Nejvíce vojenských časopisů si můžete přečíst v knihovně VHÚ v Rooseveltově ulici v Praze 6

Nejvíce vojenských časopisů si můžete přečíst v knihovně VHÚ v Rooseveltově ulici v Praze 6

06. 03. 2011
Chcete být pravidelně informováni o novinkách z vojenské sféry z celého světa? Vedle všeobjímajícího světa internetu vychází nadále i množství klasických tiskovin, časopisů a magazínů. Zhruba sto těchto titulů odebírá a svým návštěvníkům nabízí knihovna VHÚ – Referát speciálních fondů, který najdete v budově někdejšího Vojenského zeměpisného ústavu. „Máme tu všechny důležité časopisy, které na světě vycházejí a věnují se vojenské, vojenskopolitické či bezpečnostní problematice,“ říká vedoucí oddělení, Mgr. Ilona Rožánková. Ze zhruba stovky titulů jsou více než dvě třetiny v anglickém jazyce, zbytek je v němčině, francouzštině a dalších jazycích. Pochopitelně nechybí české tituly – například A-Report, Armádní technický magazín, Obrana a strategie či Dukla sport.

Ze zahraničních titulů tu najdeme produkci známých vydavatelství Jane´s či Routledge. Především profesionálním vojákům jsou určeny dva tituly, které informují o dění v armádě, například britský měsíčník Soldier a americký měsíčník s podobným názvem Soldiers. K známým patří i týdeník Jane´s Defence Weekly.

Mezi vyhledávané tituly lze zařadit ty, které se věnují konkrétním oblastem. Může to být například vojenská politika, ale také zbraně a jejich jednotlivé obory. Jsou zde časopisy pro dělostřelce, pro letce či tituly věnované otázkám logistiky.
„Naše knihovna je v rámci celé České republiky skutečně jedinečná“, říká Ilona Rožánková. „Nic podobného v takovém rozsahu neexistuje.“ Důkazem jejích slov jsou i samotní návštěvníci, kteří sem proudí z celé republiky. „Například jeden pán sem pravidelně zajíždí zhruba jednou za měsíc až z jižní Moravy. Ve studovně stráví celý den a prolistuje si nová čísla mnoha titulů.“ Ze dvou třetin jsou zájemci z řad profesionálů, především současní či bývalí příslušníci armády, zbývající třetina návštěvníků je nevojenská veřejnost.

Mezi atraktivní položky patří i ty, které se mohou pochlubit kvalitní obrazovou stránkou a velkým počtem vynikajících fotografií. Mezi takové určitě patří britský měsíčník Airforces Monthly, který se věnuje letecké technice a je určen širokému čtenářskému okruhu. Dalším podobným titulem je Combat & Survival, který je věnován boji a speciálním jednotkám. Mezi respektované tituly patří The Cavalry & Armor Journal, který vychází v USA, švýcarský měsíčník Armada International, publikovaný v angličtině nebo rovněž anglický, ale v Německu vydávaný titul Military Technology. Kdo chce být v obraze každý týden, tomu může dobře posloužit týdeník novinového formátu Defense News, který informuje především o oblasti obchodu se zbraněmi.

Časopisy a tiskoviny není možné vypůjčit si k domácímu studiu, ale v knihovně je vhodný prostor pro studium na místě.
Otevírací doba knihovny je v pondělí a pátek od 8 hodin do 12 hodin, v úterý, ve středu a ve čtvrtek od 8 do 16 hodin. Vchod je v Rooseveltově ulici číslo 23, do knihovny se po ohlášení ve vrátnici dostanete přes dvůr vlevo, do třetího patra. Vstup je pochopitelně umožněn všem zájemcům.

AktuálněV Armádním muzeu Žižkov vzniká kalendář sportovců Dukly na rok 2024

V Armádním muzeu Žižkov vzniká kalendář sportovců Dukly na rok 2024

05. 06. 2023
Prostory Vojenského historického ústavu Praha neslouží jen výstavám. Díky dobré spolupráci mezi…
Carl von Clausewitz – život vojaka, teoretika a filozofa vojny I.

Carl von Clausewitz – život vojaka, teoretika a filozofa vojny I.

02. 06. 2023
Carl Philipp Gottfried von Clausewitz sa narodil 1.6.1780 (aj keď tento dátum…
Rumunská Sibiň hostila konferenci o válce a propagandě

Rumunská Sibiň hostila konferenci o válce a propagandě

30. 05. 2023
Ve dnech 22. až 26. května 2023 se v rumunské Sibini konal 22.…
Pozvánka na konferenci Povinná vojenská služba, armáda a společnost v českých zemích / Historie – současnost – budoucnost?

Pozvánka na konferenci Povinná vojenská služba, armáda a společnost v českých zemích / Historie – současnost – budoucnost?

30. 05. 2023
Ve dnech 20.–21. června 2023 se v areálu Armádního muzea Žižkov uskuteční vědecká konference,…
Tisíce lidí přilákalo zahájení 28. muzejní sezony v Lešanech

Tisíce lidí přilákalo zahájení 28. muzejní sezony v Lešanech

27. 05. 2023
Areál Vojenského technického muzea v Lešanech se v sobotu 27. května stal cílem několika…