Velký zájem o první workshop zaměřený na práci s digitalizovanými archivy

Velký zájem o první workshop zaměřený na práci s digitalizovanými archivy

25. 04. 2023

Pětatřicet zájemců se účastnilo prvního workshopu ze série pěti podvečerních přednášek na téma „Pátrání po vojácích první světové války – v teorii i praxi – aneb jak pracovat s digitalizovanými záznamy týkajících se 1. světové války. Tentokrát byl název “Vojáci s přívlastkem c. a k. nebo c. k.?“. O pátrání po minulosti je mezi veřejností velký zájem a na řadu dotazů s ním spojených historici pravidelně odpovídají. Tuto skutečnost potvrdila i hojná účast. V  úterním odpoledni na přednášku přišlo 35 zájemců o historii a někteří z nich se po přednášce zapsali na další workshop nebo rovnou celou sérii. Další díl bude 23. května a zaměří se na legionáře – má název “Čs. legionáři, „nelegionáři“ i rudoarmějci“.

V posledních letech byla zpřístupněna řada materiálů dokumentujících naši historii v období Rakousko-Uherska a 1. světové války. Tyto dokumenty mohou být cenným zdrojem informací nejen o rodinné historii, ale mohou řadě amatérských badatelů pomoci v jejich pátrání či tvorbě publikací. Ostatně – téměř každý z nás má mezi svými předky někoho, kdo byl do tehdy největšího vojenského konfliktu zatažen.

Proto se pracovníci Vojenského historické ústavu Praha rozhodli zorganizovat sérii pěti workshopů, které se zaměřují na praktickou práci s digitalizovanými historickými prameny. Lektory všech workshopů budou historici Mgr. Tomáš Kykal a Mgr. Marek Fišer (VHÚ Praha). Na některých přednáškách budou mít i speciální hosty. Tentokrát jím byl Mgr. Miroslav Jelen z Vojenského historického archivu (VÚA-VHA).

Cílem workshopů je zájemcům o historii ukázat, kde lze takové zdroje najít, jak v se v nich zorientovat a efektivně hledat. Řeč bude i o interpretaci zjištěných údajů a jejich souvislostí. Představeny budou také online dostupné digitální dokumenty, databáze a nástroje, které práci značně usnadňují. Kapacita workshopů je 40 míst a je třeba se na ně předem registrovat ([email protected]).
Tentokrát byla řeč o tématech: rakousko-uherská branná soustava – organizace vojska – mechanismus doplňování – evidence vojenských osob – archivní prameny úřední provenience (kmenové listy, kvalifikační listiny, evidence u civilních úřadů) – tištěné úřední seriálové publikace (osobní věstníky, schematismy a pořadní listiny).

Pánové Kykal a Fišer ozřejmili dobovou terminologii, německé názvy dokumentů i detailně vysvětlili, co znamenají jejich jednotlivé kolonky.

Zazněla řada praktických informací i tipy, jak dál hledat, když se badatel ocitne „ve slepé uličce“. V té chvíli se mohou cenným podkladem stát například obecní kroniky, které sice ještě nebyly uzákoněny, ale řada obcí je již měla.

Na příkladu fiktivní osoby historici ukázali, jak byl daný člověk evidován v systému Rakouska-Uherska, aby „o něm armáda věděla“, když neexistovaly elektronické databáze. Nutno říct, že systém byl velmi propracovaný.

Posluchači si dělali pečlivé poznámky

Po celou dobu přednášky by bylo v místnosti slyšet spadnout špendlík, jakou pozornost výklad vyvolal. Řada posluchačů si dělala detailní poznámky, aby je později mohla využít ve svém bádání. Historici Mgr. Tomáš Kykal a Mgr. Marek Fišer si pro pečlivě poslouchající a sledující připravili i „perličky“ z archivů, které vyvolaly hlasitý smích publika. Jednou z nich bylo originálně upravené jméno vojáka s příjmením „Nedělka“ na „šestiNedělka“. Další vtipný nález je nepublikovatelný.

V debatě po přednášce zaznělo, že prvotním kontaktním místem, kam se mohou zájemci o historii rodinných předků vojáků je třeba se obrátit na Vojenský historický archiv. „Potřebujeme znát jméno, příjmení, datum narození a místo narození „zájmové osoby“. A do 30 dnů provedeme základní rešerši. O jejím výsledku pak odpovíme tím způsobem, jakým jsme byli dotázáni. Těchto žádostí řešíme stovky až tisíce ročně,“ řekl Miroslav Jelen z Vojenského historického archivu (VÚA-VHA).

Na závěr zazněl vřelý potlesk, který byl vyjádřením spokojenosti posluchačů s přednáškou.

Tomáš Kykal v odpovědi na otázku, co dělat s fotografiemi předků v uniformách, které lidé nacházejí doma řekl, že přesně tímto tématem se bude zabývat poslední workshop této série „Ze střípků příběh“, který se uskuteční 14. listopadu opět v posluchárně Vojenského historického ústavu Praha.

Někteří z těch, kteří si vyslechli první přednášku, se hned po jejím skončení, přihlásili na další, případně rovnou na celý cyklus.

Další přednáška je 23. května a má téma Čs. legionáři, „nelegionáři“ i rudoarmějci. Zájemci se mohou přihlásit na mailu [email protected]

Více informací k tomuto cyklu přednášek najdete v tomto článku

Záznam této přednášky je k dispozici na YouTube kanále Vojenského historického ústavu Praha. Konkrétně zde

Aktuálně



Tisíce lidí přilákalo zahájení 28. muzejní sezony v Lešanech

Tisíce lidí přilákalo zahájení 28. muzejní sezony v Lešanech

27. 05. 2023
Areál Vojenského technického muzea v Lešanech se v sobotu 27. května stal cílem několika…
Útok na Heydricha a první komentáře na vlnách londýnského rozhlasu

Útok na Heydricha a první komentáře na vlnách londýnského rozhlasu

26. 05. 2023
Útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha 27. května 1942 vyvolal pozdvižení…
Přípravy na zahájení 28. muzejní sezóny v Lešanech vrcholí. Podívejte se, jak vypadá technika, která se 27. května představí divákům

Přípravy na zahájení 28. muzejní sezóny v Lešanech vrcholí. Podívejte se, jak vypadá technika, která se 27. května představí divákům

26. 05. 2023
Přípravy na zahájení 28. muzejní sezóny ve Vojenském technickém muzeu Lešany jsou…
Vojenský historický ústav zvítězil v kategorii Muzejní počin roku v národní soutěži Gloria musaealis

Vojenský historický ústav zvítězil v kategorii Muzejní počin roku v národní soutěži Gloria musaealis

25. 05. 2023
Vojenský historický ústav Praha získal první  místo v kategorii Muzejní počin roku za…
Ministryně obrany provedla prince Edwarda místem posledního boje čs. parašutistů

Ministryně obrany provedla prince Edwarda místem posledního boje čs. parašutistů

25. 05. 2023
Ministryně obrany Jana Černochová a britský princ Edward dnes společně v chrámu…