Letošní první HaV: Wintonovy děti bojují za Československo a Karel Vaš píše o spolupráci s NKVD

Letošní první HaV: Wintonovy děti bojují za Československo a Karel Vaš píše o spolupráci s NKVD

21. 03. 2013

Letošní první číslo čtvrtletníku Historie a vojenství, které právě vyšlo, má na své titulní straně snímek vztahující se k 70. výročí bitvy u Sokolova. Uvnitř si však čtenář může vybrat z pestré nabídky materiálů, které se věnují nejen vojenským událostem 20. století, ale sahají až do přelomu středověku a novověku.

 

Číslo 1/2013 čtvrtletníku Historie a vojenství, který vydává Vojenský historický ústav Praha, se sokolovskému výročí věnuje v podobě dvou textů. Zdeněk Vališ v článku Sokolovo podává zajímavý obraz některých dosud méně známých okolností vzniku československé jednotky na území SSSR, dále pak obsáhle cituje dosud opomíjeného hlášení plukovníka Ludvíka Svobody z frontové linie. Tato hlášení byla určena Edvardu Benešovi, Sergěji Ingrovi a Heliodoru Píkovi. V závěru materiálu se věnuje autor i protektorátnímu osudu zajatých československých vojáků.

Druhým „sokolovským“ textem je materiál Tomáš Jakla z VHÚ nazvaný Německé jednotky v boji o Sokolovo. Využil zde především zdrojů z německých archivů.

K stěžejním materiálům tohoto čísla HaV určitě patří studie Jana Biedermana „Kule, sanytr, dílo ohnivé a šípy“. Již název prozrazuje, že jde o text vztahující se k hlubší vojenské minulosti – autor zde rozebírá problematiku munice, a to u palných zbraní v 15. a 16. století. Věnuje se munici standardní (např. kulové projektily), ale i speciální (např. zápalné střelivo).

Mimořádně zajímavý je text Jiřího Plachého z VHÚ s titulkem: „Wintonovy děti“ v zahraničním odboji. Mezi dětmi, které Sir Nicholas Winton zachránil před vypuknutím války v roce 1939 jejich organizovaným odjezdem z Československa, bylo i na šest desítek chlapců, kteří během války dosáhli věku, kdy mohl nastoupit vojenskou službu. Plachý sleduje jejich osudy, v materiálu jsou také zveřejněny fotografie těchto vojáků. K textu se ještě vrátíme podrobněji v blízké době.

Jindřich Marek z VHÚ se v článku nazvaném Čs. výsadková a zásobovací báze v jižní Itálii zabývá historií výsadků, které během zimy a jara roku 1945 směřovaly nad české území z Itálie. Šlo o shozy zbraní pro různé odbojové skupiny, ale také o výsadky skupin Bauxite či Chromium, v jejichž rámci byli – či měli být – dopraveni do protektorátu vojáci.

Oblasti letectví se věnuje i text Jiřího Rajlicha a Davida Majtenyiho Leutnant Hans Sobotka aneb český letec sestřelen nad Bilbaem? Autoři v něm zkoumají osudy českého rodáka s německým pasem, který byl se svým bombardérem Dornier sestřelen v roce 1937 během občanské války ve Španělsku, a to v době, kdy svět vzhlížel k osudu tragicky vybombardované baskické Guerniky. Případ sestřeleného pilota tehdy vyvolal velký ohlas, protože jeho doklady dokazovaly, že na straně frankistických povstalců bojují i Němci.

Velice pozoruhodná fakta uvádí v textu Ve službě Sovětskému svazu Pavel Paleček. Jde o rozbor žádosti neblaze proslulého prokurátora Karla Vaše o přiznání sovětského občanství. Vaš zde v ropce 1956 sám popisuje svoji činnost pro NKVD – za niž mohl být potrestán jako vlastizrádce. Krátký nástin Vašova života a jeho životních postojů je portrétem levicového radikála a osobně nesmiřitelného člověka.

Obrazově vděčný je materiál Tomáše Jakla Album Autoslužby Čs. vojska na Rusi. Jde o album získané z pozůstalosti legionáře Bohuslav Žáčka, příslušníka autoslužby čs. legií v Rusku. Album obsahuje 39 snímků, VHÚ ho získal v roce 2011.

Petr Moudrý pak ve svém článku Restaurování vojenských kufrů věnuje pozornost obnově známých a typicky vojenských artefaktů: dřevěných „bedniček“, ve kterých si vojáci přenášeli své osobní věci.

Časopis Historie a vojenství číslo 1/2013 vychází v těchto dnech a výtisky v ceně 99 korun je možné koupit v běžných prodejních sítích, případně přímo ve Vojenském historickém ústavu Praha – v Armádním muzeu Žižkov. Časopis vydává Vojenský historický ústav Praha a jde již o 62. ročník.

 

Aktuálně



Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

30. 04. 2025
V Armádním muzeu Žižkov je k vidění nová výstava 1945 Voláme všechny…
Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

29. 04. 2025
Výstava 1945 Voláme všechny Čechy! se pro veřejnost otevírá 30. dubna 2025,…
V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

28. 04. 2025
Výstava „1945 Voláme všechny Čechy!“ přibližuje poslední fázi druhé světové války v…
Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

26. 04. 2025
Krásné slunečné počasí a modré nebe, které naznačovalo, že budou provedeny avizované…
Přijďte v sobotu 26. dubna na slavnostní zahájení 57. sezony v Leteckém muzeu Kbely

Přijďte v sobotu 26. dubna na slavnostní zahájení 57. sezony v Leteckém muzeu Kbely

23. 04. 2025
Poslední dubnovou sobotu roku 2025 bude zahájena 57. návštěvnická sezona Leteckého muzea…