Pedagogové z Letní školy historie na výstavě V zákopech první světové války

Pedagogové z Letní školy historie na výstavě V zákopech první světové války

08. 07. 2014

Na nedávno otevřenou výstavu V zákopech první světové války míří vedle zájemců z řad laické veřejnosti i ti, kteří se historií zabývají profesně. Byl to i případ skupiny pedagogů, účastníků Letní školy historie, kteří v minulých dnech absolvovali v Armádním muzeu Žižkov komentovanou prohlídku výstavy.

 

Letní školu historie pořádá každoročně Ústav profesního rozvoje pracovníků ve školství působící pod Pedagogickou fakultou Univerzity Karlovy v Praze. V letošním roce se jednalo již o XXVII. ročník Letní školy historie, která je určena především učitelům dějepisu a občanské výchovy.

Skupina více než šedesáti pedagogů a zároveň účastníků Letní školy historie zamířila do Armádního muzea Žižkov nejen na výstavu V zákopech první světové války, ale také aby se seznámila s edukativním programem Historikon, který realizuje Vojenský historický ústav Praha. Učitele prováděli výstavou kurátoři VHÚ Zdeněk Polčák a Jan Šach.

Pro učitele byla návštěva výstavy možností informovat se o jejím charakteru, je také velmi pravděpodobné, že se na ni posléze vrátí se svými studenty. Mnoho z nich už také avizovalo účast v interaktivní hře Tajemství vojenského kufříku, kterou VHÚ spustil letos na jaře a která jim byla rovněž představena. Hra je určena především českým žákům a studentům. Poznatky, které učitelé při návštěvě Armádního muzea Žižkov načerpali, tak budou moci široce využít ve své práci.

Letní škola historie je určena učitelům dějepisu, občanské výchovy i dalších společenskovědních předmětů a je zaměřena na historii a výuku dějepisu. Přednášky jsou cíleny i na širší politické a geopolitické otázky, na filosofii dějin, rozvoj kritického myšlení atd. Přednášející jsou přední historici i další významní odborníci z vysokých škol a vědeckých ústavů z České republiky, Slovenska a dalších zemí. Pravidelně se Letní školy historie účastní 150 i více učitelů základních a středních škol z celé republiky, někteří účastníci jsou ze Slovenska. Podrobnější informace jsou k dispozici ZDE.

RED

Aktuálně



V neděli 8. března se v Sokolovu uskutečnil pietní akt 

V neděli 8. března se v Sokolovu uskutečnil pietní akt 

09. 03. 2026
V ukrajinské obci Sokolovo zástupci místního muzea a městských samospráv uctili památku…
Připomínáme si výročí bitvy u Sokolova - 8. 3. 1943

Připomínáme si výročí bitvy u Sokolova - 8. 3. 1943

08. 03. 2026
V pondělí 8. března 1943 se u ukrajinské obce Sokolovo poprvé dostala československá…
Připomínáme si 176 let od narození prezidenta T. G. Masaryka

Připomínáme si 176 let od narození prezidenta T. G. Masaryka

07. 03. 2026
Před 176 lety se v Hodoníně narodil Tomáš Garrigue Masaryk. Pozdější prezident,…
Připomínka data narození: parašutista Jan Hrubý / 4. 3. 1915 - 18. 6. 1942

Připomínka data narození: parašutista Jan Hrubý / 4. 3. 1915 - 18. 6. 1942

04. 03. 2026
Dnes si připomínáme 111 let od narození československého parašutisty Jana Hrubého, statečného…
Připomínka 20. výročí ukončení humanitární operace NATO Winter Race v Pákistánu, v níž byli zapojeni i čeští odborníci a vojáci

Připomínka 20. výročí ukončení humanitární operace NATO Winter Race v Pákistánu, v níž byli zapojeni i čeští odborníci a vojáci

04. 03. 2026
V únoru letošního roku uplynulo 20 let od ukončení operace NATO “Winter Race“,…