Sokol otevřel své brány, ozdobou je nejen zlatá olympijská 1924

Sokol otevřel své brány, ozdobou je nejen zlatá olympijská 1924

07. 07. 2012

Výstava mapující 150 let historie tělovýchovné i společenské organizace Sokol byla v pondělí 18. června zahájena v Armádním muzeu Žižkov. Ukazuje i historicky první československou zlatou olympijskou medaili.

V době krátce po druhé světové válce čítala Česká obec sokolská na milión členů. I to svědčí o významu této organizace, která jako jedna z mála přežila prakticky všechny režimy, které se v českém prostoru za poslední století a půl vystřídaly. Dokazuje to i sílu základní sokolské myšlenky: pěstovat kulturu těla a ducha, přispívat k rozvoji harmonické osobnosti.

Minulost Sokola ožila v těchto dnech na reprezentativní výstavě, kterou uspořádal společně s Vojenským historickým ústavem Praha Ústav pro studium totalitních režimů; exponáty přispěly také Národní muzeum a Česká obec sokolská. Expozice nazvaná Pod křídly Sokola ukazuje, čím vším Sokol od roku 1862 prošel a jaké významné milníky tvořily jeho historii. Výstavu slavnostně zahájil krátce po poledni 18. června ministr obrany Alexandr Vondra, za účasti starostky České obce sokolské Hany Moučkové. Přítomni byli i 1. místopředseda Senátu Parlamentu České republiky Přemysl Sobotka, generálmajor František Malenínský a další hosté.

Jedním z prvních – a velmi vzácných – návštěvníků výstavy byl také armádní generál Tomáš Sedláček, který i přes devadesát čtyři let svého věku v sobě nezapřel pravého sokolského ducha a pozorně poslouchal úvodní výklad, kterým hosty provázel po expozici její hlavní autor, plukovník Michal Burian z VHÚ. Ten ve své zahajovací řeči mimo jiné vzdal hold i všem těm členům Sokola, kteří v minulosti položili své životy za svobodu vlasti.

Výstava ukazuje vedle tělocvičné historie Sokola významnou měrou i jeho vojenskou linii. O propojení Sokola s historií československých a českých ozbrojených sil také v úvodním slově hovořil ministr obrany Alexandr Vondra: „Bez Sokola by nebylo legií, bez legií by nebylo Československo,“ citoval známý výrok prezidenta T. G. Masaryka.

Během vernisáže se velkému zájmu těšily například ty předměty, které jsou spojeny s konkrétními osobnostmi, členy Sokola. Zájem vyvolávala například třicetikilová činka, se kterou cvičil Miroslav Tyrš. Vzhledem ke své váze vypadá překvapivě malá… Velikostí nevelká je i zlatá medaile z Olympijských her 1924, kterou vybojoval Sokol-gymnasta Bedřich Šupčík. Ovšem její význam je značný, vždyť šlo o první zlatou, kterou získalo Československo. Zájem vyvolal i filmový záznam cvičení Aloise Hudce na kruzích, za něž v roce 1936 získal na OH v Berlíně rovněž zlato.

Mnohým z oficiálních hostů výstava evokovala vzpomínky na mládí. Někteří ze starších si ještě pamatovali, jak svobodně cvičili pod hlavičkou Sokola ve čtyřicátých letech. Pro jiné šlo v pozdějších letech o „cvičení v Sokole“, ovšem vtěleného do ČSTV a nuceně zrušeného. Sokolský duch v této době žil dále jak díky krajanům v zahraničí, tak i díky aktivitě bývalých členů, kteří v sobě sokolské demokratické myšlení a sportovního ducha nemohli zapřít. Nebylo ostatně ani možné zlikvidovat ty tisíce sokoloven, které bychom našli v lecjaké obci a snad v každém městě. I dnes slouží svému původnímu účelu, poskytují prostor pro cvičení a zároveň jsou živým místem pro setkávání občanů.

Jádro výstavy tvoří sekce zobrazující meziválečnou éru, kde jsou k vidění jak olympijské medaile, tak třeba i velké repliky sokolských bran ze sletů. Svůj prostor má i současnost – dnes je v Sokole organizováno přes 170 000 členů, kteří se věnují tělesné aktivitě. Jde přitom ve značné míře o děti a mládež, což je o to cennější.

Výstava Pod křídly Sokola je v Armádním muzeu Žižkov otevřena každý den kromě pondělí od 10.00 do 18.00. Výstava potrvá až do roku 2013, vstupné je zdarma.

Aktuálně1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

01. 10. 2023
Před devadesáti lety, 1. října 1933, vznikla Sudetendeutsche Heimatsfront (Sudetoněmecká vlastenecká fronta,…
Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

29. 09. 2023
Oddělení pohraniční finanční stráže Horní Adršpach – 30. září 1938 17.00 hod.:…
Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

26. 09. 2023
Čtvrteční státní svátek sv. Václava můžete využít k návštěvě všech muzeí ve správě…
Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

26. 09. 2023
Klíčovou roli pro Pražské povstání mělo rozhlasové vysílání. Z budovy rozhlasu na…
Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

23. 09. 2023
Stovky dětí v doprovodu svých rodičů dorazily na tradiční Dětský den do Vojenského…