Lešanský den s pragovkami i pandurem: jako manévry v poušti

Lešanský den s pragovkami i pandurem: jako manévry v poušti

19. 05. 2012

Otevření lešanského vojenského muzea provázelo teplé a slunečné počasí a diváci byli rozhodně spokojeni. Zdejší aréna s jezdícími stroji přitom evokovala boje a manévry v pouštních oblastech.

Den nazvaný „60 let s Pragou V3S“ odstartoval v sobotu 19. května novou sezónu Vojenského technického muzea Lešany. Diváci od rána stáli před branou areálu a naštěstí se nemuseli jako v minulých dnech vybavit teplým oblečením. Příjemné počasí nahrávalo všem, kteří se přišli podívat na dynamické i statické ukázky vojenské techniky – především té, kterou má ve svých sbírkách Vojenský historický ústav Praha.

Vyjela až na kopec

Do arény začaly po zahájení v 10.30 postupně vjíždět nejrůznější stroje, které byly připraveny na den připomínající šedesát let od zrodu prototypu Pragy V3S. Jako první vjela do arény „holá“ verze pragovky, tedy jen šasi, ovšem ozvláštněná o vlající velkou českou vlajku. Pak už následovaly jednotlivé verze legendárního automobilu, ať už to byla klasická valníková, jeřábová, s raketometem anebo unikátní verze s protiletadlovým dvojkanónem.

Vozy ještě doplnily další automobily, které pragovce předcházely anebo ji následovaly (ale většinou nebyly vyráběny). Především prototyp Avia S-430, který byl vyvinut už v 60. letech, působí dodnes neobyčejně elegantním a moderním dojmem. Design vozu se povedl a je zcela nadčasový. Naopak šedivou éru normalizace po roce 1968 do určité míry ztělesňoval další zajímavý prototyp, automobil Děvín. Byl vyvíjen v 80. letech, ale ani on tehdy už letitou vejtřasku nehradil. Děvín překvapí tím, že vypadá spíše jako ze 70. než 80. let.

Různé verze vejtřasky předváděly své schopnosti i v těžším terénu. Především vyjížděly na vyvýšený kopec uprostřed arény. Stoupání v úhlu 45 stupňů zvládaly bezproblémově. Vejtřasky tak opět potvrzovaly, že schopnost projíždět jakýmkoli terénem a zvládat i ty nejtěžší překážky byla vždycky jejich nejsilnější zbraní. Pragy V3S ostatně dodnes brázdí, i přes svých šedesát let, české silnice a rozhodně to nevypadá, že by měly brzy skončit ve šrotu.

Slunečné počasí a předchozí suché dny přinesly i velkou prašnost drah v aréně, kde auta jezdila. Za projíždějícími vozidly se zvedala hustá oblaka prachu. Naštěstí vítr vál směrem od hlavních tribun, většina diváků tedy nebyla prachem zasažena. I tak ale vjížděl do arény hasičský vůz z letiště Kbely, který kropil hlavní dráhy. Mnohým návštěvníkům vybaveným fotoaparáty však přinášel prach i možnost nasnímat atraktivní záběry. Některé z nich tak mohou připomínat situace spíš kdesi v poušti a ne v jarně zelených středních Čechách.

Pandur s červeným křížem

Pouštní boje kdesi v Afghánistánu připomněla i hraná akční scéna, ve které mohli diváci sledovat záchranu našich vojáků po útoku afghánských povstalců. Předvedli ji příslušníci aktivních záloh KVV Praha. Hlavní roli zde hrálo vozidlo z opačného časového pólu než klasické pragovky. Divákům se poprvé předvedla speciální zdravotnická verze moderního obrněného transportéru Pandur. Tisíce přihlížejících mohli sledovat, s jakou lehkostí i rychlostí se toto dvacetitunové vozidlo pohybuje a jak by mohlo vypadat jeho skutečné nasazení při záchraně životů vojáků.

Zdravotnická verze Panduru vyvolávala zájem i ve statických ukázkách. Návštěvníci lešanského zahajovacího dne se mohli podívat do vnitřku vozu, kam se vejdou čtyři ležící pacienti, případně dva ležící a čtyři sedící. Vedle Panduru patřily do kolekce předváděných novodobých vozidel ještě Land Rover Cowboy, ale také Toyota Hilux nebo slavný Hummer, který se ve sbírkách Vojenského historického ústavu Praha objevil v loňském roce. O předvedení některých jmenovaných vozidel se postarali příslušníci 4. brigády rychlého nasazení.

Jen kousek od arény ukazovali své schopnosti i vojenští služební psi z veterinární základny Grabštejn. Když návštěvníci brouzdali celým areálem lešanského muzea, setkávali se i s desítkami vozidel především z doby druhé světové války, které sem přivezli všichni, kteří patří mezi vyznavače vojenské historie i techniky. Mnozí diváci se zastavovali také u železniční sekce muzea, kde byl nově vystaven německý přepravník vagónů určený na jízdu po silnici. Vyhledávanou novinkou byl i radar Würzburg-Riese, který byl do Lešan získán z ondřejovské hvězdárny a poprvé se představil v původní vojenské podobě z druhé světové války.

Ve spodní části areálu byly vystaveny historické autobusy z padesátých a šedesátých let, které se sem sjely. K vidění byla i početná řada kdysi velmi „důležitých“ automobilů Tatra 603 a Tatra 613. Některé z exponátů byly dokonale udržované, jakoby je někdo právě přivezl z časů socialismu. Chyběl jen nějaký ten papaláš sedící na zadním sedadle… Jeden z majitelů šestsettřináctky tedy alespoň umístil do vozu Příručku agitátora z roku 1985.

Na závěr vydařeného úvodního dne sezóny se mohli výherci dětské soutěže svézt v aréně v některých bojových vozidlech. Na kvízové otázky týkající se historie Pragy V3S odpovědělo správně přes třicet dětí, což je docela slušný počet.

Vojenské technické muzeum Lešany je nyní otevřeno každý víkend od 9.30 hodin do 17.30 hodin. V letních měsících červenec + srpen bude otevřeno kromě pondělí každý den. Muzeum nabízí stovky exponátů těžké bojové techniky, včetně tanků, bojových vozidel, ale také děl a raketové techniky. Jde o největší vojenské muzeum v Česku a jedno z největších v Evropě. Vstup do muzea je po celou sezónu zdarma.

Aktuálně1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

01. 10. 2023
Před devadesáti lety, 1. října 1933, vznikla Sudetendeutsche Heimatsfront (Sudetoněmecká vlastenecká fronta,…
Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

29. 09. 2023
Oddělení pohraniční finanční stráže Horní Adršpach – 30. září 1938 17.00 hod.:…
Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

26. 09. 2023
Čtvrteční státní svátek sv. Václava můžete využít k návštěvě všech muzeí ve správě…
Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

26. 09. 2023
Klíčovou roli pro Pražské povstání mělo rozhlasové vysílání. Z budovy rozhlasu na…
Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

23. 09. 2023
Stovky dětí v doprovodu svých rodičů dorazily na tradiční Dětský den do Vojenského…