V Národním muzeu se konalo slavnostní shromáždění k 80. výročí Operace ANTHROPOID a vernisáž výstavy Nikdy se nevzdáme!

V Národním muzeu se konalo slavnostní shromáždění k 80. výročí Operace ANTHROPOID a vernisáž výstavy Nikdy se nevzdáme!

27. 05. 2022

Za účasti prezidenta České republiky Miloše Zemana a prezidentky Slovenské republiky Zuzany Čaputové se v pátek 27. května 2022 v historické budově Národního muzea v Praze konalo slavnostní shromáždění k 80. výročí Operace ANTHROPOID. Zároveň byla zahájena výstava Nikdy se nevzdáme!, která byla vytvořena právě při příležitosti 80. výročí atentátu na Reinharda Heydricha. Výstavu připravilo Národní muzeum ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem Praha.

Slavnostní shromáždění a vernisáž výstavy Nikdy se nevzdáme! se konaly v pátek 27. května večer v historické budově Národního muzea za účasti nejvyšších představitelů České republiky a Slovenské republiky Miloše Zemana a Zuzany Čaputové. Akce se zúčastnili také představitelé české vlády – ministryně obrany Jana Černochová, ministr spravedlnosti Pavel Blažek, ministr kultury Martin Baxa a další významní hosté. Přítomni byli rovněž ředitelé Národního muzea Michal Lukeš a ředitel Vojenského historického ústavu Praha, brigádní generál Aleš Knížek.

Prezident Miloš Zeman ve svém projevu označil atentát na Reinharda Heydricha za klíčovou událost dějin Evropy a světa. Útok podle něj stál za následné oběti českého národa, protože zabránil možným mnohem větším obětem. Podobně jako Miloš Zeman i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová zařadila úspěšný útok na Reinharda Heydricha mezi nejvýznamnější diverzní akce druhé světové války. „Jsem ráda, že díky Jozefu Gabčíkovi nese tento útok i silnou slovenskou stopu,“ řekla v Národním muzeu Čaputová. Události před 80 lety dala do souvislosti s nynější válkou na Ukrajině. Ruská agrese a tyto historické události podle ní připomínají, že ochranu demokracie nelze nikdy podcenit.

Ministryně obrany České republiky Jana Černochová ve svém vystoupení připomněla hrdinství našich vojáků – parašutistů, jejichž odvaha zavazuje všechny současné příslušníky Armády České republiky, a zmínila rovněž i osobnost generála Františka Moravce, klíčového muže naší armády v období před Mnichovem a především v zahraničním exilu za druhé světové války. Připomněla také, že František Moravec se v nedávných dnech symbolicky vrátil do své vlasti, když jeho ostatky byly převezeny z USA a uloženy v rodné Čáslavi.

Po projevu ředitele Národního muzea Michala Lukeše hovořil ředitel Vojenského historického ústavu Praha, brigádní generál Aleš Knížek. Ve svém projevu zmínil: „Rád bych se připojil k poděkování, která zde zazněla a osobně bych chtěl poděkovat generálnímu řediteli Národního muzea Michalu Lukešovi za možnost zapojit Vojenský historický ústav Praha do tohoto výstavního projektu. Dovolte mi osobní vzpomínku na československé parašutisty Rudolfa Krzáka, Jaroslava Klemeše, Rudolfa Pernického a Čestmíra Šikolu. Mnohokrát mi opakovali, jak záleží na tom, aby se na Operaci ANTHROPOID, na další výsadky a spolupracovníky parašutistů nikdy nezapomnělo. To, že tady nyní jsme a že na podzim otevřeme zrekonstruované muzeum na Žižkově, je důkazem toho, že nám na naší historii a hrdinech skutečně záleží.“

Výstavní projekt Nikdy se nevzdáme! je návštěvníkům přístupný od soboty 28. května 2022. Připomíná v širších souvislostech realitu protektorátu i události a osudy spjaté s 38 dny druhého stanného práva v období mezi 27. květnem roku 1942 a 3. červencem 1942. To vše se zaměřením na osudy konkrétních lidí, ať už československých vojáků, kteří provedli atentát, aktivních odbojářů, žen či nezletilých. Návštěvníci mohou sledovat příběhy statečnosti i obrovské důvěry ve svobodu národa a státu. K vidění jsou autentické předměty československých parašutistů, části výstroje Josefa Gabčíka a Jana Kubiše a další doklady tehdejších událostí. Je možné si prohlédnout také originál vysílačky desantu Silver A Libuše, tragédii Lidic připomíná číslo popisné z lidické školy. Výstava zahrnuje i jedinečné předměty dokumentující všední dny protektorátu.

RED

 

 

AktuálněMinistryně obrany ocenila v Armádním muzeu Žižkov úspěšné sportovce ASC Dukla

Ministryně obrany ocenila v Armádním muzeu Žižkov úspěšné sportovce ASC Dukla

08. 12. 2022
Dvacet sedm sportovců, trenérů a funkcionářů Armádního sportovního centra Dukla ocenila ve…
Vyšlo nové číslo čtvrtletníku Historie a vojenství, letos poslední

Vyšlo nové číslo čtvrtletníku Historie a vojenství, letos poslední

08. 12. 2022
Čtvrté letošní číslo časopisu Historie a vojenství, které vydává Vojenský historický ústav…
Cesta k poznání. Rozhovor s ředitelem Odboru muzeí VHÚ plukovníkem Michalem Burianem.

Cesta k poznání. Rozhovor s ředitelem Odboru muzeí VHÚ plukovníkem Michalem Burianem.

05. 12. 2022
Ředitel Odboru muzeí plukovník Michal Burian strávil stovky hodin přípravou nových expozic…
Digitalizace rukopisů za rok 2022 byla zdárně dokončena

Digitalizace rukopisů za rok 2022 byla zdárně dokončena

01. 12. 2022
Vojenský historický ústav Praha v roce 2022 digitalizoval dalších 31 rukopisů pocházejících…
V Armádním muzeu Žižkov byly předány ceny soutěží Prahy 2

V Armádním muzeu Žižkov byly předány ceny soutěží Prahy 2

01. 12. 2022
Ve čtvrtek 1. prosince 2022 se v Armádním muzeu Žižkov uskutečnilo setkání…