Ministr obrany Lubomír Metnar se seznámil s rekonstrukcí budovy Armádního muzea Žižkov

Ministr obrany Lubomír Metnar se seznámil s rekonstrukcí budovy Armádního muzea Žižkov

02. 03. 2020

Rekonstrukce Armádního muzea Žižkov patří v současnosti k jednomu ze zásadních aspektů činnosti a aktivit Vojenského historického ústavu Praha. Je vzhledem ke své rozsáhlosti a stavebně technické náročnosti i významným počinem v rámci celého resortu Ministerstva obrany České republiky. Jakým způsobem práce probíhají, o tom se ve čtvrtek 27. února přesvědčil také ministr obrany Lubomír Metnar, který v doprovodu ředitele VHÚ, brigádního generála Aleše Knížka, stavbu navštívil.

 

Komplex budov Armádního muzea Žižkov v Praze 3 prochází první generální rekonstrukcí ve své již téměř devadesátileté historii. Budova tehdejšího Vojenského muzea byla postavena ve funkcionalistickém duchu v letech 1927-1931 pro Památník osvobození, architektem byl Jan Zázvorka, který rovněž navrhl podobu blízkého Národního památníku na vrchu Vítkov. Budova byla postavena z finančních prostředků občanů Československa, ministerstva obrany a osobního fondu T. G. Masaryka.

Kompletní rekonstrukce Armádního muzea Žižkov byla zahájena na konci léta roku 2018 a jejím základním smyslem jen nejen oživení budovy a její modernizace, ale také podstatné rozšíření veřejnosti přístupné muzejní části, respektive výstavní plochy. Ta by se měla oproti dřívějšku zvětšit trojnásobně, celkem o 3 650 metrů čtverečních.  Tím vznikne jedno z vůbec největších vojenských muzeí v celé Evropě.

Ministr Lubomír Metnar si při návštěvě armádního muzea ve čtvrtek 27. února 2020 prošel všechny části budovy a provázen ředitelem VHÚ brigádním generálem Alešem Knížkem se mohl blíže seznámit se stavem rekonstrukčních prací, ale mohl také již nahlédnout do budoucnosti a nové koncepce muzea. V současnosti už dostávají tvar především nové rozměrné prostory v podzemí areálu – i díky nim se výstavní plocha muzea podstatně rozšíří.

Zástupci společnosti Metrostav, která rekonstrukci v současné etapě realizuje, ministra také seznámili s postupem konkrétních prací a jejich harmonogramem. Vzhledem k tomu, že budova byla před rokem 1989 nepříliš vhodným způsobem upravována a docházelo k poškozování některých částí, došlo nyní především v oblasti statiky a izolací k některým stavebním komplikacím. Proto se také o něco posouvá termín dokončení, který je nyní plánován na rok 2022.

„Jde o náročný projekt  a jsem rád, že dnes mohu vidět celou stavbu na vlastní oči,“ zmínil při návštěvě ministr obrany Lubomír Metnar. „Je pro nás stěžejním úkolem, abychom Armádní muzeum Žižkov obnovili a vdechli mu na další desítky let nový život. Rekonstruujeme skutečně celý areál, muzejní i správní budovu. Muzeum bude sloužit jako centrální vojenské muzeum České republiky, jehož expozice zahrnou celé naše vojenské dějiny od 9. století až po současné mise Armády České republiky. Chtěl bych v této souvislosti poděkovat všem, kteří se v minulých letech podíleli na přípravě rekonstrukce, samozřejmě děkuji i těm, kteří se na ní stavebně nyní podílejí. Pro nás všechny jde skutečně o důležitou událost – pro armádu, ministerstvo, především však pro náš stát, Českou republiku a její občany. Je třeba si minulost připomínat, protože kdo nezná svoji historii, má pak problémy se svojí budoucností. Pevně věřím, že se nové budovy zaskví v celé své kráse a návštěvníci budou moci obdivovat novou a rozsáhlou expozici,“ zmínil v této souvislosti ministr obrany Lubomír Metnar.

Stavební práce se nyní týkají především hrubé stavby, vedle podzemních prostor vzniká také nový hlavní vchod do muzea, připravuje se vstupní část před ústředním schodištěm, intenzivně se renovují prostory v nejvyšším patře západního traktu, kde vznikne atraktivní kavárna připomínající svým stylem první republiku třicátých let. A roste rovněž jedna z nejviditelnějších částí nové podoby areálu, a to zastřešení ústřední dvorany. Dvorana byla původně otevřená a bez možnosti širšího využití. Po rekonstrukci zde vznikne jak plocha pro umístění některých exponátů, tak velkorysý prostor určený pro reprezentativní společenské akce, konferenční, koncertní, filmové či jiné události.

Ředitel Vojenského historického ústavu Praha, brigádní generál Aleš Knížek k chystané nové podobě Armádního muzea Žižkov dodává:

„Několikanásobné rozšíření plochy muzea umožní nejen důstojné připomínání všech, kdo bojovali za naši národní samostatnost, ale i komplexní pojetí našich vojenských dějin od středověku až po současné zahraniční mise Armády České republiky. Návštěvníci budou mít možnost spatřit tisíce sbírkových předmětů, které nuceně odpočívaly v depozitářích Vojenského historického ústavu Praha. Budoucí podoba Armádního muzea Žižkov velmi uváženě kombinuje konzervativní muzejnictví s moderním pojetím, přičemž hlavní důraz klade na vystavované unikátní předměty, jež doplní audiovizuální prvky.“

 

Obsáhlou fotogalerii zachycují rekonstrukci nejrůznějších částí Armádního muzea Žižkov naleznete ZDE.

AktuálněVyšlo nové číslo čtvrtletníku Historie a vojenství, letos poslední

Vyšlo nové číslo čtvrtletníku Historie a vojenství, letos poslední

08. 12. 2022
Čtvrté letošní číslo časopisu Historie a vojenství, které vydává Vojenský historický ústav…
Cesta k poznání. Rozhovor s ředitelem Odboru muzeí VHÚ plukovníkem Michalem Burianem.

Cesta k poznání. Rozhovor s ředitelem Odboru muzeí VHÚ plukovníkem Michalem Burianem.

05. 12. 2022
Ředitel Odboru muzeí plukovník Michal Burian strávil stovky hodin přípravou nových expozic…
Digitalizace rukopisů za rok 2022 byla zdárně dokončena

Digitalizace rukopisů za rok 2022 byla zdárně dokončena

01. 12. 2022
Vojenský historický ústav Praha v roce 2022 digitalizoval dalších 31 rukopisů pocházejících…
V Armádním muzeu Žižkov byly předány ceny soutěží Prahy 2

V Armádním muzeu Žižkov byly předány ceny soutěží Prahy 2

01. 12. 2022
Ve čtvrtek 1. prosince 2022 se v Armádním muzeu Žižkov uskutečnilo setkání…
Dotýkání povoleno! Interaktivní prezentace a zážitkové programy v nových expozicích Armádního muzea Žižkov.

Dotýkání povoleno! Interaktivní prezentace a zážitkové programy v nových expozicích Armádního muzea Žižkov.

28. 11. 2022
Moderní interaktivní podání a zážitkové programy, se kterými se setkáte v nových…