Karel Klinovský

Karel Klinovský

29. 05. 2018

Patří k nemálo českým vojákům, kteří jsou proslulí i u širší než vojenské veřejnosti. Jenže u něj to není to hlavní, jde o vojenského profesionála, který se ve vojsku stal výjimečnou autoritou nejen díky svým ojedinělým bojovým zkušenostem ze zahraničních operací.

 

Narodil se 15. března 1960 v Liberci. V letech 1975 až 1979 studoval na Vojenském gymnáziu v Opavě. Následně se na Vysoké vojenské škole pozemního vojska ve Vyškově v letech 1979 až 1983 věnoval oboru Teorie řízení a bojového použití jednotek pozemního vojska. Před rokem 1989 i po něm vykonával různé velitelské a štábní funkce, kdy se mimo jiné zaměřoval na výcvik a přípravu, což byl jedna z klíčových činností, kterou se jako voják dodnes zabývá.

Jeho jméno je ale významně spjato především se zahraničními operacemi AČR. Sám Klinovský v rozhovoru pro Lidovky.cz v roce 2017 uvedl: „Prožil jsem všechny fáze, kterými si prošla na misích česká armáda. Viděl jsem, jak se víc a víc zapojovaly civilní prvky.“ Už počátkem 90. let působil na misi OSN v Iráku. Klinovský následně byl jedním z vojáků, kteří se v roce 1993 v misi UNPROFOR podíleli na osvobození obklíčených francouzských vojáků, jež byli v chorvatském obležení a čelili minometným útokům. Za svou statečnost s dalšími kolegy obdržel francouzský Válečný kříž.

Klinovský se následně zapojil do dalších misí. V letech 1999 až 2000 velel 6. průzkumné rotě v mírové operaci KFOR (operace NATO Joint Guardian, Kosovo). Tento úkol Klinovský tehdy začal vykonávat již po vstupu země do NATO, základ jednotky tvořili příslušníci speciálních sil. V již zmiňovaném rozhovoru pro Lidovky.cz také Klinovský upozornil na to, že konflikt se odehrával jen kousek od České republiky. A málokdo si uvědomuje, co se v bývalé Jugoslávii dělo. Sám Klinovský právě na Balkáně poznal tu nejhrůznější podobu války. Jako velitel 6. průzkumné roty se musel také vyrovnávat s tím, že jednotka zprvu působila v provizorních podmínkách. Jedním z úkolů, které vojáci museli plnit, byla ochrana asi 80členné srbské enklávy ve vesničce Sekirača. To byl úkol, který českým vojákům výslovně svěřil generál Wesley K. Clark – v té době vrchní velitel sil NATO v Evropě (SACEUR).

Další vojenská dráha Klinovského zavedla na vojenské velitelství NATO v Belgii, kde několik let působil. Bojové zkušenosti Klinovský získal i v Afghánistánu. V této souvislosti lze zmínit i jeho působení na velitelství výcvikové mise NATO v Afghánistánu, za což si opět vysloužil vysoké francouzské vojenské vyznamenání: medaili Národní obrany nejvyššího stupně „Zlatou medaili“. Kromě toho je plukovník generálního štábu Karel Klinovský nositelem řady dalších resortních vyznamenání.

Lze konstatovat, že Klinovský během své dráhy nasbíral výjimečné zkušenosti, v armádě dosáhl hodnosti plukovníka. Proto je právě on ideální postavou, která na Velitelství výcviku – Vojenské akademii ve Vyškově připravuje své následovníky na působení v zahraničních misích. Ostatně byl to právě Klinovský, který pomáhal vymýšlet koncepci výcviku pro speciální jednotky i celou armádu.

Petr Janoušek

AktuálněGenerál Petr Pavel byl zvolen prezidentem České republiky. Prohlédněte si fotogalerii z akcí VHÚ, kterých se nový prezident v minulosti zúčastnil.

Generál Petr Pavel byl zvolen prezidentem České republiky. Prohlédněte si fotogalerii z akcí VHÚ, kterých se nový prezident v minulosti zúčastnil.

28. 01. 2023
V sobotu 28. ledna 2023 zvítězil Petr Pavel ve volbě prezidenta České…
Restaurování lovecké kulovnice s vnitřním kolečkovým zámkem

Restaurování lovecké kulovnice s vnitřním kolečkovým zámkem

27. 01. 2023
Pro novou expozici Armádního muzea Žižkov Vojenského historického ústavu Praha byla v…
Před třiceti lety: konec společného státu znamenal počátek budování nových armád

Před třiceti lety: konec společného státu znamenal počátek budování nových armád

25. 01. 2023
V roce 1993 vznikly Armáda České republiky a Armáda Slovenskej republiky. Málokdo si…
V Armádním muzeu Žižkov se konal křest knihy reportérky CNN Prima NEWS o válce na Ukrajině

V Armádním muzeu Žižkov se konal křest knihy reportérky CNN Prima NEWS o válce na Ukrajině

23. 01. 2023
Reportérka CNN Prima NEWS Darja Stomatová a kameraman Ján Schürger zažili počátek…
Do třetice předměty s příběhem: pistole Otakara Jaroše, střecha z Hirošimy, měsíční kámen a přilba českého veterána

Do třetice předměty s příběhem: pistole Otakara Jaroše, střecha z Hirošimy, měsíční kámen a přilba českého veterána

23. 01. 2023
V následujícím materiálu naleznete čtyři „předměty s příběhem“, které pocházejí z období…