Lektorované programy v Armádním muzeu Žižkov za půl roku absolvovalo už šest tisíc žáků

Lektorované programy v Armádním muzeu Žižkov za půl roku absolvovalo už šest tisíc žáků

09. 05. 2023

Škola hrou?! A co teprve škola hrou v muzeu!  Mnozí si jistě ještě vzpomínají na dobu, kdy v rámci školní docházky vyrazili do muzea nebo galerie a během dlouhé přednášky se nudili. Doba se však mění a s ní i podoba muzeí a lektorovaných programů. V místnostech, kde dříve byly pouze skleněné vitríny, jsou diorámata, videoprojekce a haptické předměty. Návštěvníci Armádního muzea Žižkov tak mají nyní možnost potěžkat si například repliku římského meče. Pro školní a jiné zájmové skupiny jsme připravili sadu vzdělávacích programů.

Armádní muzeum Žižkov se po rekonstrukci znovu pro veřejnost otevřelo na sklonku roku 2022, lektorované programy od té doby absolvovalo už šest tisíc žáků. O dobrodružnou cestu do minulosti je velký zájem.

Mladší děti si na vlastní kůži vyzkouší práci kurátora, kdy popisují sbírkový předmět a zjišťují jeho příběh.  Nejmladší návštěvnicí už ví, že Český lev se schovává v muzeu. Děti se v rámci vzdělávacího programu seznamují nejen s legendou o Bruncvíkovi, ale také s múzami, které obývají dům múz, tedy musaion čili muzeum. Lva pak na cestě za poznáním následují. Pod symbolem lví tlapky se totiž v muzeu skrývají různé haptické předměty, vystřihovánky, zajímavosti a kvízy.

Školáci se stávají badateli, kteří sledují malé a velké dějiny prostřednictvím sbírkových předmětů a osudů konkrétních osob. Stávají se na chvíli správci muzejních fondů a objevují příběh středověkých a novověkých helem během lektorovaných programů Na úsvitu českých dějin a Nový věk – věk bouří.

V Příběhu Velké války žáci zjišťují, co čekalo mladé muže a ženy po vypuknutí první světové války. Vydávají se po stopách rakousko-uherského vojáka, francouzského nebo ruského legionáře, člena tělovýchovné jednoty Sokol anebo sledují dění v zázemí.

Vzdělávací program Jak jsem prožil/a druhou světovou válku seznamuje žáky s průběhem druhé světové války prostřednictvím osudů, které jsou inspirovány skutečnými příběhy.

Tolik potřebné umění kritického myšlení rozvíjí edukační program Obrazy nepřítele. Účastníci programu se seznamují s metodami propagandy v období po roce 1948.

Všechny lekce pravidelně absolvují také děti se speciálními vzdělávacími potřebami.

Další informace a možnost rezervace programu naleznete na naší webové stránce v sekci Vzdělávací programy pro školy v Armádním muzeu Žižkov.

Všechny zmíněné aktivity ale nejsou pouze pro děti. Mějme na paměti známý citát dramatika G. B. Shawa: „Nepřestáváme si hrát proto, že jsme zestárli, ale stárneme proto, že jsme si přestali hrát.“ Nebojte se nahlédnout do skříněk s lví tlapou, vyzkoušejte si helmu nebo si dejte  na záda prvoválečnou tornu. Šťastnou a hravou cestu za poznáním českých dějin přejí lektoři Vojenského historického ústavu Praha.

Barbora Kulihová

AktuálněV Armádním muzeu Žižkov vzniká kalendář sportovců Dukly na rok 2024

V Armádním muzeu Žižkov vzniká kalendář sportovců Dukly na rok 2024

05. 06. 2023
Prostory Vojenského historického ústavu Praha neslouží jen výstavám. Díky dobré spolupráci mezi…
Carl von Clausewitz – život vojaka, teoretika a filozofa vojny I.

Carl von Clausewitz – život vojaka, teoretika a filozofa vojny I.

02. 06. 2023
Carl Philipp Gottfried von Clausewitz sa narodil 1.6.1780 (aj keď tento dátum…
Rumunská Sibiň hostila konferenci o válce a propagandě

Rumunská Sibiň hostila konferenci o válce a propagandě

30. 05. 2023
Ve dnech 22. až 26. května 2023 se v rumunské Sibini konal 22.…
Pozvánka na konferenci Povinná vojenská služba, armáda a společnost v českých zemích / Historie – současnost – budoucnost?

Pozvánka na konferenci Povinná vojenská služba, armáda a společnost v českých zemích / Historie – současnost – budoucnost?

30. 05. 2023
Ve dnech 20.–21. června 2023 se v areálu Armádního muzea Žižkov uskuteční vědecká konference,…
Tisíce lidí přilákalo zahájení 28. muzejní sezony v Lešanech

Tisíce lidí přilákalo zahájení 28. muzejní sezony v Lešanech

27. 05. 2023
Areál Vojenského technického muzea v Lešanech se v sobotu 27. května stal cílem několika…