Karel Krčmář

Karel Krčmář

31. 03. 2018

 V květnu 1944 nacisté odveleli pro jeho nespolehlivost české protektorátní vládní vojsko ke strážní službě v severní Itálii, aby jej nemohl využít český domácí odboj ve svých plánech na povstání proti okupantům v závěru války. Záhy se ukázalo, že na české vojáky se opravdu nemohou spolehnout, protože v krátkém čase několik stovek vládních vojáků zběhlo k italským partyzánům a nacisté byli nuceni vládní vojsko odzbrojit a nasadit je jen jako pracovní jednotky při stavbě opevnění na řece Pád.

 

Od prvních dnů nasazení vládního vojska v Itálii byli v Turíně neocenitelnou oporou pro své krajany v katedrále Blahoslaveného Dona Bosca zdejší čeští salesiáni otcové Karel Krčmář, Jan Krhut a František Krutílek. Ti sehráli vskutku úctyhodnou roli i při přímé podpoře českých partyzánů v italských horách. Vůdčí postavou v této trojici byl Karel Krčmář, kterého po válce po zásluze československé ministerstvo národní obrany povýšilo na kapitána duchovní služby.

Narodil se 29. října 1912 ve Velké Skrovnici u Ústí nad Orlicí a protože pocházel ze zbožné katolické rodiny, začal v patnácti letech studovat ve Fryštáku v ústavu, který zde zřídili italští salesiáni. V roce 1932 vstoupil do noviciátu ve sv. Beňadiku na Slovensku a poté působil v Ostravě, kde se začal věnovat i divadlu ve zdejší oratoři. Později se opět ocitl ve Fryštáku. Zde vyučoval latinu a němčinu.

V roce 1938 však rozhodli jeho představení vzhledem k nejisté politické situaci poslat kleriky na studium teologie za hranice. Karel byl poslán do Itálie do nově zřízeného mezinárodního teologického studentátu v Monteortone poblíž Padovy. Na kněze byl vysvěcen 5. července 1942 v Turíně. To již byla druhá světová válka v plném proudu a nebylo možné ani žádoucí se vracet domů. Představení ponechali otce Karla v Piemontu. Uplatnil se svou dobrou znalostí němčiny a přispěl k záchraně českých partyzánů, kteří k partyzánům zběhli od vládního vojska nebo z totálního nasazení.

Působil jako spojka i zpravodajec, donášel jim do hor i poštu, došlou po jejich dezerci z protektorátu, sloužil na partyzánských základnách mše, poskytoval útěchu raněným a pohřbíval padlé. Jeho protinacistická činnost nesla stejné riziko a měla stejnou hodnotu jako u ozbrojených partyzánů. Po skončení bojů měl i velkou zásluhu na tom, že organizačně zajistil mnohá italská vyznamenání pro řadu českých partyzánů.

Po válce zůstal v Turíně a byl po několik let rektorem baziliky Panny Marie Pomocnice křesťanů. V létě roku 1950 přesídlil do Říma ke sv. Tarziciovi a uplatnil se jako průvodce katakombami sv. Kalista, které zde salesiáni spravují. V roce 1952 byl povolán do ligursko-toskánské provincie. Pracoval v různých funkcích a domech v La Spezia, v Livornu, v Borgo San Lorenzo a v San Pierdarenně. V období uvolnění 60. let v jeho staré vlasti se opět angažoval při propagaci historie českých partyzánů v Itálii a podporoval jejich setkání s italskými spolubojovníky v Piemontu. Sám také navštívil v roce 1970 svou vlast.

Po návratu do Itálie jej však začaly trápit zdravotní problémy, ale nepřestal duchovně pracovat a vždy si zachoval svou typickou veselost. Zůstal vždy horlivým knězem, ale nikdy nezapomínal na svou vlast a prožíval citlivě všechny pohnuté události v tehdejším Husákově Československu. Nejedna z jeho vzpomínek byla věnována i „jeho“ partyzánům doma.

Karel Krčmář zemřel již 11. září 1977 v italské Sampierdareně. Jeho bratři „partyzáni v sutanách“ měli však podstatně delší dráhu svých zbožných životů. Otec Jan Krhut zemřel 6. září 1989 v Rožnově pod Radhoštěm a František Krutílek dokonce až 22. ledna 1996 v Novém Jičíně

Jindřich Marek

 

PROJEKT 300 – 100 LET je jedním z příspěvků Vojenského historického ústavu Praha k letošnímu výročí sta let od vzniku samostatného Československa. Projekt představuje vojenské osobnosti, zbraně a události se vztahem k české historii zahrnující století 1918 – 2018.

 

AktuálněPřednáška ke knize o pistoli CZ 75: bonusové informace, unikátní exempláře

Přednáška ke knize o pistoli CZ 75: bonusové informace, unikátní exempláře

09. 12. 2023
V podvečer 6. prosince 2023 se v Armádním muzeu Žižkov Vojenského historického ústavu Praha…
Historik VHÚ Praha Jiří Plachý se v Bratislavě zúčastnil vzpomínkového večera na osobnost protikomunistického odboje na Slovensku Imricha Eröse

Historik VHÚ Praha Jiří Plachý se v Bratislavě zúčastnil vzpomínkového večera na osobnost protikomunistického odboje na Slovensku Imricha Eröse

08. 12. 2023
Historik Vojenského historického ústavu Praha Jiří Plachý se na konci listopadu zúčastnil…
Dnes je Armádní muzeum celý den uzavřeno

Dnes je Armádní muzeum celý den uzavřeno

07. 12. 2023
Upozorňujeme, že z provozních a organizačních důvodů je Armádní muzeum Žižkov je…
Přijďte do Armádního muzea na poslední čtyři přednášky letošního roku. Na sobotu 9. 12. je připravena také poslední letošní vycházka po stopách Pražského povstání

Přijďte do Armádního muzea na poslední čtyři přednášky letošního roku. Na sobotu 9. 12. je připravena také poslední letošní vycházka po stopách Pražského povstání

06. 12. 2023
Podívejte se na nabídku přednášek v Armádním muzeu Žižkov do konce roku…
Vznik 5. čs. střelecké divize ve Francii

Vznik 5. čs. střelecké divize ve Francii

05. 12. 2023
Krátce po konci 1. světové války vznikla ve Francii 5. čs. střelecká…