Velký úspěch! Rekonstrukce Armádního muzea Žižkov byla oceněna titulem Stavba roku.

Velký úspěch! Rekonstrukce Armádního muzea Žižkov byla oceněna titulem Stavba roku.

18. 10. 2022

Mimořádné pocty se dostalo rekonstrukci komplexu budov Armádního muzea Žižkov: ve čtvrtek 13. října získala titul Stavba roku. Podle poroty byla rekonstrukce muzea oceněna za významné rozšíření využitelných ploch muzea, rovněž za to, s jakou pokorou bylo přistoupeno k renovaci s ohledem na původní podobu objektu a také pro čistotu provedení detailů a jednotlivých prvků.

Vyhlášení přehlídky Stavba roku 2022 se odehrálo ve čtvrtek 13. října 2022 v pražské Betlémské kapli. Do finále se probojovaly tři desítky staveb, deset z nich pak bylo oceněno titulem Stavba roku.

Porota přehlídky ve svém hodnocení uvedla: „Cena je udělena za provedení rozsáhlých stavebních úprav a rekonstrukce stavby, kterými bylo dosaženo významného rozšíření využitelných ploch a změny účelu původních pro potřeby moderního muzejnictví, s vysokým respektem k památkové ochraně stavby a jejím umělecko řemeslným prvkům, potřebám expozic a komfortu návštěvníků. Porota ocenila stavebně technické řešení moderně pojaté expozice, která je zaměřena na historii české státnosti a vojenství v našich zemích od pravěku po současnost. Zároveň i čistotu provedení stavebních detailů a pokoru k původní podobě objektu a významu stavby.“

Vedle rekonstrukce Armádního muzea Žižkov získal tento titul například projekt visutého, 721 metrů dlouhého mostu pro pěší v Dolní Moravě, dále nový Stages Hotel Prague u O2 areny, výstavba objektu Bořislavka Centrum Praha, úprava plavební komory Hořín či rovněž rekonstrukce Clam-Gallasova paláce v pražské Husově ulici.

Přehlídku Stavba roku pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, letošní ročník byl jubilejní, v pořadí již třicátý. Celkem bylo přihlášeno i se zahraničními stavbami 83 realizací, z toho 79 českých. Přihlášeny byly novostavby, rekonstrukce, dopravní stavby, exteriéry, interiéry i významné partery a zahrady.

Rekonstruovaný komplex budov Armádního muzea Žižkov a jeho nové expozice si bude moci veřejnost prohlédnout od pátku 28. října 2022, muzeum bude otevřeno od 10.00. Vstup do je zdarma. Otevřeno bude každý den kromě pondělí od 10.00 do 18.00.

Rekonstrukce Armádního muzea Žižkov včetně nových expozic trvala více než čtyři roky. Projektantem byla společnost Techniserv, spol. s r.o., dodavatelem Metrostav a.s. a investorem Ministerstvo obrany České republiky. Při rekonstrukci byl kladen důraz na požadavky moderního muzejnictví, na technické vybavení expozičních prostor a na kompletní standard návštěvnického provozu, který v minulosti objektu chyběl. Současně byla brána v úvahu památková ochrana objektu – soubor budov představuje kvalitní ukázku veřejné stavby funkcionalistického směru, reprezentující moderní českou architekturu období první republiky. Při rekonstrukci bylo respektováno původně navržené hmotové řešení a nové prvky byly řešeny citlivě, aby nepřevyšovaly již stávající rozvržení. Nové viditelné části jsou řešeny materiálově i tvarově tak, aby byly příbuzné k původnímu řešení.

RED 

AktuálněDětský den v Lešanech v sobotu 23. září

Dětský den v Lešanech v sobotu 23. září

21. 09. 2023
V sobotu 23. září bude Vojenské technické muzeum v Lešanech u Týnce nad Sázavou…
Armádní muzeum na Žižkově navštívili současný i bývalý velitel Nebraské národní gardy

Armádní muzeum na Žižkově navštívili současný i bývalý velitel Nebraské národní gardy

19. 09. 2023
Bývalý i současný velitel Nebraské národní gardy v minulých dnech navštívili Armádní…
Když prší v poušti…

Když prší v poušti…

19. 09. 2023
Nedávná přírodní katastrofa s tisíci mrtvými v prostoru přístavního města Derna (arabsky Darná, درنة‎)…
Problémy výstavby důstojnického sboru v druhé polovině 50. let

Problémy výstavby důstojnického sboru v druhé polovině 50. let

15. 09. 2023
Jednání a usnesení IX. a X. sjezdu Komunistické strany Československa v letech 1949…
Výstava o atentátu na Heydricha v Kišiněvě

Výstava o atentátu na Heydricha v Kišiněvě

11. 09. 2023
Ve čtvrtek 7. září 2023 proběhla ve Vojenském muzeu v Kišiněvě (Muzeul armatei…