TANKOVÝ DEN LEŠANY: VELKOLEPÁ PREMIÉRA TANKU LT 35 VČETNĚ BOJOVÉ UKÁZKY. KOMPLETNÍ PROGRAM. MOŽNOSTI DOPRAVY NA MÍSTO.

TANKOVÝ DEN LEŠANY: VELKOLEPÁ PREMIÉRA TANKU LT 35 VČETNĚ BOJOVÉ UKÁZKY. KOMPLETNÍ PROGRAM. MOŽNOSTI DOPRAVY NA MÍSTO.

29. 08. 2013

Na Tankovém dni ve Vojenském technickém muzeu Lešany se v neděli 1. září představí výjimečná kolekce historické armádní techniky z období první republiky. Vrcholným bodem programu bude premiéra československého tanku LT 35, který se divákům předvede po náročné renovaci.

Tank LT 35 stál na počátku úspěšné řady lehkých tanků, které vyrábělo Československo v druhé polovině 30. let 20. století. Jediný exemplář tanku LT 35 na území České republiky se nachází ve sbírkách VHÚ. Byl získán z USA v roce 2008, v minulých letech prošel renovací a na Tankovém dni v neděli 1. září ve Vojenském technickém muzeu Lešany se představí v plném lesku: jako pojízdný stroj. (Více o renovaci najdete ZDE).

LT 35 bude slavnostně představen hned na úvod Tankového dne, po oficiálním zahájení v 10.00. Význam této události bude umocněn i přítomností ministra obrany Vlastimila Picka a náčelního Generálního štábu Armády ČR, generálporučíka Petra Pavla. Premiéra tanku se ponese v důstojném i divácky spektakulárním duchu. V závěru této části Tankového dne přeletí nad hlavami diváků i moderní stíhací letouny JAS-39 Gripen.

Kompletní program 11. Tankového dne ve VTM Lešany naleznete ve formátu pdf ZDE. Informace o možnostech dopravy do areálu naleznete na konci tohoto článku.

Tank LT 35 byl součástí pluků útočné vozby, první stroje převzala československá armáda v roce 1936. Šlo o zásadní prvek výzbroje čs. armády, i proto patří exemplář z VHÚ skutečně k unikátním. Jeho obnova z nedávné doby včetně zpojízdnění patřila k nejnáročnější rekonstrukčním procesům v historii VHÚ. Renovace probíhala v dílnách v Novém Jičíně, v Bílém Potoce a v dílnách VTM Lešany.

Představení tanku LT 35 zapadá do celkového rámce Tankového dne, jenž se ponese v duchu připomenutí 75. výročí dramatických dnů konce léta a podzimu roku 1938, kdy se tehdejší Československo ocitlo tváří v tvář válce s Německem.

Mobilisace roku 1938 bude připomenuta na 11. Tankovém dni i velkou bojovou ukázkou, kterou připravil Vojenský historický ústav společně s Kluby vojenské historie, jejichž členové v ukázce aktivně vystoupí. Ukázka nese název „Události v pohraničí v roce 1938“, tank LT 35 se zde představí vůbec poprvé v akci a svým rozsahem půjde o skutečně mimořádné představení. Bojové ukázky se zúčastní i další technika, ať už jde o nákladní vůz Praga RV či velitelský šestikolový vůz Škoda 903.

V dynamických ukázkách se v lešanské aréně představí i další mimořádné exponáty ze sbírek Vojenského historického ústavu Praha. K vidění bude kolekce strojů, které byly vyrobeny v meziválečném období, případně jde o stroje konstrukčně vycházející z prvorepublikových tanků či automobilů.

Do arény tak vjede vedle tanku LT 35 i jeho následovník, tank LT 38. Tuto dvojici pak doplní i exportní tank Praga STRV M/37, který byl licenčně vyráběn ve Švédsku. V dynamických ukázkách historické vojenské kolové techniky pak dále budou k vidění vozidla Škoda Popular, Škoda 6L či Praga AN. Historickou pásovou vojenskou techniku ještě doplní německý stíhač tanků Hetzer, který technicky vycházel právě z předválečných čs. tanků, objeví se i pásové vozidlo OT-810.

Jako vhodný kontrast k dobové technice vjedou do arény i zástupci současné vojenské techniky. Z vozidel to bude Land Rover Kovboj, známé vozidlo HMMWV neboli Humvee, obrněné vozidlo Iveco. Z větších strojů pak diváci jistě ocení obrněný transportér Pandur, obě varianty bojového vozidla pěchoty BVP-1 a BVP-2, tank T-72M4CZ či izraelský tank Merkava.

Tankový den v Lešanech, který se oproti minulým ročníkům koná mimořádně v neděli 1. září (nikoli v sobotu, jako tomu bylo dosud), pak ozdobí i další ukázky, diváci budou moci během dne shlédnout i výcvik služebních psů z Veterinární základny Chotyně.

 

Lešanský areál otevírá své brány již v 9.15, program začíná v 10.00. Vstup na celou akci je ZDARMA.

Kompletní program 11. Tankového dne ve VTM Lešany naleznete ve formátu pdf ZDE

 

DOPORUČUJEME V PŘÍPADĚ NEPŘÍZNIVÉHO POČASÍ VYBAVIT SE PEVNOU OBUVÍ SPORTOVNĚJŠÍHO TYPU.

 

Možnosti dopravy do Vojenského technického muzea Lešany v neděli 1. září

 

Autem:

1) Praha – dálnice D1 (směr Brno) – odbočka na dálnici Exit 15, směr Velké Popovice, dále po silnici č. 107 – Kamenice – Čakovice, zde odbočka vpravo po silnici III. třídy směr Krhanice – Krhanice – Lešany. Pozor: silnice č. 106 v úseku Čakovice – Týnec nad Sázavou je uzavřena, je potřeba v Čakovicích odbočit na Krhanice.

2) Praha – Jesenice, dále po silnici č. 105 – Jílové u Prahy – Kamenný Přívoz, zde po silnici č. 106 podél Sázavy (proti proudu) – Krhanice – Lešany.

 

Vlakem:

ze stanice Praha hl. n., Praha Vršovice, Praha Braník, Zbraslav, Davle atd. směr Týnec nad Sázavou – do stanice Krhanice a dále 500 metrů pěšky přes most do muzea (vlak jede po trase známého Posázavského pacifiku malebným údolím řeky Sázavy).

Odjezdy vlaků v neděli 1. září:

Praha hl. n. 7.00, Braník 7.16, v Krhanicích je vlak v 8.18

Praha hl. n. 8.24, Braník 8.41, v Krhanicích je vlak v 9.42

 

Speciální vlak „Lešanský expres“ jede také na trase Pečky-Kolín-Ledečko-Čerčany-Krhanice-Jílové. Z Kolína odjíždí vlak v 6.57, z Čerčan v 9.10.

 

RED

AktuálněMinistryně obrany ocenila v Armádním muzeu Žižkov úspěšné sportovce ASC Dukla

Ministryně obrany ocenila v Armádním muzeu Žižkov úspěšné sportovce ASC Dukla

08. 12. 2022
Dvacet sedm sportovců, trenérů a funkcionářů Armádního sportovního centra Dukla ocenila ve…
Vyšlo nové číslo čtvrtletníku Historie a vojenství, letos poslední

Vyšlo nové číslo čtvrtletníku Historie a vojenství, letos poslední

08. 12. 2022
Čtvrté letošní číslo časopisu Historie a vojenství, které vydává Vojenský historický ústav…
Cesta k poznání. Rozhovor s ředitelem Odboru muzeí VHÚ plukovníkem Michalem Burianem.

Cesta k poznání. Rozhovor s ředitelem Odboru muzeí VHÚ plukovníkem Michalem Burianem.

05. 12. 2022
Ředitel Odboru muzeí plukovník Michal Burian strávil stovky hodin přípravou nových expozic…
Digitalizace rukopisů za rok 2022 byla zdárně dokončena

Digitalizace rukopisů za rok 2022 byla zdárně dokončena

01. 12. 2022
Vojenský historický ústav Praha v roce 2022 digitalizoval dalších 31 rukopisů pocházejících…
V Armádním muzeu Žižkov byly předány ceny soutěží Prahy 2

V Armádním muzeu Žižkov byly předány ceny soutěží Prahy 2

01. 12. 2022
Ve čtvrtek 1. prosince 2022 se v Armádním muzeu Žižkov uskutečnilo setkání…