Rekonstrukce atentátu na Reinharda Heydricha v Praze 8 jako připomínka osmdesátého výročí Operace ANTHROPOID

Rekonstrukce atentátu na Reinharda Heydricha v Praze 8 jako připomínka osmdesátého výročí Operace ANTHROPOID

27. 05. 2022

V Praze 8 v ulici V Holešovičkách se v pátek 27. května 2022 dopoledne uskutečnil slavnostní i atraktivní program připomínající 80. výročí atentátu na Reinharda Heydricha. Součástí akce pořádané Městskou částí Praha 8 za spolupráce Vojenského historického ústavu Praha byla rekonstrukce atentátu i vzpomínkový akt u pomníku připomínajícího Operaci ANTHROPOID.

Akce začala v 9.30 přeletem britského letounu Hawker Hurricane, a to ve speciálním zbarvení, které upomínalo na československé letecké eso z druhé světové války Karla Kuttelwaschera.

Na místo posléze dorazili významní hosté; události se účastnila ministryně obrany České republiky Jana Černochová, ministr obrany Slovenské republiky Jaroslav Naď, přítomen byl slovenský velvyslanec v České republice Rastislav Káčer, také starosta Městské části Praha 8 Ondřej Gros a další hosté.

V deset hodin dopoledne vyrazil z Panenských Břežan vůz Mercedes Benz 320 Cabriolet-B z roku 1938, a to v doprovodu dalších vozů-veteránů. V půl jedenácté dorazily vozy do zatáčky ústící do ulice V Holešovičkách, kde proběhla rekonstrukce atentátu tak, jak se odehrála v dopoledních hodinách dne 27. května roku 1942. Reinhard Heydrich zde byl těžce zraněn po výbuchu granátu, který na automobil hodil Jan Kubiš.

Rekonstrukci atentátu přihlížely stovky občanů, kteří se shromáždili na přilehlých plochách u nynější silnice, která je jen kousek od původního místa činu. Rekonstrukce atentátu byla k překvapení mnohých velice rychlá, „povedení“ včetně výbuchu bomby (v tomto případě samozřejmě jen její neškodné napodobeniny) se odehrálo doslova během pár desítek sekund. Zdeněk Špitálník z Vojenského historického ústavu Praha, který na rekonstrukci jako odborný poradce spolupracoval a také ji pak divákůlm živě komentoval, přitom ještě zmínil, že v realitě se mohl celý čin odehrát ještě rychleji, během několika sekund.

Diváci posléze odměnili aktéry – dobrovolníky představující tehdejší osoby – potleskem. Rekonstrukci přenášely také televizní stanice a přímo na místě byly umístěny velkoplošné obazovky, které umožnily sledovat událost i divákům stojícím v zadních řadách.

Poté se konal vzpomínkový akt u pomníku Operace ANTHROPOID, který stojí v bezprostřední blízkosti zatáčky, kde k atentátu došlo. Zde  položila věnce k památníku ministryně zahraniční Velké Británie Liz Trussová. Věnce k památníku položili dále ministryně obrany České republiky Jana Černochová, ministr obrany Slovenské republiky Jaroslav Naď, ministr zahraničí České republiky Jan Lipavský či primátor Prahy Zdeněk Hřib.

Nad hlavami účastníků a nad pomníkem Operace ANTHROPOID přelétly také tři vrtulníky Armády České republiky.

Oslavy 80. výročí Operace ANTHROPOID pořádané Městskou částí Praha 8 obsahovaly i odpolední program, místem konání byla ulice U českých loděnic a areál Löwitova mlýna a Thomayerovy sady. Na programu byla hudební vystoupení, ale také přednášky historiků z Vojenského historického ústavu Praha. Konkrétně se jednalo o Jaroslava Láníka, který si připravil přednášku o historických proměnách zatáčky, kde došlo k atentátu, Zdeněk Špitálník si zase přichystal téma vztahující se výbavě československých parašutistů. Dalším přednášejícím byl Tomáš Jakl.

Oslavy pokračují během soboty 28. května, opět v prostoru ulice U českých loděnic a areálu Löwitova mlýna, resp. v Thomayerových sadech. Jedná se jak o dopolední program, tak odpolední. Dopoledne bude kromě jiného promítnut záznam z rekonstrukce atentátu z předchozího dne. Odpoledne je na programu několik hudebních vystoupení, také budou hovořit další historici, např. plk. Michal Burian z VHÚ, který se bude věnovat tématu podpory, které se dostalo čs. parašutistům ze strany Sokolů.

Návštěvníkům zde budou k dispozici stánky s občerstvením, prodejny armádního vybavení, bude zde vystavena replika letounu Supermarine Spitfire, ke koupi bude pamětní bankovka i pamětní medaile, v Thomayerových sadech bude vytvořeno spojenecké vojenské ležení, prezentovat se zde bude dobová vojenská technika atd.

 

Podrobný materiál o průběhu atentátu a jeho okolnostech v roce 1942, jehož autorem je historik VHÚ Zdeněk Špitálník, si můžete přečíst ZDE.

Informace o výstavě na pražském Vítězném náměstí, která vizuální i textovou formou mapuje roky 1939-1942 v protektorátu i celou Operaci ANTHROPOID, naleznete ZDE.

Kompletní program všech akcí, které se vztahují k letošnímu 80. výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, najdete na souhrnném webu 1942.cz, který je společným projektem Ministerstva obrany, Ministerstva kultury, Národního muzea a Vojenského historického ústavu Praha.

AktuálněVyšlo nové číslo čtvrtletníku Historie a vojenství, letos poslední

Vyšlo nové číslo čtvrtletníku Historie a vojenství, letos poslední

08. 12. 2022
Čtvrté letošní číslo časopisu Historie a vojenství, které vydává Vojenský historický ústav…
Cesta k poznání. Rozhovor s ředitelem Odboru muzeí VHÚ plukovníkem Michalem Burianem.

Cesta k poznání. Rozhovor s ředitelem Odboru muzeí VHÚ plukovníkem Michalem Burianem.

05. 12. 2022
Ředitel Odboru muzeí plukovník Michal Burian strávil stovky hodin přípravou nových expozic…
Digitalizace rukopisů za rok 2022 byla zdárně dokončena

Digitalizace rukopisů za rok 2022 byla zdárně dokončena

01. 12. 2022
Vojenský historický ústav Praha v roce 2022 digitalizoval dalších 31 rukopisů pocházejících…
V Armádním muzeu Žižkov byly předány ceny soutěží Prahy 2

V Armádním muzeu Žižkov byly předány ceny soutěží Prahy 2

01. 12. 2022
Ve čtvrtek 1. prosince 2022 se v Armádním muzeu Žižkov uskutečnilo setkání…
Dotýkání povoleno! Interaktivní prezentace a zážitkové programy v nových expozicích Armádního muzea Žižkov.

Dotýkání povoleno! Interaktivní prezentace a zážitkové programy v nových expozicích Armádního muzea Žižkov.

28. 11. 2022
Moderní interaktivní podání a zážitkové programy, se kterými se setkáte v nových…