Remkův návratový modul Sojuz naskenován ve 3D

Remkův návratový modul Sojuz naskenován ve 3D

22. 08. 2012

Letecké muzeum Kbely má ve svých sbírkách unikát: kosmický dopravní prostředek, jediný v Česku. Návratová kabina Sojuzu 28 kosmonautů Remka a Gubareva z roku 1978 prošla v nedávných dnech zajímavým vědeckým procesem.

Architekt Ondřej Doule se zabývá vesmírnými technologiemi, kromě jiného i navrhováním kosmických dopravních prostředků. Přednáší na univerzitách v Evropě i USA. Pro výuku používá často 3D obrazy – ukazovat in natura kosmické prostředky, kterých je na světě relativně malý počet, prostě jinak nejde. Douleho zaujala i návratová kabina Sojuzu 28, se kterou se na Zemi vrátil v roce 1978 první československý kosmonaut Vladimír Remek. Kabina je součástí sbírek Vojenského historického ústavu a patří k návštěvnicky vděčným objektům Leteckého muzea Kbely. Je umístěna v největším hangáru LM Kbely, kde je vystavena především letecké technika poválečné doby.

Skenování kabiny provedla za Douleho účasti firma, která se touto činností profesionálně zabývá. Firma použila nejnovější model 3D skeneru Artec. Ten nepotřebuje tzv. referenční značky, ale zachytí přesné detaily povrchu a také reálné barvy. Jeho rozlišení je přesné zhruba na 0,5 milimetru. Skenerem je potřeba jen dostatečně pečlivě „obkroužit“ daný objekt, obraz se přitom v reálném čase zobrazuje na počítači. Skener byl původně vyvinut pro identifikaci osob, například při vstupu do chráněných objektů – skener rychle zjistí, zda jde o osobu s oprávněním ke vstupu či ne. Skener lze využít i v plastické chirurgii, archeologii a dalších oborech. Cena je několik stovek tisíc korun.

Trojrozměrný obraz Sojuzu využije architekt Doule při svých přednáškách na Florida Institute of Technology, ale také na Mezinárodní vesmírné univerzitě ve Štrasburku „Rádi bychom 3D model využili ke studiu a tvorbě konceptů vesmírných lodí. Budeme pomocí něho učit, jak návratové moduly přesně vypadají a jaké mají parametry,“ uvedl Doule. Pro své studenty by zároveň chtěl vytvořit vesmírnou 3D encyklopedii, kde by byla naskenovaná úspěšná vesmírná plavidla.

Letecké muzeum Kbely patří k největším leteckým muzejním institucím v Evropě. Představuje jak vojenské, tak některé dopravní letouny prakticky celého 20. století. Muzeum bylo založeno koncem 60. let a dnes disponuje pěti hangáry. Ty nejnovější ukazují letouny v kombinaci s figurínami a dobovými artefakty. Muzeum je nyní otevřeno každý den kromě pondělí od 10.00 do 18.00, vstup do muzea je zdarma.

Aktuálně1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

01. 10. 2023
Před devadesáti lety, 1. října 1933, vznikla Sudetendeutsche Heimatsfront (Sudetoněmecká vlastenecká fronta,…
Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

29. 09. 2023
Oddělení pohraniční finanční stráže Horní Adršpach – 30. září 1938 17.00 hod.:…
Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

26. 09. 2023
Čtvrteční státní svátek sv. Václava můžete využít k návštěvě všech muzeí ve správě…
Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

26. 09. 2023
Klíčovou roli pro Pražské povstání mělo rozhlasové vysílání. Z budovy rozhlasu na…
Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

23. 09. 2023
Stovky dětí v doprovodu svých rodičů dorazily na tradiční Dětský den do Vojenského…