. Vojenská studia začal na střední vojenské škole Jana Žižky v Moravské Třebové v roce 1967. Potom v nich pokračoval v letech 1970 až 1974 na Vysoké vojenské škole pozemního vojska ve Vyškově, kde se věnoval oboru velitelsko organizátorskému – tankovému.

Po ukončení studia vykonával J. Ďurica funkci náčelníka štábu tankového praporu. U tankových a motostřeleckých pluků postupně vystřídal řadu štábních a velitelských funkcí. Když se zpětně vracel k období 70. a 80. let, tvrdil, že výcvik i jednání s lidmi bylo nesmírně tvrdé, jednotlivec v tehdejším armádním soukolí neznamenal prakticky nic. (Sám Ďurica ještě v 70. letech absolvoval na Vojenské akademii v Brně postgraduální studium oboru velitelsko štábního – vševojskového.)

Do roku 1989 se stihl stát zástupcem velitele tankové divize, po revoluci jeho vojenská kariéra dále pokračovala. V letech 1990 až 1991 studoval na Vojenské akademii Vorošilova, ze studia byl však odvolán. Poté velel 9. tankové divizi, následně vykonával funkci náčelníka štábu armádního sboru a poté náčelníka štábu Velitelství sil územní obrany.

Výjimečné postavení ve vojsku měl i díky svojí znalosti francouzštiny, v letech 2000 až 2001 vystudoval operačně velitelský kurz – obor teorie obrany státu na College interarmées de Défense (Vševojsková škola obrany). Francouzi si ho cenili, důkazem toho je, že Jan Ďurica je nositelem francouzského Řádu čestné legie.

V roce 2003 se stal velitelem sil podpory a výcviku a mohl tak uplatnit své široké znalosti vojenského řemesla, včetně citu pro personální otázky. Právě na personální otázky v této funkci kladl velký důraz, když si pečlivě vybíral spolupracovníky. Jako velitel sil podpory a výcviku musel řídit tak odlišné oblasti, jako jsou personalistika, logistika, zdravotnictví, tvorba doktrín, výcvik, krajská vojenská velitelství, vojenská hudba nebo Vojenský historický ústav. V období, kdy země přecházela od povinné vojenské služby k ryze profesionální armádě, těžil Ďurica ve výkonu funkce z toho, že se v armádě vypracoval od vojína až po generála. V mnoha případech prokázal schopnost velmi dobře odhadnout, jaké změny v armádě jsou nutné a potřebné, respektive zda jsou dobře promyšlené. Jako generál navíc stále uměl komunikovat s „obyčejnými vojáky“.

V roce 2006 generálporučíka Ďuricu vystřídal ve funkci velitele sil podpory a výcviku generálmajor Jiří Halaška. Následně po téměř 40 letech služby v armádě odešel Ďurica do zálohy, poslední jízdu symbolicky absolvoval v tanku T-72 a vrátil se tak ke svým tankistickým kořenům.

Petr Janoušek

AktuálněDigitalizace rukopisů za rok 2022 byla zdárně dokončena

Digitalizace rukopisů za rok 2022 byla zdárně dokončena

01. 12. 2022
Vojenský historický ústav Praha v roce 2022 digitalizoval dalších 31 rukopisů pocházejících…
Dotýkání povoleno! Interaktivní prezentace a zážitkové programy v nových expozicích Armádního muzea Žižkov.

Dotýkání povoleno! Interaktivní prezentace a zážitkové programy v nových expozicích Armádního muzea Žižkov.

28. 11. 2022
Moderní interaktivní podání a zážitkové programy, se kterými se setkáte v nových…
Sokol v první světové válce a krátce po ní

Sokol v první světové válce a krátce po ní

25. 11. 2022
Ve čtvrtek 26. listopadu jsme si připomněli 107 let od chvíle, kdy…
Na konferenci v Krakově o československo-polské vojenské spolupráci v roce 1939 se podílel také VHÚ

Na konferenci v Krakově o československo-polské vojenské spolupráci v roce 1939 se podílel také VHÚ

23. 11. 2022
Dne 11. října 2022 proběhla v polské Vratislavi mezinárodní vědecká konference věnovaná počátkům…
Zástupci českého a slovenského vojenského archivnictví v nové expozici Armádního muzea Žižkov

Zástupci českého a slovenského vojenského archivnictví v nové expozici Armádního muzea Žižkov

18. 11. 2022
Nově otevřenou stálou expozici v nedávno rekonstruovaném objektu Armádního muzea VHÚ na…