Škodovácké dělo se vrací domů. Po osmdesáti letech z Turecka.

03. 04. 2011
Do České republiky se po téměř osmdesáti letech vrací jedna z nejzdařilejších škodováckých dělostřeleckých konstrukcí. Vojenskému historickému ústavu Praha se podařilo získat 15 cm houfnici Škoda, kterou dodávalo Československo ve třicátých letech minulého století do Turecka.
Předání houfnice proběhlo v Turecku na konci března, odkud se transportem vydala na cestu přes Balkán do České republiky. Vyvrcholila tím dvouletá aktivita mířící k předání tohoto unikátního kusu vojenské techniky. Za tureckou stranu podepsal předávací protokol velitel 56. zabezpečovací základny plukovník Sinan Eren. Právě tato základna také houfnici kompletně zrestaurovala.
Houfnici 15 cm typu K1 vyvinula letech 1931–1932 plzeňská škodovka pro zahraniční zákazníky. Do Turecka byla dodána ve třech sériích a v celkovém počtu 160 kusů. Zdejší armáda tím získala jednu ze svých vůbec nejlepších meziválečných zbraní. Houfnice disponovala moderní rozevírací dvouramennou lafetou, odpruženým podvozkem a velmi dobrými balistickými vlastnostmi. Její dostřel činil 15 150 m.
Celkem putovalo do Turecka v období mezi dvěma světovými válkami 339 škodováckých děl. Po Jugoslávii, Rumunsku a Íránu bylo Turecko třetím největším odběratelem zbraní vyrobených v Československu. Turecké objednávky dosáhly celkové výše 840 milionů korun. Houfnice typu K1 byla exportována i do Íránu, ve verzi K2 také do malodohodových států – Jugoslávie a Rumunska.
Turecká zakázka stála rovněž u zrodu dalších modifikací této zbraně, konkrétně typu K4. Ten byl v československé armádě zaveden jako vzor 37, ale do výzbroje našich jednotek se před Mnichovem již nedostal. O jeho licenční výrobu měla značný zájem i Velká Británie. Z prodeje licence, která byla přichystána na rok 1939, však sešlo kvůli březnové okupaci. Již vyrobené houfnice pak zavedla do své výzbroje německá armáda. Ještě na jaře 1944 disponovala na východní frontě čtyřiceti kusy této zbraně.
Sbírku Vojenského historického ústavu Praha se tímto darem podařilo doplnit o zásadní exponát. Dosud disponoval VHÚ celkem pěti různými typy 15cm houfnic systému Škoda z let 1908 až 1925; včetně 15cm hrubé houfnice vz. 25. Právě tu nahrazoval moderní typ K.
Dar turecké strany je nejen dokladem spolupráce obou armád v rámci NATO, ale i ukázkou významu, který turecká armáda přikládá svým novodobým tradicím. Byly to kromě jiného dodávky československých zbraní, které přispěly k zásadní modernizaci vojenských sil po vzniku Turecké republiky.
Houfnice by se měla představit prvním domácím návštěvníkům v průběhu dubna až května. O konkrétním datu její české „premiéry“ budeme informovat.

Aktuálně



V Armádním muzeu Žižkov vzniká kalendář sportovců Dukly na rok 2024

V Armádním muzeu Žižkov vzniká kalendář sportovců Dukly na rok 2024

05. 06. 2023
Prostory Vojenského historického ústavu Praha neslouží jen výstavám. Díky dobré spolupráci mezi…
Carl von Clausewitz – život vojaka, teoretika a filozofa vojny I.

Carl von Clausewitz – život vojaka, teoretika a filozofa vojny I.

02. 06. 2023
Carl Philipp Gottfried von Clausewitz sa narodil 1.6.1780 (aj keď tento dátum…
Rumunská Sibiň hostila konferenci o válce a propagandě

Rumunská Sibiň hostila konferenci o válce a propagandě

30. 05. 2023
Ve dnech 22. až 26. května 2023 se v rumunské Sibini konal 22.…
Pozvánka na konferenci Povinná vojenská služba, armáda a společnost v českých zemích / Historie – současnost – budoucnost?

Pozvánka na konferenci Povinná vojenská služba, armáda a společnost v českých zemích / Historie – současnost – budoucnost?

30. 05. 2023
Ve dnech 20.–21. června 2023 se v areálu Armádního muzea Žižkov uskuteční vědecká konference,…
Tisíce lidí přilákalo zahájení 28. muzejní sezony v Lešanech

Tisíce lidí přilákalo zahájení 28. muzejní sezony v Lešanech

27. 05. 2023
Areál Vojenského technického muzea v Lešanech se v sobotu 27. května stal cílem několika…