Seskok parašutistů ozdobil pietní ceremoniál při příležitosti 80. výročí bojů československých vojáků 18. června 1942

Seskok parašutistů ozdobil pietní ceremoniál při příležitosti 80. výročí bojů československých vojáků 18. června 1942

18. 06. 2022

V sobotu dopoledne 18. června 2022 proběhl slavnostní pietní ceremoniál k uctění památky československých parašutistů, kteří před 80 lety podlehli v boji s německou přesilou v chrámu sv. Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici, kde se ukrývali po atentátu na Reinharda Heydricha. Součástí akce byla rovněž panychyda za čs. parašutisty. Symbolickým i atraktivním prvkem celého dopoledne byl pro četné přítomné návštěvníky z řad veřejnosti i seskok tří parašutistů – příslušníků Armády České republiky, kteří doskočili na travnatou plochu jen nedaleko od bojů jejich předchůdců, do Zítkových sadů u Palackého náměstí.

Seskok tří parašutistů, příslušníků Armády České republiky, se odehrál krátce po deváté hodině dopolední. Parašutisté skákali z výšky 1 000 metrů z vrtulníku Mi-17. Každý z nich přitom nesl jinou vlaku: České republiky, Slovenské republiky a Velké Británie. Všichni tři seskočili bezpečně na travnatou plochu Zítkových sadů. Jednalo se o zkušené parašutisty, každý s několika tisíci seskoky na kontě: kpt. Jan Humpál, prap. Pavel Bašta a mjr. Radim Bednář.

Seskoku byla přítomna také ministryně obrany České republiky Jana Černochová a slovenský ministr obrany Jaroslav Naď. Oba vládní představitelé se poté pěšky odebrali do Resslovy ulice, k chrámu sv. Cyrila a Metoděje. Na rohu ulic Resslovy a Václavské pak u desek umístěných na chodníku, připomínajících československé vojáky a parašutistické výsadky, položili květiny.

V pravoslavném chrámu sv. Cyrila Metoděje následovala panychyda za parašutisty. Panychidu celebroval a vedl představitel pravoslavné církve, duchovní správce chrámu, otec Jan Beránek, společně s kaplanem Armády České republiky, kpt. Maximem Švancarou a vojenským kaplanem ozbrojených sil Slovenské republiky, mjr. Vladimírem Vargou. Přítomni byli také předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Markéta Pekarová-Adamová, předseda vlády České republiky Petr Fiala, ministryně obrany České republiky Jana Černochová, ministr kultury České republiky Martin Baxa, slovenský ministr obrany Jaroslav Naď a další hosté.

Po ukončení bohoslužby přítomní přešli do Resslovy ulice, kde se odehrál pietní ceremoniál kladení věnců a kytic k pamětní desce umístěné na zdi chrámu. Toto místo dodnes nese stopy po bojích v červnu 1942. Plocha před deskou byla následně zcela zaplněna věnci, počínaje věnci od nejvyšších státních představitelů až po věnce a květiny nejrůznějších institucí, organizací, pamětnických či společenských uskupení.

RED

 

 

 

AktuálněRetrospektivy hybridní války. Také Československo se v ní v letech 1938-39 ocitlo.

Retrospektivy hybridní války. Také Československo se v ní v letech 1938-39 ocitlo.

08. 08. 2022
Jedním z charakteristických fenoménů dneška je hybridní válka. Ta může předcházet konvenčnímu…
Mizející Milovice, díl 2. Jak to vypadalo v roce 2008.

Mizející Milovice, díl 2. Jak to vypadalo v roce 2008.

04. 08. 2022
V červenci letošního roku jsme publikovali na webových stránkách vhu.cz materiál nazvaný…
Památníky z vojny aneb cesta do vojákovy duše

Památníky z vojny aneb cesta do vojákovy duše

31. 07. 2022
Když jsme na podzim roku 2020 na Vojenském historickém ústavu Praha zahájili…
Restaurování německých vojenských saní

Restaurování německých vojenských saní

28. 07. 2022
Mezi exponáty ve sbírkách Vojenského historického ústavu Praha najdeme kromě standardních předmětů,…
Lépe než bolševici: činnost Technického oddělení čs. vojska na Rusi

Lépe než bolševici: činnost Technického oddělení čs. vojska na Rusi

25. 07. 2022
Technické oddělení Čs. armádního sboru na Rusi bylo založeno v červenci roku…