Soutěž VHÚ a SENSEN: napište své vzpomínky na vojnu a armádu

Soutěž VHÚ a SENSEN: napište své vzpomínky na vojnu a armádu

05. 06. 2013

Vojenský historický ústav Praha, projekt SENSEN a Národní muzeum vyhlásili soutěž na téma VOJNA A ARMÁDA VE VAŠICH VZPOMÍNKÁCH. Napište své vzpomínky, přispějete do souboru historických záznamů a můžete také vyhrát hodnotné ceny.

SENSEN je zkrácený název projektu Senzační senioři, jenž vznikl pod hlavičkou Nadace Charty 77 / Konta Bariéry. Součástí projektu je i dílčí projekt nazvaný Národní kronika. Ten si klade za cíl shromažďovat vzpomínky, zážitky a záznamy nejrůznějších událostí. Vzniká tak největší digitální archiv malých i větších událostí osobního, místního i celospolečenského významu – pro poučení a pobavení současníků, i jako zdroj pro budoucí badatele při zkoumání moderních dějin. Patronem Národní kroniky je spisovatel a dramatik Zdeněk Mahler.

Národní kronika vyhlásila také tematickou soutěž VOJNA NEBYLA KOJNÁ – VOJNA A ARMÁDA VE VAŠICH VZPOMÍNKÁCH. Cílem soutěže je shromáždit co nejvíce záznamů o tom, jak lidé v minulých desetiletích prožili svá vojenská léta. Zavzpomínejte proto na vojenskou službu a život v armádě, zkušenosti z vojenských škol i cvičení záložáků, vojenské lásky, posádková města, na modrou knížku, na rozmanité vztahy civilů s vojáky, na to, co armáda změnila, v čem pomohla a co třeba i pokazila – na příběhy veselé i smutné…

Své příspěvky, texty, fotografie či videa můžete uložit přes webové stránky www.sensen.cz, konkrétně ZDE. Vaše příspěvky mohou být zařazeny do celkem tří kategorií: I. Nejzajímavější příspěvek, II. Nejkurióznější příhoda a III. Nejlépe literárně zpracovaný příspěvek. Všichni, kteří zašlou příspěvek do soutěže, navíc obdrží volnou vstupenku do Národního muzea.

První cenou ve všech třech kategoriích je tablet iPad, dalšími cenami jsou adrenalinová jízda tankem na vojenském tankodromu či bezplatná komentovaná prohlídka Armádního muzea Žižkov nebo Vojenského technického muzea Lešany.

Soutěž VOJNA A ARMÁDA VE VAŠICH VZPOMÍNKÁCH probíhá do 30. června 2013 a vítěze vybere porota složená ze zástupců projektu SENSEN, Vojenského historického ústavu Praha a Národního muzea.

Příspěvky mimo soutěž napsali do kroniky mj. čerstvý nositel ceny Magnesia Litera Kniha roku 2013 Jiří Hájíček, herec Bolek Polívka, básník Ivan Binar, textař a hudebník Jan Vodňanský, muzikant a autor Jiří Dědeček či zakladatel Charty 77 a předseda její správní rady František Janouch. Přečíst si je můžete na www.sensen.cz, konkrétně ZDE.

Na webu www.sensen.cz také najdete ukázky unikátních filmů ze sbírek Vojenského historického ústavu Praha. Jedná se například o film, který kdysi natočil režisér Karel Kachyňa pro zimní výcvik tankistů včetně výchovné lekce proti alkoholu; jako herce si vybral si i Stellu Zázvorkovou a Vladimíra Menšíka. Jiný známý režisér, Vladimír Drha, natočil v polovině šedesátých let dokument o přáních a snech obyčejných záklaďáků. Barevný a profesionálně zvládnutý je i dokument o životě dvacetitisícové armádní spartakiádní divize v Praze. A k dispozici je i snímek, který ukazuje, že i v Armádním filmu zavládlo koncem šedesátých let jisté tání – obrovským cvičením Varšavské smlouvy Vltava 1966 provází diváky Jan Tříska.

O Projektu Národní kronika její patron, spisovatel a dramatik Zdeněk Mahler říká:

„Obracím se na vás, a pak na lidi, s kterými budete hovořit, abyste je přiměli obnovovat paměť národa. Návaznost informací, ale vlastně i sympatií mezi generacemi je narušena. My víme, co je to mládí, ale oni ještě nevědí, co je to stáří. A zatím nejsou příliš ochotni nám naslouchat. Jednou to stáří také prožijí, a i kdyby to, co my jim odkážeme, bylo jen to, aby neopakovali to, co jsme dělali my špatně, tak už to je cenné. Z tohoto důvodu bych se moc přimlouval, aby tyto dnes vznikající paměti národa, obrazy naší doby, byly velice bohaté.“

Snímky v přiložené galerii ukazují happening u Národního muzea v Praze, který se odehrál ve vojenském stylu a upozorňoval na soutěžní téma Národní kroniky. Atmosféru dolaďovala polní kuchyně zásobující akci zelňačkou a bramboráčky. V programu vystoupili přispěvatelé do Národní kroniky Jan Vodňanský, který přednesl svou vojenskou báseň Dva keře a zazpíval píseň Maršálové, a Jiří Dědeček, který v premiéře uvedl svou píseň Lampasáci, z dosud nevydaného alba vojenských písní.

 

 

AktuálněDigitalizace rukopisů za rok 2022 byla zdárně dokončena

Digitalizace rukopisů za rok 2022 byla zdárně dokončena

01. 12. 2022
Vojenský historický ústav Praha v roce 2022 digitalizoval dalších 31 rukopisů pocházejících…
Dotýkání povoleno! Interaktivní prezentace a zážitkové programy v nových expozicích Armádního muzea Žižkov.

Dotýkání povoleno! Interaktivní prezentace a zážitkové programy v nových expozicích Armádního muzea Žižkov.

28. 11. 2022
Moderní interaktivní podání a zážitkové programy, se kterými se setkáte v nových…
Sokol v první světové válce a krátce po ní

Sokol v první světové válce a krátce po ní

25. 11. 2022
Ve čtvrtek 26. listopadu jsme si připomněli 107 let od chvíle, kdy…
Na konferenci v Krakově o československo-polské vojenské spolupráci v roce 1939 se podílel také VHÚ

Na konferenci v Krakově o československo-polské vojenské spolupráci v roce 1939 se podílel také VHÚ

23. 11. 2022
Dne 11. října 2022 proběhla v polské Vratislavi mezinárodní vědecká konference věnovaná počátkům…
Zástupci českého a slovenského vojenského archivnictví v nové expozici Armádního muzea Žižkov

Zástupci českého a slovenského vojenského archivnictví v nové expozici Armádního muzea Žižkov

18. 11. 2022
Nově otevřenou stálou expozici v nedávno rekonstruovaném objektu Armádního muzea VHÚ na…