Ve Kbelích bude při zahájení sezóny vystaven vládní Challenger

Ve Kbelích bude při zahájení sezóny vystaven vládní Challenger

21. 04. 2023

Při zahájení 55. muzejní sezóny Leteckého muzea Kbely, které se uskuteční v sobotu 29. dubna, bude na stojánce vystaven „vládní“ Challenger, kterým na státní návštěvy cestovali politici napříč politickým spektrem včetně prezidentů. Návštěvníci budou moct i nahlédnout dovnitř.

Naprostým tahákem zahájení 55. návštěvnické sezóny Leteckého muzea Kbely bude stříbrný letoun Challenger CI-601-3A, který vozil české politické představitele po světě. Nejvíce sloužil prezidentovi Václavu Havlovi. V sobotu 29. dubna bude možnost tohoto “krasavce“ detailně obhlédnout a ze schůdků i nahlédnout do interiéru. Ti, kdo letadlo znají, říkají, že je “voňavka“, což značí jeho luxusně vybavený interirér.

Jaké letadlo tedy bude vystaveno?

Dopravní letoun Challenger s evidenčním číslem 5105 začal v českých státních službách létat 19. září 1999. V “rodném“ listě má však zapsáno 13. prosince 1991 pod označením CI-601-3A. Tehdy to byla jedna z posledních verzí vybavená již tzv. skleněným kokpitem a výkonnými proudovými motory GE CF34-3A, každý o tahu 40,7 kN. Byly odvozeny od vojenských motorů TF34, jimiž byly osazeny letouny A-10 Thunderbolt II. Canadair Challenger 601-3A je dvoumotorový dolnoplošník se šípovým křídlem a jednoduchými ocasními plochami ve tvaru T.

Po záletu s dočasnou kanadskou registrací C-FMUQ zamířil ke kanadské společnosti Innotech Aviation, kde do něj instalovali na zakázku vyrobený interiér. Ten zahrnoval až 17 komfortních sedadel dvou druhů s tím, že v zadní části kabiny bylo možné některá sedadla nahradit také pohodlnou pohovkou, která byla umístěna bokem ke směru letu. Později byla z důvodu přísnějších bezpečnostních předpisů odinstalována.

V době, kdy letoun začal sloužit v českých vládních službách, měl bílý nátěr s pruhem trikolóry od přídě na záď po obou stranách. V souladu s tradicí bezpečnostního letectva byly jako výsostné znaky použity sférické trojúhelníky znázorňující státní vlajku a letounu byla 26. 9. 1992 přidělena poznávací značka OK-BYA. Důvodem pro jeho pořízení byl také značný dolet, přesahující 5000 km.

Stříbrnou kamufláž podle návrhu akademického malíře Pavla Holého z Vojenského historického ústavu Praha získal Challenger na podzim 2013 v dílnách servisní společnosti RIJAG v německém Oberpfaffenhoferu, kam stroj létával na větší opravy. Kromě jiného zbarvení získal také jiný symbol. Na ocas letounu byl vyveden český lev.

Podívejte se na letové video tohoto vládního letounu. Najdete ho na tomto odkazu
Jeho autorem, stejně jako fotografií u článku, je Jan Kouba z Vojenského historického ústavu

Proč v Německu?

Technický personál 24. základy dopravního letectva byl totiž schopen zajistit základní údržbu na úrovni “Line Maintenance“ zahrnující zejména předletovou a poletovou přípravu. Zvládl také údržbu po 100 a 300 hodinách na vybraných agregátech a po 400 hodinách či 12 měsících. Vyšší stupeň údržby vyžadující vlastnictví speciálních přípravků se prováděl právě v Německu.

Ve Kbelích bude možné i nahlédnout do komfortního interiéru

Právě v této „stříbrné“ podobě bude vystaven v sobotu 29. dubna při zahájení muzejní sezóny 2023, která bude jubilejní 55. Pověstnou třešničkou na dortu bude, že návštěvníci budou moct nahlédnout do interiéru vládního letadla.

Původně rozestavení pro 17 cestujících bylo z důvodu většího komfortu při dalekých cestách změněno na 12. Přestala být také používána pohovka, protože bezpečnostní předpisy neumožňovaly, aby na ní seděli cestující při vzletu a přistání a tím by zbytečně snižovala přepravní kapacitu. Standardní rozestavení se tak ustálilo na šesti kožených křeslech a šesti sedadlech s textilním čalouněním.

Létal se čtyřčlennou posádkou – dvěma piloty, navigátorem a palubní průvodčí. Provoz Challengeru byl ukončen k 17. srpnu 2021.
Poslední let absolvoval Cl-601-3A poznávací značky 5105 jen o den dříve, 16. srpna, a službu ukončil s celkovým náletem 7692,4 hodin a 5456 přistání.

Základní takticko-technické údaje – Challenger 601-3A
Rozpětí                                 19,61 m
Délka                                    20,85 m
Nosná plocha                    48,3 m2
Hmotnost                           11 197 kg
Platící náklad                     2 495 kg
Max. letová hmotnost   19 550 kg
Cestovní rychlost             850km/h
Nejvyšší dostup                12 500 m
Maximální dolet               6 230 km


Co vás ve Kbelích ještě čeká?

Kromě řady dalších vystavených letounů, které jsou „stabilní“ součástí Leteckého muzea Kbely, se můžete těšit na přítomnost členek spolku Army Nurse Corps. Předlohou klubu jsou zdravotní sestry americké armády, jejichž sbor je oficiální součástí US Army od roku 1901. „Naším cílem je autenticky reprezentovat vzhled, uniformy a vybavení zdravotních sester a podmínky převládající v amerických zdravotnických zařízeních během druhé světové války. Díky sběratelství, cestování a kontaktu s veterány se snažíme co nejvěrněji napodobit historickou realitu. Dbáme na detaily, jako jsou vlasy, líčení a osobní věci. Chceme ukázat, že dámy jako my před více než 70 lety se musely vypořádat s mnohem horšími podmínkami, a přitom pracovat s vědomím, že životy stovek vojáků jsou v jejich rukou,“ uvádí na webu spolku Army Nurse Corps.

Výcvik armádních psů

V 11 hodin se můžete těšit na ukázku výcviku služebních psů z 24. základny dopravního letectva.

 

-red-

 

 

 

 

AktuálněTisíce lidí přilákalo zahájení 28. muzejní sezony v Lešanech

Tisíce lidí přilákalo zahájení 28. muzejní sezony v Lešanech

27. 05. 2023
Areál Vojenského technického muzea v Lešanech se v sobotu 27. května stal cílem několika…
Útok na Heydricha a první komentáře na vlnách londýnského rozhlasu

Útok na Heydricha a první komentáře na vlnách londýnského rozhlasu

26. 05. 2023
Útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha 27. května 1942 vyvolal pozdvižení…
Přípravy na zahájení 28. muzejní sezóny v Lešanech vrcholí. Podívejte se, jak vypadá technika, která se 27. května představí divákům

Přípravy na zahájení 28. muzejní sezóny v Lešanech vrcholí. Podívejte se, jak vypadá technika, která se 27. května představí divákům

26. 05. 2023
Přípravy na zahájení 28. muzejní sezóny ve Vojenském technickém muzeu Lešany jsou…
Vojenský historický ústav zvítězil v kategorii Muzejní počin roku v národní soutěži Gloria musaealis

Vojenský historický ústav zvítězil v kategorii Muzejní počin roku v národní soutěži Gloria musaealis

25. 05. 2023
Vojenský historický ústav Praha získal první  místo v kategorii Muzejní počin roku za…
Ministryně obrany provedla prince Edwarda místem posledního boje čs. parašutistů

Ministryně obrany provedla prince Edwarda místem posledního boje čs. parašutistů

25. 05. 2023
Ministryně obrany Jana Černochová a britský princ Edward dnes společně v chrámu…