Nová část výstavy Doteky státnosti: protektorátní éra

Nová část výstavy Doteky státnosti: protektorátní éra

10. 07. 2018

Výstavu Založeno 1918 – Doteky státnosti doplnily unikátní předměty a dokumenty z období Protektorátu Čechy a Morava včetně psacího stolu Reinharda Heydricha

 

Až do 12. srpna mají návštěvníci výstavy Založeno 1918 – Doteky státnosti, která probíhá v Jízdárně Pražského hradu do konce října letošního roku, jedinečnou možnost spatřit díky pravidelných obměnám části vystavovaných exponátů unikátní dokumenty a předměty z období Protektorátu Čechy a Morava.

Dominantu tvoří psací stůl a křeslo z pracovny zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Na rozdíl od svého předchůdce Karla von Neuratha si Heydrich zvolil jako místo pro své úřadování přímo Pražský hrad, z jehož oken se mu nabízel okouzlující výhled na Prahu, „říšské město“ a metropoli českých zemí, které si přijel podmanit.

Mezi vystavované dokumenty, které měnily naši historii patří především originály protokolu o jednání prezidenta Emila Háchy s Adolfem Hitlerem v Berlíně dne 15. března 1939 a výnosu vůdce a říšského kancléře o zřízení Protektorátu Čechy a Morava ze 16. března 1939. Smutným dokladem kapitulace československé armády je pak nařízení velitelství 1. sboru z 15. března 1939 o odevzdávání zbraní německé armádě a především záznam telefonního rozhovoru, který proběhl 15. března 1939 ve 2 hod 15 min mezi prezidentem Emilem Háchou a ministerským předsedou Rudolfem Beranem o zahájení obsazování Čech a Moravy. Odhodlání bránit republiku naopak dokládají dokumenty připomínající boje na Podkarpatské Rusi či kronika Pěšího pluku 8 „Slezského“ se záznamem o slavné obraně Czajankových kasáren v Místku, jejichž posádka kladla okupační armádě úspěšně odpor.

Poprvé je možné na krátkou dobu spatřit i jeden z nejpůsobivějších dokumentů našich novodobých dějin – originály motáků Josefa Mašína s posledním vzkazem dětem napsaným krátce před jeho popravou v červenci 1942. Jeden z tzv. „tří králů“ českého odboje byl zatčen po hrdinném boji 13. května 1941. Po atentátu na Heydricha jej stanný soud odsoudil 30. června 1942 k trestu smrti. Rozsudek byl vykonán ještě téhož dne v podvečer na střelnici v Praze-Kobylisích. Krátce před popravou stihl Mašín napsat dva krátké vzkazy, určené manželce a dětem. Oba se do rukou Mašínovy vdovy Zdeny dostaly v roce 1945. První z nich vynesla z Pankráce manželka jeho spoluvězně Vojtěcha Vrnaty, druhý byl nalezen na základě informace ve Vrnatově motáku v ostění dveří pankrácké cely č. 10.

Neméně působivé jsou pak předměty parašutistů, kteří uskutečnili atentát na Reinharda Heydricha – padákový postroj jednoho ze členů skupiny ANTHROPOID a zakrvácený svetr pocházející z chrámu Sv. Cyrila a Metoděje, kde nalezli poslední úkryt.

 

Text motáku Josefa Mašína se vzkazem dětem:

„Drahé moje děti!

Posílám Vám poslední svůj pozdrav před odchodem na věčnost. Poslední má myšlenka platí jen Vám, a to mne nejvíce tíží, neboť jste dosud ještě malé a potřebovaly byste mé největší péče. Bohužel Vás musím opustit. Dnes ještě nechápete vše, ale až budete starší, jistě pochopíte. Bojoval jsem za naši drahou vlast a národ proti odvěkým našim nepřátelům – Němcům, kteří naši vlast a národ chtějí porobit a zničit. Nechtěl jsem připustit, abyste jednou i Vy byli porobenými otroky, nýbrž abyste zůstali svobodnými a volnými občany. Pamatujte si, že hájit svobodu své vlasti a národa jest první povinností každého uvědomělého Čecha. I Vy jednou musíte takto postupovat. V tomto boji jsem podlehl. Věřím však pevně, že naše svatá věc zvítězí. Zůstanete zde nyní jen se svou mamičkou. Musíte ji poslouchat, abyste jí ulehčili její těžký úkol a starost o Vás. Ty, Radko, jsi nejstarší, vím, že jsi rozumný a vážný chlapec. Buď oporou Pepovi a Nenušce! Ty musíš zastupovati mne. Spoléhám na Tebe. Ty, Pepíčku, musíš pomáhati mamičce a Radkovi. Starejte se o Nenušu a nikdy ji neopusťte! Jest nešťastný chudáček, jenž bude potřebovat Vaší péče. Mějte se vzájemně rádi a nikdy se neopouštějte, pomáhejte si vždy a ve všem s láskou a porozuměním! Učte se pilně, abyste byli vzdělanými a prospěšnými lidmi. Buďte vždy svědomití a čestní! A nyní Ty, moje drahá Nenušo – moje sladká holčičko! Buď šťastná a nezapomínej na svého tatíčka, který Tě měl tolik rád. Vím, že máš dobré srdéčko, že máš ráda svoji mamičku a bratříčky, že jim budeš dobrou… Chlapci, mám ještě jedno přání. Jeden z Vás se ujme rodného statku. Ovšem, není to žádná podmínka. Nebudete-li mít chuti, nemusíte. Tím končím, moje nejdražší děti! Líbám Vás v duchu všechny i s Vaší mamičkou. Buďte šťastni! Váš milující otec. Vlasti zdar!“

 

Aktuálně



Do Plzně na oslavy svobody dorazila také technika ze sbírek VHÚ Praha

Do Plzně na oslavy svobody dorazila také technika ze sbírek VHÚ Praha

01. 05. 2025
Pracovníci Vojenského historického ústavu ve státní svátek 1. května ve spolupráci se…
Přijďte se podívat na výstavu a jediný dochovaný stíhač tanků Hetzer, který bojoval v Pražském povstání. Před pražským magistrátem je k vidění do 5. května

Přijďte se podívat na výstavu a jediný dochovaný stíhač tanků Hetzer, který bojoval v Pražském povstání. Před pražským magistrátem je k vidění do 5. května

01. 05. 2025
Od středy 30. dubna do pondělí 5. května je na Mariánském náměstí…
Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

30. 04. 2025
V Armádním muzeu Žižkov je k vidění nová výstava 1945 Voláme všechny…
Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

29. 04. 2025
Výstava 1945 Voláme všechny Čechy! se pro veřejnost otevírá 30. dubna 2025,…
V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

28. 04. 2025
Výstava „1945 Voláme všechny Čechy!“ přibližuje poslední fázi druhé světové války v…