Na Den otevřených dveří na Vítkově přišlo přes 1500 návštěvníků

Na Den otevřených dveří na Vítkově přišlo přes 1500 návštěvníků

28. 09. 2024

V sobotu 28. září 2024 – na Den české státnosti a zároveň svátek sv. Václava, patrona českých zemí – přišel na Den otevřených dveří v Národním památníku na Vítkově rekordní počet 1512 návštěvníků. Velký zájem byl o výjimečně otevřený Prezidentský salonek a samozřejmě i o opravdu neopakovatelný 360° výhled na Prahu, který nabízí vyhlídka na střeše Památníku nad jezdeckou Sochou Jana Žižky z Trocnova.

Již po půl desáté se sváteční den v sobotu 28. září u Národního památníku na Vítkově srocovala řada lidí, kteří se přišli podívat do prostor majestátního památníku na vrchu Vítkov, který je dominantou Prahy. Den otevřených dveří přitom začínal v 10.00.

Vlčí mák České republiky

Národní památník na Vítkově od 1. června spravuje Vojenský historický ústav Praha. Jeho vedení se rozhodlo ve státní svátek ukázat veřejnosti i jindy nepřístupné prostory. „Národní památník na Vítkově je jednou z nejdůležitějších památek, jež byly postaveny jako symbol demokratického státu a kde se připomíná vojenská historie a osudy lidí, kteří se zasloužili o naši samostatnost a svobodu. Proto jsme se rozhodli ukázat veřejnosti tyto prostory v Den české státnosti,“ vysvětlil důvody pro otevření památníku veřejnosti ředitel Vojenského historického ústavu Praha, brigádní generál Aleš Knížek. Dodal, že je velmi rád, že se téměř po 100 letech naplnil původní záměr architektů Jana Zázvorky a Jana Gillara, a především prvního ředitele Památníku osvobození generála Rudolfa Medka na funkční propojení celého komplexu budov na pražském vrchu Vítkov.

Návštěvníci, kteří se do Národního památníku na Vítkově přišli podívat, mohli nahlédnout do Slavnostní síně, Prezidentského salonku, a především navštívit prostory hrobu Neznámého vojína. Ty se otevírají jen výjimečně, a to při slavnostních příležitostech, jako je konání pietních aktů a vojenských ceremoniálů.

V doprovodu kurátora památníku výtahem vyjeli k vyhlídce nad jezdeckou sochou Jana Žižky, která nabízí unikátní pohled na Prahu. Ocitli se nad monumentální Jezdeckou sochou Jana Žižky z Trocnova, kterou navrhl Bohumila Kafka. Tato socha je třetí největší jezdeckou sochou na světě a bezkonkurenčně vůbec největší v Evropě.

Den otevřených dveří v Národním památníku na Vítkově se nám moc líbil. Nahlédnout do prostor Slavnostní síně i Prezidentského salonku bylo zajímavé. Je fascinující vidět, co vybudovali naši předkové a jak to měli promyšlené. Přišli jsme i se synem, kterému jsou pouhé dva roky, takže návštěvu určitě zopakujeme, až bude starší,“ řekla jedna z návštěvnic Tereza Pelíšková.

Národní památník na Vítkově je otevřen od úterý do neděle od 10 do 18 hodin. Vstup je, stejně jako do všech expozic Vojenského historického ústavu Praha, zdarma. (Další expozice jsou: Armádní muzeum Žižkov; Letecké muzeum Kbely, Vojenské technické muzeum Lešany; Národní památník hrdinů heydrichiády a Jízdárna ruzyňských kasáren)

Na podzim roku 2025 budou v Národním památníku na Vítkově otevřeny nové expozice, které nyní připravují kolegové z Vojenského historického ústavu Praha.

Aktuálně



Katastrofa lodi Patria 25. listopadu 1940

Katastrofa lodi Patria 25. listopadu 1940

25. 11. 2025
Využití uprchlíků jako zbraně, určené k rozvrácení území protivníka, není vynález posledních desetiletí.…
V Armádním muzeu Žižkov převzali hrdinové třetího odboje dekrety a pamětní odznaky za protikomunistický odboj

V Armádním muzeu Žižkov převzali hrdinové třetího odboje dekrety a pamětní odznaky za protikomunistický odboj

24. 11. 2025
V Armádním muzeu Žižkov se v pondělí 24. listopadu sešli hrdinové třetího odboje. Z rukou…
Ludvík Svoboda - připomínáme si 130 let od narození vojenského velitele a pozdějšího prezidenta

Ludvík Svoboda - připomínáme si 130 let od narození vojenského velitele a pozdějšího prezidenta

24. 11. 2025
Ludvík Svoboda je částí společnosti vnímán kriticky, jako státník, který zklamal. Asi…
Přijďte ve čtvrtek 27. listopadu do muzea na další filmový večer, promítneme Kachyňu i Jasného

Přijďte ve čtvrtek 27. listopadu do muzea na další filmový večer, promítneme Kachyňu i Jasného

23. 11. 2025
Ve čtvrtek 27. listopadu se koná již tradiční komentované promítání filmů ze…
Krvavý přízrak jménem Filature

Krvavý přízrak jménem Filature

21. 11. 2025
Od října 1944 se Čs. samostatná obrněná brigáda ve Velké Británii (Czechoslovak…