Výročí 20 let v NATO: vojenská technika na Pražském hradě, včetně té z VHÚ

Výročí 20 let v NATO: vojenská technika na Pražském hradě, včetně té z VHÚ

12. 03. 2019

V úterý 12. března se na Hradčanském náměstí v Praze uskutečnila za účasti ministra obrany Lubomíra Metnara a náčelníka Generálního štábu AČR armádního generála Aleše Opaty prezentační akce Armády České republiky a Hradní stráže u příležitosti 20. výročí vstupu České republiky do NATO. V rámci oslav zde byla vystavena vojenská technika včetně té historické, pocházející ze sbírek Vojenského historického ústavu Praha. K vidění byla také výstava 20 let České republiky v NATO, kterou rovněž připravil VHÚ.

 

Akci zahájilo slavnostní otevření panelové výstavy 20 let České republiky v NATO věnované vstupu do NATO, které se odehrálo 12. března 1999. Výstavu připravili historici VHÚ Jaroslav Láník a Prokop Tomek.

„Je tomu dnes přesně dvacet let, kdy byla Česká republika přijata za člena Severoatlantické aliance. Ten den společně s námi podepsaly Washingtonskou smlouvu také Polsko a Maďarsko. Bylo to historický okamžik nejen pro naši zemi, ale i pro celou Evropu,“ řekl při této příležitosti ministr obrany Lubomír Metnar.

„Pro Armádu České republiky šlo o přelomový krok,“ pokračoval dále ministr obrany. „Celá devadesátá léta jsme byli odkázáni sami na sebe, bez záruk toho, že by nám při napadení někdo přišel na pomoc. Vstup do NATO přinesl zcela nové záruky a perspektivy. Čeští vojáci dnes a denně doma i v zahraničních operacích na Balkáně, v Afghánistánu, Iráku či Pobaltí dokazují svou profesionalitu a spolehlivost. Česká republika a její armáda má mezi spojenci výbornou pověst. Slibuji, že uděláme vše pro to, abychom si vysoké renomé v očích občanů naší země i v mezinárodním měřítku udrželi i v budoucnosti,“ dodal.

„V den vstupu se Česká republika ukotvila v nejsilnějším obranném systému na světě. Armáda ČR začala intenzivně působit v zahraničních operacích NATO, zahájili jsme v roce 2004 profesionalizaci armády. Díky našemu členství a působení v zahraničních operacích byl celý proces profesionalizace velmi dynamický,“ uvedl náčelník Generálního štábu Armády České republiky, armádní generál Aleš Opata.

Celodenní program určený široké veřejnosti představil návštěvníkům vojenskou techniku – například kolový obrněný transportér Pandur, lehká obrněná vozidla Dingo a Iveco, protiletadlový raketový komplet RBS-70, samohybnou kanónovou houfnici Dana, pyrotechnického robota, nejnovější motocykly Hradní stráže, salvový kanon, a dále vojenskou výzbroj včetně ručních zbraní. K vidění byly i dvě vozidla HUMVEE ze sbírek Vojenského historického ústavu Praha. Jednalo se o klasický vůz a HUMVEE ve variantě vojenská sanitka.

Zájemcům o službu v armádě a aktivní záloze byli k dispozici náboroví pracovníci s aktuální nabídkou služebních pozic. Nechybělo ani stanoviště projektu POKOS – Příprava občanů k obraně státu, kde bylo mimo jiné k dispozici speciální číslo časopisu A review, věnované dvaceti letům České republiky a její armády jako členské země NATO.

RED

 

 

AktuálněMinistryně obrany ocenila v Armádním muzeu Žižkov úspěšné sportovce ASC Dukla

Ministryně obrany ocenila v Armádním muzeu Žižkov úspěšné sportovce ASC Dukla

08. 12. 2022
Dvacet sedm sportovců, trenérů a funkcionářů Armádního sportovního centra Dukla ocenila ve…
Vyšlo nové číslo čtvrtletníku Historie a vojenství, letos poslední

Vyšlo nové číslo čtvrtletníku Historie a vojenství, letos poslední

08. 12. 2022
Čtvrté letošní číslo časopisu Historie a vojenství, které vydává Vojenský historický ústav…
Cesta k poznání. Rozhovor s ředitelem Odboru muzeí VHÚ plukovníkem Michalem Burianem.

Cesta k poznání. Rozhovor s ředitelem Odboru muzeí VHÚ plukovníkem Michalem Burianem.

05. 12. 2022
Ředitel Odboru muzeí plukovník Michal Burian strávil stovky hodin přípravou nových expozic…
Digitalizace rukopisů za rok 2022 byla zdárně dokončena

Digitalizace rukopisů za rok 2022 byla zdárně dokončena

01. 12. 2022
Vojenský historický ústav Praha v roce 2022 digitalizoval dalších 31 rukopisů pocházejících…
V Armádním muzeu Žižkov byly předány ceny soutěží Prahy 2

V Armádním muzeu Žižkov byly předány ceny soutěží Prahy 2

01. 12. 2022
Ve čtvrtek 1. prosince 2022 se v Armádním muzeu Žižkov uskutečnilo setkání…