Připomínka zborovské bitvy, vložení poselství do schránky

Připomínka zborovské bitvy, vložení poselství do schránky

26. 06. 2017

Na pražském Vítkově proběhl slavnostní akt vložení poselství představitelů České republiky do pamětní schránky, která je určena pro Bratrskou mohylu v Kalynivce. Mohyla nacházející se nyní území západní Ukrajiny připomíná bitvu u Zborova v roce 1917, která měla klíčový význam pro vznik Československa. Aktem na Vítkově také byly zahájeny oslavy stoletého výročí zborovské bitvy, které se odehrála 1. – 2. července 1917.

 

Bitva u Zborova představovala první významné vystoupení Československých legií na východní frontě. Úspěch čs. jednotek byl výrazný, legionářům o síle zhruba 3 500 mužů se podařilo zajmout přes 3 300 rakouskouherských vojáků. Bitva také sehrála zásadní úlohu při vytváření historické paměti v období první republiky, k jejímu odkazu se hlásila tehdejší armáda i státní složky.

V pražském Národním památníku na Vítkově, symbolicky před hrobem neznámého vojína od Zborova, proběhl v pondělí 26. června slavnostní akt, při kterém byla do kovové schránky uložena poselství od představitelů České republiky, prsť z Bílé hory a seznam padlých legionářů. Tato schránka bude na začátku července umístěna nedaleko Zborova do zrekonstruované mohyly, pod níž spočívají padlí legionáři z bitvy u Zborova.

Mohyla byla vybudována poblíž místa bitvy po první světové válce, v roce 1922 do ní byly přeneseny ostatky legionářů padlých během zborovské bitvy. Při národní pouti v roce 1927, tedy při oslavách deseti let od bitvy u Zborova, byly do dutiny vloženy listiny od úřadů, seznam padlých legionářů či prsť z Bílé hory, což mělo symbolizovat, že Zborov napravil bělohorskou porážku. Při nedávné opravě mohyly však bylo v jejím vnitřku objeveno prázdné místo, původní listiny zde již nebyly. I proto budou nahrazeny novými.

Do současné, tedy nové schránky byly umístěny list od prezidenta Miloše Zemana, list z Úřadu Vlády České republiky, z Ministerstva obrany České republiky, z Vojenského historického ústavu Praha, Čs. obce legionářské. Zástupkyně Sdružení Čechů z Volyně také umístila do schránky prsť z Bílé hory.

Mohyla v Kalynivce byla opravena ministerstvem obrany, její stav byl již havarijní. Na čelo mohyly se vrátí replika původní mosazné pamětní desky, která se ztratila v průběhu druhé světové války, a po 100 letech na ni budou umístěna jména padlých, která doposud chyběla.

Výročí legendární bitvy, která měla vliv na pozdější vznik samostatného Československa, si mohou lidé připomenout i první červencový víkend přímo na místě bojiště. Národní pouť ke Zborovu pořádá Československá obec legionářská, zúčastní se jí politici, vojáci i členové historických spolků.

AktuálněGenerál Petr Pavel byl zvolen prezidentem České republiky. Prohlédněte si fotogalerii z akcí VHÚ, kterých se nový prezident v minulosti zúčastnil.

Generál Petr Pavel byl zvolen prezidentem České republiky. Prohlédněte si fotogalerii z akcí VHÚ, kterých se nový prezident v minulosti zúčastnil.

28. 01. 2023
V sobotu 28. ledna 2023 zvítězil Petr Pavel ve volbě prezidenta České…
Restaurování lovecké kulovnice s vnitřním kolečkovým zámkem

Restaurování lovecké kulovnice s vnitřním kolečkovým zámkem

27. 01. 2023
Pro novou expozici Armádního muzea Žižkov Vojenského historického ústavu Praha byla v…
Před třiceti lety: konec společného státu znamenal počátek budování nových armád

Před třiceti lety: konec společného státu znamenal počátek budování nových armád

25. 01. 2023
V roce 1993 vznikly Armáda České republiky a Armáda Slovenskej republiky. Málokdo si…
V Armádním muzeu Žižkov se konal křest knihy reportérky CNN Prima NEWS o válce na Ukrajině

V Armádním muzeu Žižkov se konal křest knihy reportérky CNN Prima NEWS o válce na Ukrajině

23. 01. 2023
Reportérka CNN Prima NEWS Darja Stomatová a kameraman Ján Schürger zažili počátek…
Do třetice předměty s příběhem: pistole Otakara Jaroše, střecha z Hirošimy, měsíční kámen a přilba českého veterána

Do třetice předměty s příběhem: pistole Otakara Jaroše, střecha z Hirošimy, měsíční kámen a přilba českého veterána

23. 01. 2023
V následujícím materiálu naleznete čtyři „předměty s příběhem“, které pocházejí z období…