Průvodce expozicemi Armádního muzea Žižkov, část čtvrtá. Zážitkový sál, zákopy první světové války.

Průvodce expozicemi Armádního muzea Žižkov, část čtvrtá. Zážitkový sál, zákopy první světové války.

02. 10. 2022

Pro první světovou válku byl charakteristický zákopový způsob boje. V zákopech se žilo, bojovalo, přežívalo i umíralo, a to vše v mnohdy zcela nelidských podmínkách. Součástí nové expozice Armádního muzea Žižkov je část, která návštěvníkům umožní projít si zákopem první světové války a alespoň částečně pochopit, jak realita v takových místech vypadala.

Základním cílem i smyslem zážitkového sálu, který zobrazuje zákopy první světové války, je navodit v návštěvníkovi pocit, že se skutečně nachází ve válečné vřavě. Konkrétně se jedná o západní frontu a československé legionáře v roce 1918. Návštěvník prochází labyrintem zákopových stěn tvořených dřevem a proutím, úzké chodby ho vedou po několika místech vždy jiného typu – obydlí vojáků, velitelský štáb, zdravotníci atd. Zvukové a obrazové efekty dotvářejí atmosféru boje.

Ještě před vstupem do sekce zákopů má návštěvník možnost se v interaktivní podobě seznámit s tím, jak celý zákopový systém vypadal, o jaký typ vojenských staveb šlo, jak byly budovány, jaké zbraně se v nich používaly atd. Toto schéma se nachází v části expozice věnované první světové válce 1914-1918.

Prostor zákopů je rozčleněn na několik sekcí, ty jsou odlišeny různou intenzitou osvětlení. Vstupujeme do druhé linie zákopů, kde jsou polní objekty; jedná o statickou linii. Druhá část je tvořena zákopy první linie, jde o bojový prostor. Průchod zákopem může být proměnlivý, někde se návštěvník zastaví déle, aby mohl poznat vše, co s životem v zákopu souviselo. Chůze sama spíná jednotlivé zvukové a vizuální scény a efekty.

Prvním polním objektem je odpočinkové místo pro vojáky, úkryt s palandami. Scéna znázorňuje, jak vojáci trávili čas, pokud nebyli nasazeni v bojové linii. K vidění jsou dva vojáci na dřevěných palandách, kolem jsou rozmístěné dobové artefakty, které vojáci v zákopech používali. Druhým objektem je polní předsunuté velitelské stanoviště. To je ztvárněno 3D způsobem; ukazuje důstojníky plánující bojovou činnost, jedná se o francouzský štáb. Třetím objektem je ambulance-obvaziště, které ukazuje činnost zdravotníka při ošetření raněného. Čtvrtou scénou je činnost spojařů v zákopové válce. K vidění je spojovací technika; ve válce byly využívány moderní telefony, ale také motospojky či poštovní holubi.

Následuje přesun do první linie, kde je návštěvník součástí boje na předním okraji fronty.  S pomocí periskopu bude moci nahlédnout do tzv. země nikoho, což byl prostor mezi dvěma liniemi zákopů znepřátelených stran. Šlo o přímou válečnou linii, zaminovaný a rozstřílený pruh země. K vidění jsou figuríny vojáků připravených k útoku, zní hlasitá střelba. Rozsáhlá projekce ukazuje pohled na válčiště a nepřátelské zákopy.

Zážitková expozice zákopů první světové války přibližuje, co mohli lidé nasazení na válečných frontách zažívat na vlastní kůži. Přímý válečný prožitek je pochopitelně nesdělitelný ani nenapodobitelný, ale přesto lze určitým způsobem ukázat, jak vypadala bezútěšnost, surovost, marnost a šedivost reality masového válečného konfliktu 1914-1918.

RED

AktuálněZhroucení soluňské fronty

Zhroucení soluňské fronty

02. 10. 2023
V polovině září 1918 začala na soluňské frontě vítězná ofenziva dohodových států, jež…
1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

01. 10. 2023
Před devadesáti lety, 1. října 1933, vznikla Sudetendeutsche Heimatsfront (Sudetoněmecká vlastenecká fronta,…
Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

29. 09. 2023
Oddělení pohraniční finanční stráže Horní Adršpach – 30. září 1938 17.00 hod.:…
Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

26. 09. 2023
Čtvrteční státní svátek sv. Václava můžete využít k návštěvě všech muzeí ve správě…
Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

26. 09. 2023
Klíčovou roli pro Pražské povstání mělo rozhlasové vysílání. Z budovy rozhlasu na…