Nejvíce vojenských časopisů si můžete přečíst v knihovně VHÚ v Rooseveltově ulici v Praze 6

Nejvíce vojenských časopisů si můžete přečíst v knihovně VHÚ v Rooseveltově ulici v Praze 6

06. 03. 2011
Chcete být pravidelně informováni o novinkách z vojenské sféry z celého světa? Vedle všeobjímajícího světa internetu vychází nadále i množství klasických tiskovin, časopisů a magazínů. Zhruba sto těchto titulů odebírá a svým návštěvníkům nabízí knihovna VHÚ – Referát speciálních fondů, který najdete v budově někdejšího Vojenského zeměpisného ústavu. „Máme tu všechny důležité časopisy, které na světě vycházejí a věnují se vojenské, vojenskopolitické či bezpečnostní problematice,“ říká vedoucí oddělení, Mgr. Ilona Rožánková. Ze zhruba stovky titulů jsou více než dvě třetiny v anglickém jazyce, zbytek je v němčině, francouzštině a dalších jazycích. Pochopitelně nechybí české tituly – například A-Report, Armádní technický magazín, Obrana a strategie či Dukla sport.

Ze zahraničních titulů tu najdeme produkci známých vydavatelství Jane´s či Routledge. Především profesionálním vojákům jsou určeny dva tituly, které informují o dění v armádě, například britský měsíčník Soldier a americký měsíčník s podobným názvem Soldiers. K známým patří i týdeník Jane´s Defence Weekly.

Mezi vyhledávané tituly lze zařadit ty, které se věnují konkrétním oblastem. Může to být například vojenská politika, ale také zbraně a jejich jednotlivé obory. Jsou zde časopisy pro dělostřelce, pro letce či tituly věnované otázkám logistiky.
„Naše knihovna je v rámci celé České republiky skutečně jedinečná“, říká Ilona Rožánková. „Nic podobného v takovém rozsahu neexistuje.“ Důkazem jejích slov jsou i samotní návštěvníci, kteří sem proudí z celé republiky. „Například jeden pán sem pravidelně zajíždí zhruba jednou za měsíc až z jižní Moravy. Ve studovně stráví celý den a prolistuje si nová čísla mnoha titulů.“ Ze dvou třetin jsou zájemci z řad profesionálů, především současní či bývalí příslušníci armády, zbývající třetina návštěvníků je nevojenská veřejnost.

Mezi atraktivní položky patří i ty, které se mohou pochlubit kvalitní obrazovou stránkou a velkým počtem vynikajících fotografií. Mezi takové určitě patří britský měsíčník Airforces Monthly, který se věnuje letecké technice a je určen širokému čtenářskému okruhu. Dalším podobným titulem je Combat & Survival, který je věnován boji a speciálním jednotkám. Mezi respektované tituly patří The Cavalry & Armor Journal, který vychází v USA, švýcarský měsíčník Armada International, publikovaný v angličtině nebo rovněž anglický, ale v Německu vydávaný titul Military Technology. Kdo chce být v obraze každý týden, tomu může dobře posloužit týdeník novinového formátu Defense News, který informuje především o oblasti obchodu se zbraněmi.

Časopisy a tiskoviny není možné vypůjčit si k domácímu studiu, ale v knihovně je vhodný prostor pro studium na místě.
Otevírací doba knihovny je v pondělí a pátek od 8 hodin do 12 hodin, v úterý, ve středu a ve čtvrtek od 8 do 16 hodin. Vchod je v Rooseveltově ulici číslo 23, do knihovny se po ohlášení ve vrátnici dostanete přes dvůr vlevo, do třetího patra. Vstup je pochopitelně umožněn všem zájemcům.

AktuálněVyšlo nové číslo čtvrtletníku Historie a vojenství, letos poslední

Vyšlo nové číslo čtvrtletníku Historie a vojenství, letos poslední

08. 12. 2022
Čtvrté letošní číslo časopisu Historie a vojenství, které vydává Vojenský historický ústav…
Cesta k poznání. Rozhovor s ředitelem Odboru muzeí VHÚ plukovníkem Michalem Burianem.

Cesta k poznání. Rozhovor s ředitelem Odboru muzeí VHÚ plukovníkem Michalem Burianem.

05. 12. 2022
Ředitel Odboru muzeí plukovník Michal Burian strávil stovky hodin přípravou nových expozic…
Digitalizace rukopisů za rok 2022 byla zdárně dokončena

Digitalizace rukopisů za rok 2022 byla zdárně dokončena

01. 12. 2022
Vojenský historický ústav Praha v roce 2022 digitalizoval dalších 31 rukopisů pocházejících…
V Armádním muzeu Žižkov byly předány ceny soutěží Prahy 2

V Armádním muzeu Žižkov byly předány ceny soutěží Prahy 2

01. 12. 2022
Ve čtvrtek 1. prosince 2022 se v Armádním muzeu Žižkov uskutečnilo setkání…
Dotýkání povoleno! Interaktivní prezentace a zážitkové programy v nových expozicích Armádního muzea Žižkov.

Dotýkání povoleno! Interaktivní prezentace a zážitkové programy v nových expozicích Armádního muzea Žižkov.

28. 11. 2022
Moderní interaktivní podání a zážitkové programy, se kterými se setkáte v nových…