Nová expozice v Národním památníku hrdinů heydrichiády otevřena za účasti ministryně obrany a ministra kultury

Nová expozice v Národním památníku hrdinů heydrichiády otevřena za účasti ministryně obrany a ministra kultury

17. 06. 2022

V pátek 17. června 2022 navštívila ministryně obrany České republiky Jana Černochová, ministr kultury Martin Baxa a další hosté Národní památník hrdinů heydrichiády v pražské Resslově ulici při chrámu sv. Cyrila a Metoděje a otevřeli zdejší novou expozici. Ta je věnována atentátu na Reinharda Heydricha, resp. přípravě a provedení Operace ANTHROPOID. Expozice byla připravena historiky Vojenského historického ústavu Praha při příležitosti 80. výročí atentátu na Reinharda Heydricha a boje československých parašutistů v chrámu v červnu 1942.

Nová podoba expozice má své jádro v dramatickém příběhu z jara 1942, který vyvrcholil atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha dne 27. května 1942 a posledním bojem sedmi československých parašutistů v chrámu sv. Cyrila a Metoděje dne 18. června 1942.

Prvními hosty nové expozice, které v Národním památníku hrdinů heydrichiády přivítal ředitel Vojenského historického ústavu Praha brigádní generál Aleš Knížek, byli ministryně obrany Jana Černochová a ministr kultury Martin Baxa. Dále byli přítomni ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost – nově jmenovaný náčelník Generálního štábu Armády České republiky Karel Řehka, zástupce náčelníka Generálního štábu Armády České republiky generálporučík Miroslav Hlaváč, ředitel Národního muzea Michal Lukeš a další hosté.

Ministryně obrany Jana Černochová při otevření expozice mimo jiné zmínila: „Chtěla bych poděkovat všem kolegům z resortu Ministerstva obrany, stejně tak i ministerstvu kultury, že jsme připravili mnoho akcí a důstojně si připomenuli 80. výročí Operace ANTHROPOID. Jsem ráda, že můžeme i touto expozicí zanechat současníkům a především budoucí generaci odkaz, že Česká republika měla ve svých řadách hrdiny, kteří byli připraveni nasadit vlastní život za svobodu. A to je věc, která je dnes aktuální víc než kdy jindy.“

Ředitel Vojenského historického ústavu Praha, brigádní generál Aleš Knížek, seznámil účastníky se základním konceptem, z něhož nová expozice v Národním památníku hrdinů heydrichiády vychází: „Jsem velice rád, že se nám podařilo tento nevelký prostor rozšířit natolik, abychom mohli vyprávět celý příběh atentátu a vyzdvihnout hrdinství československých vojáků, kteří akci provedli. Zájem o toto místo je skutečně velký, a to nejen z řad občanů naší republiky, žáků a studentů škol, ale také ze zahraničí. Jedná se o relativně velké skupiny návštěvníků, cílem tedy bylo nabídnout jim volnější plochu a podat také příběh atentátu moderními prostředky.“

Generál Knížek rovněž zmínil klíčový prvek expozice: „První, co návštěvník v nové expozici uvidí, jsou siluety československých parašutistů. Jedná se o z kovu vyřezané siluety sedmi parašutistů, kteří se v roce 1942 ukrývali po atentátu na Reinharda Heydricha právě zde, v chrámu sv. Cyrila a Metoděje.“ Siluety jsou vyřezány v životní velikosti, návštěvník tedy může porovnat výšku postav těchto vojáků se svojí vlastní. Na pravé straně jsou siluety Jana Kubiše, Adolfa Opálky a Josefa Bublíka, kteří bojovali v horní části kostela, vlevo jsou pak čtyři muži, kteří odolávali nacistické přesile v kryptě kostela: Josef Gabčík, Jaroslav Švarc, Jan Hrubý a Josef Valčík. Autory expozice jsou historici VHÚ plk. Michal Burian a Zdeněk Špitálník za spolupráce Petra Bjačka.

Ředitel Odboru muzeí VHÚ a spoluautor výstavy, plk. Michal Burian, poté poděkoval všem pracovníkům Vojenského historického ústavu Praha, kteří se podíleli na vytvoření nové podoby expozice. „Rád bych zde zmínil i Silvii Bednaříkovou a Jiřího Javůrka, kteří jsou tvůrci architektonického konceptu expozice a zcela naplnili naši představu o tom, že jejím prostřednictvím vzdáme hold jak samotným parašutistům, jak jejich spolupracovníkům z řad domácího odboje.“

 

 

Aktuálně



Studenti středních škol se setkali s novodobými válečnými veterány

Studenti středních škol se setkali s novodobými válečnými veterány

29. 03. 2024
U příležitosti 25. výročí vstupu České republiky do NATO se studenti středních…
Zahraniční studenty nadchly expozice Armádního muzea Žižkov

Zahraniční studenty nadchly expozice Armádního muzea Žižkov

27. 03. 2024
Jaké změny s sebou přináší války? Na tuto otázku hledali odpověď středoškoláci…
Velký útěk, kterého se zúčastnili i tři Čechoslováci, se uskutečnil před 80 lety

Velký útěk, kterého se zúčastnili i tři Čechoslováci, se uskutečnil před 80 lety

25. 03. 2024
Největší útěk z německých zajateckých táborů se uskutečnil před osmdesáti lety. V…
Březen 1945 – vznik třetího tankového praporu Čs. samostatné obrněné brigády

Březen 1945 – vznik třetího tankového praporu Čs. samostatné obrněné brigády

22. 03. 2024
Když na přelomu let 1942/1943 rozhodovaly naše vojenské autority v Londýně o dalším…
Němá barikáda – 7. vycházka z cyklu Místa bojů Pražského povstání

Němá barikáda – 7. vycházka z cyklu Místa bojů Pražského povstání

20. 03. 2024
Most Barikádníků zpopularizovala povídka Jana Drdy Němá barikáda. Přestože v ní spisovatel…