Do Armádního muzea Žižkov o víkendu dorazili středoškoláci, kteří se účastní dobrovolného vojenského cvičení v osmi vybraných posádek v Česku. Už týden tam podstupují intenzivní vojenský výcvik, o víkendu je nicméně čekal trochu jiný program – návštěva muzea.
Dorazili studenti, kteří se účastní cvičení u 42. mechanizovaného praporu a 131. dělostřeleckého oddílu v Jincích. Historici Petr Bjaček a Michal Cáp pro ně připravili komentované prohlídky v expozicích 1. a 2. světové války, edukátoři Barbora Kulihová a Balgué Djakoualno lektorské přednášky tamtéž. Poté navštívili Národní památník na Vítkově s hrobem Neznámého vojína.
Návštěva muzea byla pro mnohé z nich příjemným zpestřením intenzivního výcviku, kteří vedou zkušení armádní instruktoři. Cílem je připravit mladé lidi na krizové situace a posílit obranyschopnost státu
Dobrovolné vojenské cvičení je součástí širší strategie Ministerstva obrany, která má za cíl posílit obranné schopnosti státu a zároveň nabídnout mladým lidem možnost osobního rozvoje, praktické dovednosti a hlubší porozumění hodnotám, jako jsou disciplína, týmová spolupráce a odpovědnost.
„Dobrovolným vojenským cvičením pro středoškoláky chceme aktivně oslovit mladou generaci a přiblížit jí vojenskou službu. Zároveň tím, že zvyšujeme i odolnost společnosti, se rozšiřují naše zálohy,“ sdělil náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Karel Řehka.
Účastníci absolvují během čtyř týdnů intenzivní vojenský výcvik, který zahrnuje základy vojenské taktiky, střelbu z ručních zbraní, hod granátem, pořadovou, topografickou a ženijní přípravu, kurz první pomoci a tělesnou přípravu, včetně ranních rozcviček a polních přesunů. Výcvik pak zakončí dvoudenním cvičením v přírodních podmínkách (Boletice, Březina a Libavá). Studenti získají cenné zkušenosti využitelné jak v civilním, tak v profesionálním vojenském životě. Ti, kteří úspěšně dokončí cvičení, složí slavnostní přísahu v posádkovém městě své jednotky. Armáda jim následně vyplatí odměnu ve výši 40 498 Kč před zdaněním.