Sověti požadovali přezbrojení, požadavky ale stále měnili

Sověti požadovali přezbrojení, požadavky ale stále měnili

09. 12. 2014

V první polovině 50. let 20. století už byla československá armáda v područí sovětské generality a tamních politiků. V prosinci 1954, před šedesáti lety, se v Moskvě konala významná porada států východního bloku, na které SSSR požadoval, aby v letech 1955 až 1959 došlo k zásadnímu přezbrojení ČSLA a aby také došlo k úplné unifikaci v mnoha složkách armády.

 

Blížily se vánoční svátky roku 1954. Po několika letech stálých obav z vypuknutí třetí světové války, které mnohdy nabývaly podob válečné hysterie, bylo uvolnění v mezinárodních vztazích více než patrné. Sovětský svaz po smrti diktátora J. V. Stalina usiloval o vymanění se z diplomatické izolace a chtěl především normalizovat vztahy s bývalými spojenci z let druhé světové války. Na červenec roku 1955 bylo ohlášeno setkání nejvyšších představitelů SSSR, USA, Velké Británie a Francie v Ženevě, první od roku 1945, což nesporně přispělo k uklidnění světové veřejnosti.

Zcela jinak prosincové dny prožívali plánovači Sovětské armády a armád lidově demokratických zemí. Rozhodly o tom dvě zásadní události. Západní státy završily své úsilí zapojit Spolkovou republiku Německo do politických, ekonomických a vojenských struktur západní Evropy. Na základě Pařížských smluv se SRN a Itálie staly 21. října 1954 členy Západní unie a o den později byl schválen vstup obou zemí do NATO.

Sovětský svaz v reakci na Pařížské dohody svolal na konec listopadu do Moskvy konferenci evropských států, která měla jednat o zajištění míru a bezpečnosti v Evropě. Jednání skončila nezdarem, neboť konference se zúčastnily pouze státy sovětského bloku. Mezi ostatními evropskými státy nenašla žádnou odezvu a tak se Sovětský svaz rozhodl pro jiné řešení – vybudovat vlastní vojensko-politickou organizaci.

Druhým důvodem byla probíhající revoluce ve vojenství, která vedla již na počátku roku 1954 k jednáním o novém systému výzbroje čs. armády. V návaznosti na četná jednání v Moskvě zpracoval čs. generální štáb řadu plánovacích dokumentů. Jejich vypracování souviselo i s plánováním úkolů na druhou pětiletku. Zásadní význam měla porada konající se v hlavním městě Sovětského svazu 18. až 22. prosince 1954. Protokol podepsaný na závěr jednání jednoznačně požadoval, aby k přezbrojení ČSLA došlo v letech 1955 až 1959, pouze termín dokončení motorizace armády posouval do roku 1963. Představitelé SSSR požadovali úplnou unifikaci v letectvu, dělostřelectvu, radiospojení a radiolokaci, v hlavních druzích tankové a části ženijní techniky. Výrazně měly narůst počty protitankového a protiletadlového dělostřelectva, tanků, stíhacích tryskových letadel apod. Ve stejném duchu byly koncipovány i směrnice pro druhou pětiletku.

Hladký průběh tohoto procesu však předpokládal, že k těm zbraním, které budou vyráběny na základě sovětských licencí, bude včas, v dohodnutých termínech předána i potřebná technická dokumentace. Již v této fázi však došlo k citelnému zpoždění, a tak bylo velmi záhy jasné, že požadovaný termín nemůže být splněn. Svou roli sehrálo i jednání v Ženevě, které sice nepřineslo hmatatelné výsledky, ale skutečnost, že soupeřící státy se sešly u konferenčního stolu, znamenala zvolnění tempa zbrojení – v červenci 1955 byl termín dozbrojení armád sovětského bloku, i s ohledem na ekonomické potíže, posunut na rok 1963.

Tím se změnilo i tempo rozvoje čs. zbrojního průmyslu. Zatímco pro rok 1956 se počítalo se stagnací výroby, následující dvě léta charakterizoval vysoký roční nárůst výroby v souvislosti se zaváděním celé řady nových zbraní.

Od prosincového jednání v Moskvě v roce 1954 uplynuly takřka na den pouhé tři roky a vše bylo jinak. Na zasedání Politického byra ÚV KSČ konaného 3. prosince 1957 byl projednán materiál o změně koncepce dalšího budování obrany státu, a to na základě informací o vývoji armád NATO, rozboru ekonomické situace států Varšavské smlouvy a možnosti použití zbraní hromadného ničení. Bylo rozhodnuto nevyrábět vojenskou techniku, která neodpovídá nebo v nejbližších letech nebude odpovídat soudobým podmínkám boje a až do vyjasnění celé problematiky zastavit další rozpracování výroby vybraných typů zbraní a techniky. Jako neperspektivní byla označena výroba proudových stíhacích letounů MiG-19. Z dělostřeleckých zbraní byla zastavena produkce protiletadlového kanonu KS 19 s odůvodněním, že není schopen účinně ničit soudobé rychle letící cíle od výšky cca 15 km. Protiletadlové hlavňové dělostřelectvo se tehdy ocitlo na samé hranici technickým možností. Dále měla být omezena výroba tanků T-54, v návaznosti na to i tankových kanonů ráže 100 mm apod.

Všechny výše uvedené změny vnášely chaos a destabilizaci do čs. zbrojního průmyslu a přiváděly jej do nezáviděníhodné situace. Značné výrobní kapacity zůstávaly nevyužity, překotně bylo nutno zařazovat do zbrojních závodů civilní výrobu a aspoň tímto způsobem snížit ekonomické ztráty. Také není zřejmé, proč Sovětský svaz téměř každoročně měnil své požadavky na výzbroj armád svých satelitů. Proč docházelo k náhlým změnám v názorech na perspektivnost jednotlivých druhů výzbroje a vojenské techniky? Šlo o důkaz nekompetentnosti sovětských vojenských činitelů nebo o snahu utajovat některé skutečnosti až do posledního možného okamžiku? Další výzkum této problematiky by jistě vnesl i světlo do skutečného fungování Varšavské smlouvy a způsobu rozhodování na jejích nejvyšších místech.

Jaroslav Láník

 

Aktuálně



Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

30. 04. 2025
V Armádním muzeu Žižkov je k vidění nová výstava 1945 Voláme všechny…
Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

29. 04. 2025
Výstava 1945 Voláme všechny Čechy! se pro veřejnost otevírá 30. dubna 2025,…
V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

28. 04. 2025
Výstava „1945 Voláme všechny Čechy!“ přibližuje poslední fázi druhé světové války v…
Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

26. 04. 2025
Krásné slunečné počasí a modré nebe, které naznačovalo, že budou provedeny avizované…
Přijďte v sobotu 26. dubna na slavnostní zahájení 57. sezony v Leteckém muzeu Kbely

Přijďte v sobotu 26. dubna na slavnostní zahájení 57. sezony v Leteckém muzeu Kbely

23. 04. 2025
Poslední dubnovou sobotu roku 2025 bude zahájena 57. návštěvnická sezona Leteckého muzea…