Uvnitř stavby. Fotogalerie z probíhající rekonstrukce žižkovského muzea.

Uvnitř stavby. Fotogalerie z probíhající rekonstrukce žižkovského muzea.

01. 03. 2020

Generální rekonstrukce Armádního muzea Žižkov a jeho modernizace, která byla zahájena v roce 2018, je v současnosti uprostřed celého procesu. Probíhají ještě některé hrubé stavební činnosti, ale zároveň už se pracuje na detailnějších prvcích. Z celého stavebního areálu vám nyní přinášíme početnou fotogalerii, pořízenou 27. února 2020, z níž je patrné, jak zásadním způsobem se celé muzeum mění a jak náročná tato rekonstrukce je.

 

Rekonstrukce komplexu budov Armádního muzea Žižkov byla plánovaná již dlouhou dobu, ale teprve po roce 2015 se celý proces dostal do postupné realizace. V roce 2017 byly prostory muzea uzavřeny pro veřejnost a na konci léta 2018 byla za účasti ministra obrany Lubomíra Metnara, náčelníka Generálního štábu AČR Aleše Opaty a ředitele Vojenského historického ústavu Praha Aleše Knížka slavnostně zahájena rekonstrukce. Budovy muzea jsou v tuto chvíli již devadesát let staré, areál byl coby klíčová součást Památníku osvobození stavěn v letech 1927-1932.

V rámci rekonstrukce dojde především k zásadnímu rozšíření výstavních prostor, a to zhruba na trojnásobek původních. Velká část ploch v minulosti fungovala jako depozitáře, sbírkové předměty VHÚ jsou nyní uloženy v moderních depozitářích ve Vojenském technickém muzeu Lešany. Uvolněné plochy bylo možné proměnit na výstavní. Jedná se například o celou část podzemních prostor.

Zároveň dochází k budování nových prvků a k modernizaci všech interiérů i exteriéru. Nejviditelnější změnou bude zastřešení původně otevřené dvorany a také nový vchod do muzejních expozic. Do muzea se bude vstupovat z boku hlavního schodiště, vstup bude v podzemí a odtud pak budou návštěvníci mířit do jednotlivých sálů. Vedle výstavních zde vznikají i sály přednáškové.

Novinkou bude rozměrný sál po bývalé knihovně, tak sál pro aktuální výstavy. Část výstavních prostor bude i v přízemí jedné z administrativních budov. V expoziční části bude nově nainstalován i výtah, který návštěvníky doveze do mimořádně atraktivních míst: až do nejvyššího patra západní budovy, kde bude umístěna kavárna s výhledem na velkou část historického centra Prahy. Kavárna bude mít otevřenou terasu a výtvarně se bude nést v prvorepublikovém duchu.

Zastřešením dvorany dojde k získání prostoru, v němž se budou konat společenské akce, koncerty atd., bude zde možné pořádat i slavnostní akty týkající se armády a ministerstva obrany, mohou zde být realizovány krátkodobé výstavy i vystaveny některé exponáty.

Rekonstrukce Armádního muzea Žižkov je náročným projektem, spojují se zde řemeslné práce renovační i ty vytvářející něco zcela nového. Vzhledem k tomu, že budova nebyla od roku 1932 výrazněji opravována, vyskytují se i nečekané okolnosti. Kupříkladu původní systém vzduchotechnického vedení byl v poválečné době upraven, některé větrací šachty byly zastavěny a došlo k degradaci systému a jeho částečné nefunkčnosti. To vedlo k tomu, že budova začala v některých místech vlhnout. Po zahájení rekonstrukce bylo zjištěno, že v některých místech je narušena původního izolace a také statika. Bylo potřeba objevené škody napravit a situace tak vedla k modifikaci původních rekonstrukčních plánů.

V současnosti je plánováno otevření zrenovovaného a modernizovaného Armádního muzea Žižkov na rok 2022. Návštěvníci budou moci spatřit zcela nové expozice, na mimořádné rozsáhlé ploše, které budou zahrnovat celou vojenskou historii českého prostoru od 9. století až po současnost.

 

Článek o návštěvě ministra obrany Lubomíra Metnara v právě rekonstruovaném Armádním muzeu Žižkov naleznete ZDE.

 

AktuálněVyšlo nové číslo čtvrtletníku Historie a vojenství, letos poslední

Vyšlo nové číslo čtvrtletníku Historie a vojenství, letos poslední

08. 12. 2022
Čtvrté letošní číslo časopisu Historie a vojenství, které vydává Vojenský historický ústav…
Cesta k poznání. Rozhovor s ředitelem Odboru muzeí VHÚ plukovníkem Michalem Burianem.

Cesta k poznání. Rozhovor s ředitelem Odboru muzeí VHÚ plukovníkem Michalem Burianem.

05. 12. 2022
Ředitel Odboru muzeí plukovník Michal Burian strávil stovky hodin přípravou nových expozic…
Digitalizace rukopisů za rok 2022 byla zdárně dokončena

Digitalizace rukopisů za rok 2022 byla zdárně dokončena

01. 12. 2022
Vojenský historický ústav Praha v roce 2022 digitalizoval dalších 31 rukopisů pocházejících…
V Armádním muzeu Žižkov byly předány ceny soutěží Prahy 2

V Armádním muzeu Žižkov byly předány ceny soutěží Prahy 2

01. 12. 2022
Ve čtvrtek 1. prosince 2022 se v Armádním muzeu Žižkov uskutečnilo setkání…
Dotýkání povoleno! Interaktivní prezentace a zážitkové programy v nových expozicích Armádního muzea Žižkov.

Dotýkání povoleno! Interaktivní prezentace a zážitkové programy v nových expozicích Armádního muzea Žižkov.

28. 11. 2022
Moderní interaktivní podání a zážitkové programy, se kterými se setkáte v nových…