Nejkrásnější zbraně se vracejí do Schwarzenberského paláce: tento týden bude otevřena nová expozice VHÚ

Nejkrásnější zbraně se vracejí do Schwarzenberského paláce: tento týden bude otevřena nová expozice VHÚ

13. 02. 2011
Až první návštěvníci vstoupí do nových výstavních prostor VHÚ, budou určitě ohromeni. Ve Schwarzenberském paláci na Hradčanech vznikla bezesporu jedna z nejpůsobivějších expozic poslední doby. Má název „Císařská zbrojnice“ a jde o soubor zbraní, zbroje a dalších předmětů ze sbírek VHÚ z období od 15. století do poloviny 19. století.
Expozice bude otevřena od pátku 18. února a návštěvník se do ní dostane přes stálou sbírku barokního umění Národní galerie. Zatímco NG představuje obrazy a plastiky ve dvou patrech paláce, „Císařská zbrojnice“ je umístěna v jeho podkroví. Návštěvníci tedy budou muset vystoupat až do nejvyšších pater budovy, která je známá především svojí renesanční sgrafitovou úpravou. Podkroví však má díky masivnímu trámoví, kamenné podlaze i užšímu profilu vskutku jedinečnou atmosféru. Tu ještě umocňuje elegantní a moderně řešené uspořádání sbírkových předmětů, které jsou rozmístěny volně i ve skleněných vitrínách a vše je decentně nasvíceno tak, aby byl respektován duch místa.Expozice obsahuje přes 550 předmětů, jenž pocházejí především z období, kdy České země patřily k habsburskému císařskému trůnu – odtud také název. Výběr exponátů byl podmíněn především výjimečností uměleckořemeslného provedení, zvláštností technické konstrukce, ale i významem osobností jejich tvůrců nebo majitelů. Zbroj a zbraně byly v minulosti nejen užitkovými předměty potřebnými k boji či lovu, ale musely reprezentovat i svého majitele a svědčit o jeho moci a bohatství. Zejména v renesanční a barokní době byla výzdoba mnohem dražší než cena zbraně samotné.Návštěvníkům je představen soubor chladných zbraní, jako jsou vzorové šavle, palaše, kordy, tesáky atd. K unikátním exemplářům palných zbraní patří středověké ručnice, kolekce zbraní nabíjených zezadu sahá od 16. století do současnosti a zahrnuje zadovky s kolečkovými, křesadlovými a perkusními zámky. Představen je i vývoj loveckých zbraní. Důležitou součástí instalace je umístění přibližně padesáti obrazů a grafik s vojenskou tematikou, které přispívají k pestrosti celé expozice. Tato „obrazárna“ představuje hodnotná díla z období 17. až 19. století, zahrnující portréty význačných vojevůdců a rozměrná plátna bitevních scén.

Do Schwarzenberského paláce se Vojenský historický ústav vrací ve skutečně reprezentativní podobě. VHÚ tyto prostory opustil v roce 2002 – mnozí návštěvníci Hradčanského náměstí a Pražského hradu mají určitě ještě v paměti historická děla, která byla umístěna na nádvoří paláce. Palác byl po dohodě mezi Ministerstvem obrany a Národní galerií převeden pod křídla NG, ta zde v roce 2008 po rekonstrukci budovy umístila svoji sbírku Baroko v Čechách. Následná dohoda mezi VHÚ a Národní galerií pak umožnila vznik expozice Císařská zbrojnice.

AktuálněV Armádním muzeu Žižkov vzniká kalendář sportovců Dukly na rok 2024

V Armádním muzeu Žižkov vzniká kalendář sportovců Dukly na rok 2024

05. 06. 2023
Prostory Vojenského historického ústavu Praha neslouží jen výstavám. Díky dobré spolupráci mezi…
Carl von Clausewitz – život vojaka, teoretika a filozofa vojny I.

Carl von Clausewitz – život vojaka, teoretika a filozofa vojny I.

02. 06. 2023
Carl Philipp Gottfried von Clausewitz sa narodil 1.6.1780 (aj keď tento dátum…
Rumunská Sibiň hostila konferenci o válce a propagandě

Rumunská Sibiň hostila konferenci o válce a propagandě

30. 05. 2023
Ve dnech 22. až 26. května 2023 se v rumunské Sibini konal 22.…
Pozvánka na konferenci Povinná vojenská služba, armáda a společnost v českých zemích / Historie – současnost – budoucnost?

Pozvánka na konferenci Povinná vojenská služba, armáda a společnost v českých zemích / Historie – současnost – budoucnost?

30. 05. 2023
Ve dnech 20.–21. června 2023 se v areálu Armádního muzea Žižkov uskuteční vědecká konference,…
Tisíce lidí přilákalo zahájení 28. muzejní sezony v Lešanech

Tisíce lidí přilákalo zahájení 28. muzejní sezony v Lešanech

27. 05. 2023
Areál Vojenského technického muzea v Lešanech se v sobotu 27. května stal cílem několika…