Nejkrásnější zbraně se vracejí do Schwarzenberského paláce: tento týden bude otevřena nová expozice VHÚ

Nejkrásnější zbraně se vracejí do Schwarzenberského paláce: tento týden bude otevřena nová expozice VHÚ

13. 02. 2011
Až první návštěvníci vstoupí do nových výstavních prostor VHÚ, budou určitě ohromeni. Ve Schwarzenberském paláci na Hradčanech vznikla bezesporu jedna z nejpůsobivějších expozic poslední doby. Má název „Císařská zbrojnice“ a jde o soubor zbraní, zbroje a dalších předmětů ze sbírek VHÚ z období od 15. století do poloviny 19. století.
Expozice bude otevřena od pátku 18. února a návštěvník se do ní dostane přes stálou sbírku barokního umění Národní galerie. Zatímco NG představuje obrazy a plastiky ve dvou patrech paláce, „Císařská zbrojnice“ je umístěna v jeho podkroví. Návštěvníci tedy budou muset vystoupat až do nejvyšších pater budovy, která je známá především svojí renesanční sgrafitovou úpravou. Podkroví však má díky masivnímu trámoví, kamenné podlaze i užšímu profilu vskutku jedinečnou atmosféru. Tu ještě umocňuje elegantní a moderně řešené uspořádání sbírkových předmětů, které jsou rozmístěny volně i ve skleněných vitrínách a vše je decentně nasvíceno tak, aby byl respektován duch místa.Expozice obsahuje přes 550 předmětů, jenž pocházejí především z období, kdy České země patřily k habsburskému císařskému trůnu – odtud také název. Výběr exponátů byl podmíněn především výjimečností uměleckořemeslného provedení, zvláštností technické konstrukce, ale i významem osobností jejich tvůrců nebo majitelů. Zbroj a zbraně byly v minulosti nejen užitkovými předměty potřebnými k boji či lovu, ale musely reprezentovat i svého majitele a svědčit o jeho moci a bohatství. Zejména v renesanční a barokní době byla výzdoba mnohem dražší než cena zbraně samotné.Návštěvníkům je představen soubor chladných zbraní, jako jsou vzorové šavle, palaše, kordy, tesáky atd. K unikátním exemplářům palných zbraní patří středověké ručnice, kolekce zbraní nabíjených zezadu sahá od 16. století do současnosti a zahrnuje zadovky s kolečkovými, křesadlovými a perkusními zámky. Představen je i vývoj loveckých zbraní. Důležitou součástí instalace je umístění přibližně padesáti obrazů a grafik s vojenskou tematikou, které přispívají k pestrosti celé expozice. Tato „obrazárna“ představuje hodnotná díla z období 17. až 19. století, zahrnující portréty význačných vojevůdců a rozměrná plátna bitevních scén.

Do Schwarzenberského paláce se Vojenský historický ústav vrací ve skutečně reprezentativní podobě. VHÚ tyto prostory opustil v roce 2002 – mnozí návštěvníci Hradčanského náměstí a Pražského hradu mají určitě ještě v paměti historická děla, která byla umístěna na nádvoří paláce. Palác byl po dohodě mezi Ministerstvem obrany a Národní galerií převeden pod křídla NG, ta zde v roce 2008 po rekonstrukci budovy umístila svoji sbírku Baroko v Čechách. Následná dohoda mezi VHÚ a Národní galerií pak umožnila vznik expozice Císařská zbrojnice.

AktuálněMinistryně obrany ocenila v Armádním muzeu Žižkov úspěšné sportovce ASC Dukla

Ministryně obrany ocenila v Armádním muzeu Žižkov úspěšné sportovce ASC Dukla

08. 12. 2022
Dvacet sedm sportovců, trenérů a funkcionářů Armádního sportovního centra Dukla ocenila ve…
Vyšlo nové číslo čtvrtletníku Historie a vojenství, letos poslední

Vyšlo nové číslo čtvrtletníku Historie a vojenství, letos poslední

08. 12. 2022
Čtvrté letošní číslo časopisu Historie a vojenství, které vydává Vojenský historický ústav…
Cesta k poznání. Rozhovor s ředitelem Odboru muzeí VHÚ plukovníkem Michalem Burianem.

Cesta k poznání. Rozhovor s ředitelem Odboru muzeí VHÚ plukovníkem Michalem Burianem.

05. 12. 2022
Ředitel Odboru muzeí plukovník Michal Burian strávil stovky hodin přípravou nových expozic…
Digitalizace rukopisů za rok 2022 byla zdárně dokončena

Digitalizace rukopisů za rok 2022 byla zdárně dokončena

01. 12. 2022
Vojenský historický ústav Praha v roce 2022 digitalizoval dalších 31 rukopisů pocházejících…
V Armádním muzeu Žižkov byly předány ceny soutěží Prahy 2

V Armádním muzeu Žižkov byly předány ceny soutěží Prahy 2

01. 12. 2022
Ve čtvrtek 1. prosince 2022 se v Armádním muzeu Žižkov uskutečnilo setkání…