Nové číslo Historie a vojenství: Velká válka v plné síle

Nové číslo Historie a vojenství: Velká válka v plné síle

26. 06. 2014

Letošní druhé číslo čtvrtletníku Historie a vojenství, které vyšlo v těchto dnech, se soustředí na první světovou válku a osobu Františka Ferdinanda d´Este. Vedle těchto materiálů zde však čtenář nalezne i studii o roli legionářů v pražském povstání v květnu 1945 či portrét známého prvorepublikového pilota Karla Friče-Fritsche.

 

V těchto dnech si připomínáme sté výročí atentátu na následníka trůnu, arcivévodu Františka Ferdinanda d´Este, který se odehrál 28. června 1914 a stál na počátku cesty k vypuknutí první světové války. Číslo 2/2014 čtvrtletníku Historie a vojenství, který vydává Vojenský historický ústav Praha, nemůže tuto událost pominout, a proto se také významná část materiálů k této události vztahuje. Materiály tím i reflektují nejvýznamnější výstavní počin VHÚ, expozici V zákopech První světové války, která byla 24. června otevřena v Armádním muzeu Žižkov.

Při příležitosti zahájení výstavy se také časopisu Historie a vojenství dostalo uznání z úst samotného prezidenta republiky Miloše Zemana. Ten ve svém zahajovacím proslovu vzpomněl na roky před zvolením do funkce, které trávil na Vysočině: "Dostával jsem tehdy pravidelně váš časopis, a musím říct, že to byla také jediná tiskovina, kterou jsem tehdy přečetl od začátku až do konce úplně celou."

 

Hned v úvodu čísla 2/2014 Historie a vojenství nalezne čtenář rozsáhlou a tematicky překvapivou studii „František hrabě Harrach a Lepold Lojka - šlechtic a jeho řidič“. Jiří Skoupý zde popisuje osudy šoféra, který řídil vůz následníka trůnu v okamžiku atentátu. A také osudy majitele vozu, hraběte Harracha. Jde o poměrně málo známou stránku vztahující se k atentátu, o to přínosnější je celý text. Ten je doplněn i unikátním obrazovým doprovodem, kupříkladu účtenkami z hotelu, v němž hrabě Harrach a jeho řidič v Sarajevu bydleli. Článek také sleduje Harrachovy a Lojkovy osudy po válce.

Na tento materiál navazuje další příspěvek: pochází z pera Branka Bogdanoviće, který je srbským historikem a také vnukem jednoho z atentátníků ze Sarajeva, Vasa Čubriloviće. Branko Bogdanovič se zde věnuje prakticky neznámé kapitole události, a to zbraním, které měli atentátníci k dispozici. V závěru článku se také autor zabývá předmětem z nejdůležitějších: pistolí Gavrilo Principa. Její osudy jsou přitom dodnes nevyjasněné a není známo, kde se pistole nachází.

Osobě Františka Ferdinanda d´Este se věnují i materiály pocházející od historiků VHÚ. Zdeněk Špitálník v textu „Císařův kabát“ popisuje jednotlivé stejnokroje následníka trůnu, které jsou ve sbírkách VHÚ a tvoří největší dochovanou kolekci stejnokrojů tohoto vojáka a politika. Vzhledem k unikátnosti uniforem je jim dán i mimořádný obrazový prostor: snímky zabírají celé stránky formátu časopisu.

Špitálníkův kolega Jan Biederman zase zacílil svoji pozornost na řády a vyznamenání, jejichž nositelem byl František Ferdinand d´Este. Jde o rozsáhlou řadu unikátních faleristických předmětů, autor zde popisuje jejich význam a také okolnosti, za nichž je následník trůnu obdržel.

Materiály vztahujících se k osobě arcivévody pak doplňuje i text Jana Šacha „Poboční zbraně arcivévody Františka Ferdinanda d´Este“. Jsou zde popsány a také náležitě fotograficky představeny arcivévodovy šavle a pušky; ve všech případech jde o skutečné skvosty a vynikající ukázky rukodělné práce. Petr Moudrý z restaurátorského oddělení VHÚ následně v textu „Restaurování zbraní z pozůstalosti Františka Ferdinanda d´Este“ popisuje, jakým způsobem byl některým z těchto předmětů navrácen jejich původní lesk a nejvyšší kvalita.

K éře první světové války se vzdáleněji váže i studie historika VHÚ Jindřicha Marka „Pražské barikády – labutí píseň československých legionářů.“ Účastníci bojů z první světové války, českoslovenští legionáři, byli v období druhé světové války již „muži v letech“, přesto se však aktivně zapojili nejen do druhé odboje, ale sehráli i významnou roli při povstání v květnu 1945.

Zajímavé osudy letce Karla Fristche (1895-1968) zachycuje v obsáhlé biografické studii Jiří Rajlich. Fritsch, který byl znám i pod počeštělým jménem Karel Frič, byl především vynikajícím zalétávacím pilotem pražské továrny Avia, byl rovněž vítězem známého závodu turistických letadel Coppa d´Italia, proslavil se i coby pokořitel leteckého národního rychlostního rekordu. Rajlich ovšem zmiňuje i méně známé skutečnosti – například se zaobírá Fristchovou životní cestou v rakousko-uherském letectvu a také popisuje snad nejméně osvětlenou kapitolu: pilotovu špionážní aféru, po které byl dokonce československými soudy v druhé půlce 30. let odsouzen.

Z informačněji laděných materiálů v závěru časopisu jmenujme například stať Zdeňka Polčáka věnující se právě otevřené výstavě V zákopech První světové války v Armádním muzeu Žižkov, případně materiál Tomáše Kykala o on-line přístupných tištěných pramenech k válečným ztrátám rakousko-uherské armády v první světové válce. Také čtenář nalezne materiál o Skotském Národním válečném muzeu či recenze knih s vojenskou tematikou, které v poslední době vyšly.

Časopis Historie a vojenství vydává Vojenský historický ústav Praha, číslo 2/2014 vyšlo v těchto dnech a výtisky v ceně 99 korun je možné koupit v běžných prodejních sítích, případně přímo ve Vojenském historickém ústavu Praha – v Armádním muzeu Žižkov.

RED

 

Aktuálně



Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

30. 04. 2025
V Armádním muzeu Žižkov je k vidění nová výstava 1945 Voláme všechny…
Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

29. 04. 2025
Výstava 1945 Voláme všechny Čechy! se pro veřejnost otevírá 30. dubna 2025,…
V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

28. 04. 2025
Výstava „1945 Voláme všechny Čechy!“ přibližuje poslední fázi druhé světové války v…
Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

26. 04. 2025
Krásné slunečné počasí a modré nebe, které naznačovalo, že budou provedeny avizované…
Přijďte v sobotu 26. dubna na slavnostní zahájení 57. sezony v Leteckém muzeu Kbely

Přijďte v sobotu 26. dubna na slavnostní zahájení 57. sezony v Leteckém muzeu Kbely

23. 04. 2025
Poslední dubnovou sobotu roku 2025 bude zahájena 57. návštěvnická sezona Leteckého muzea…