Po sedmdesáti letech v Praze 8: vojáci, střelba na automobil, ale také krásné dívky

Po sedmdesáti letech v Praze 8: vojáci, střelba na automobil, ale také krásné dívky

27. 05. 2012

Sedmdesáté výročí atentátu na R. Heydricha si Pražané připomněli v Thomayerových sadech, kde byla k vidění dobová technika a předváděla se i rekonstrukce atentátu na R. Heydricha.

Po celý uplynulý víkend bylo možné navštívit akci nazvanou Muži odplaty, která se konala v Praze 8, v Thomayerových sadech. V sobotu i v neděli zde měl otevřené brány stanový vojenský tábor, kde byla vystavena dobová vojenská technika. Příslušníci klubů vojenské historie a další vyznavači vojenství zde předváděli některé prvky z válečného života za druhé světové války, především našich vojáků ve Velké Británii.

Celá akce, kterou pořádala Městská část Prahy 8 ve spolupráci s KVH Rota Nazdar za spolupráce Vojenského historického ústavu a dalších institucí, měla bohatý program, jehož vrcholem byla komentovaná rekonstrukce samotného provedení atentátu. Ta byla na pořadu v sobotu odpoledne a v neděli 27. května dopoledne, tedy přímo v den 70. výročí atentátu. Divákům se představili hlavní aktéři – dva mladí muži v dobovém oblečení, kteří ztělesňovali Josefa Gabčíka s Janem Kubišem, a samozřejmě další mladý muž, který zosobňoval Reinharda Heydricha. S ním jel v černém mercedesu ještě čtvrtý herec, Heydrichův osobní strážce a zároveň řidič.

Zatáčka v Praze 8, kde se atentát v roce 1942 odehrál, už ve své původní podobě neexistuje. Rekonstrukci je tedy nutné provádět na jiných místech. A i když v tomto případě šlo o mnohem menší zatáčku a v okolí byl park a nikoli zástavba, mohly si davy návštěvníků udělat dobrou představu o tom, jak vše proběhlo. Předváděl se přitom nejen průběh atentátu, kdy u auta vybuchla bomba, ale také situace, jak měl podle teoretického plánu atentátníků vypadat – tedy se střelbou ze samopalu či pistole. Navíc moderátor celé rekonstrukce velice přesně popisoval jednotlivé okamžiky a doplňoval je také mnoha podrobnostmi. Diváci pak po zásluze všechny aktéry odměnili dlouhým potleskem.

Stejně tak mohli příchozí i kolemjdoucí (akce se konala v přímém sousedství cyklostezky a vycházkové cesty) shlédnout nevšední módní přehlídku. Předvádělo se dobové dámské oblečení, šaty, kostýmy, večerní róby. Modelkami byly půvabné studentky Střední průmyslové školy oděvní z Prahy. Oblečení doplňovaly i detaily v podobě elegantních klobouků či jemných šperků. Modely pocházely ze sbírek Národního muzea a od soukromých sběratelů.

Program nabízel ale i spoustu dalších prvků, které lze vidět jen při výjimečných příležitostech. Kupříkladu předvedení kombinézy a kompletního vybavení, s nímž výsadkáři za druhé světové války skákali na území Protektorátu Čechy a Morava. Jen málokdo z přihlížejících asi věděl, že výsadkáři měli pod kombinézou běžné sako a kalhoty, nebo že byli vybavení i zvláštními návlekovými botami, aby si polobotky po doskoku nezašpinili. Bylo totiž nutné okamžitě po doskoku působit nenápadně.

Předváděl se i výcvik vojáků ve ztížených podmínkách, pro tento účel se hodila skála na okraji parku, kterou vojáci slaňovali. Diváci si prohlíželi i dobové zbraně, atraktivní byla imitovaná střelba z kulometu. Ke slovu se dostal i výcvik boje muž proti muži.

Ačkoli sedmdesát let, které uplynuly od 27. května 1942, je už poměrně dlouhá doba, akce pořádané k tomuto výročí dokázaly, že některé události a činy minulosti stále vyvolávají velký zájem veřejnosti.

AktuálněZhroucení soluňské fronty

Zhroucení soluňské fronty

02. 10. 2023
V polovině září 1918 začala na soluňské frontě vítězná ofenziva dohodových států, jež…
1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

01. 10. 2023
Před devadesáti lety, 1. října 1933, vznikla Sudetendeutsche Heimatsfront (Sudetoněmecká vlastenecká fronta,…
Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

29. 09. 2023
Oddělení pohraniční finanční stráže Horní Adršpach – 30. září 1938 17.00 hod.:…
Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

26. 09. 2023
Čtvrteční státní svátek sv. Václava můžete využít k návštěvě všech muzeí ve správě…
Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

26. 09. 2023
Klíčovou roli pro Pražské povstání mělo rozhlasové vysílání. Z budovy rozhlasu na…