VHÚ chystá reprezentativní výstavu V zákopech 1. světové války

VHÚ chystá reprezentativní výstavu V zákopech 1. světové války

22. 02. 2014

Jedním z nejvýznamnějších počinů připomínajících v letošním roce 100 let od vypuknutí první světové války bude výstava V zákopech 1. světové války, kterou Vojenský historický ústav Praha chystá od června do výstavních prostor Armádního muzea Žižkov v Praze. O její náplni hovoří vedoucí oddělení sbírkových fondů VHÚ ZDENĚK POLČÁK.

 

Co je cílem výstavy a jakou pozici zaujímá v letošních aktivitách Vojenského historického ústavu Praha?

Výstava nazvaná V zákopech 1. světové války je součástí projektu VELKÁ VÁLKA 1914 – 1918, na kterém se podílí celkem devět pamětových institucí České republiky. Výstava je stěžejním a originálním příspěvkem VHÚ do celého souboru akcí a událostí, jde také o jednu z nejvýznamnějších aktivit naší instituce v letošním roce.

Výstava si klade za cíl ukázat konflikt z pohledu těch, kteří jím byli zasaženi přímo a nejvíce – tedy z pohledu obyčejných vojáků. Na osudech několika z nich bude válka prezentována jako událost, která, ačkoliv byla vnímána každým z nich různě, je všechny navždy poznamenala. Řadě z nich také určila i jejich další osud. Ať už byli na straně Rakouska-Uherska či vítězných států, měli během války mnoho společného.

 

Jakou podobu má základní koncepce expozice?

Na úvod bude návštěvník seznámen se společností žijící v českých zemích a potažmo v Evropě na přelomu 19. a 20. století. Po úvodu následuje seznámení s hlavními hrdiny během mobilizace, po které udeří válka plnou silou. Prostřednictvím fotografií, osobních předmětů, zbraní a uniforem sleduje návštěvník osudy těchto hrdinů od sarajevského atentátu, přes různá bojiště Evropy, život v zajateckých táborech až po konec války.

Celá výstava bude pojata jako sblížení bojujících stran, respektive by měla ukázat, že všichni vojáci trpěli stejně na obou stranách fronty. Výtvarně by měla vycházet z děl umělců-legionářů a účastníků války – Františka Kupky, Otto Guttfreunda, Vojtěcha Preissiga, Josefa Váchala a dalších. Samozřejmě počítáme s využitím fotografií, a to jak z našich sbírek, tak z fotoarchivu Vojenského ústředního archivu Praha.

 

Můžete jmenovat některé nejvýznamnější exponáty, které budou prezentovány?

Vystavených exponátů bude velké množství, v prvé řadě však musíme zmínit jednu z nejvýznamnějších sbírek VHÚ, kterou je kolekce kompletních stejnokrojů a pobočních zbraní z majetku následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este. Předměty se budou nalézat v jedné z úvodních částí expozice, která bude evokovat salónní železniční vůz Františka Ferdinanda d´Este s jeho šatnou. Zde budou vystaveny originály jeho vojenských stejnokrojů a osobních zbraní, společně s jejich pouzdry a transportními obaly. Jedná se o blůzy, pokrývky hlavy, kalhoty, chladné poboční zbraně ke stejnokrojům i poboční zbraně volné atd.

 

První světová válka znamenala i rozvoj vojenských technologií. Jaké tehdejší zbraně návštěvníci uvidí?

Zbraně budou soustředěny do největší, druhé části výstavy. Rámcově zde budou popsány a vysvětleny charakteristické způsoby válčení – zákopová válka, chemická válka, použití dělostřelectva – a nové zbraně: kulomety, tanky, letadla, minomety.

Z jednotlivých exponátů můžeme již nyní jmenovat např. některé kulomety válčících států – rakouský těžký kulomet Schwarzlose 7/12, ruský kulomet Maxim M 1910, francouzský těžký kulomet St. Etienne Mle. 1907 T a lehký kulomet Chauchat F.M. 1915, italský těžký kulomet Fiat-Revelli M 1914 a dvouhlavňový samopal Villar Perosa M 1915, anglický Vickers Mk.I, atd. V případě letecké techniky půjde o křídlo a trup letounu Hansa-Brandenburg ze sbírek NTM.

K vidění bude např. i rakousko-uherský zákopový minomet vzor 16 vyrobený ve Škodových závodech, 75mm kanon prvního francouzského tanku Schneider CA-1 (Char d´assault) vzor 1916, ruční granáty některých valčících států typické pro zákopovou válku, italský plamenomet D.L.F. či francouzský Schilt 03 bis, dále některé z nejstarších ochranných masek použitých během tohoto konfliktu na obou stranách; celkem půjde o téměř desítku masek, mezi jinými z Německa, Francie, Itálie a Ruska.

 

Jakou formou budou exponáty předvedeny?

Budou ve vitrínách i volně představené, takže si budou návštěvníci moci prohlédnout některé z nich zblízka. Máme v plánu ve výstavě použít prvky ve stylu dobové kavárny se židlemi a tiskem, kde si  může návštěvník přečíst vše o probíhajících válečných událostech a zároveň si případně odpočinout.

 

Zkuste zmínit způsob pojetí angažmá konkrétních vojáků.

Jak bylo již řečeno, výstava je postavena na zobrazení osudů několika vojáků. Vybrali jsme pro výstavu několik postav, které budou představeny pomocí dobových stejnokrojů s příslušnými osobními zbraněmi – tesákem, šavlí, puškou, pistolí atd. Budou to příslušníci rakousko-uherské armády – dělostřelec, letec, námořník a pěšák, dále příslušníci francouzské cizinecké legie, kde působila Compagnie Nazdar (Rota Nazdar) a České družiny.

Zobrazena bude i každodenní realita války. Setkání hlavních aktérů se smrtí, zraněními, zimou a hladem. Prezentována bude problematika zajatců, jak těch v Rakousku-Uhersku, tak rakousko-uherských zajatců v nepřátelských zemích. Téma bude traktováno přes četné citáty z osobních historických deníků a fotografií vojáků, kteří válkou prošli.

Angažmá českých vojáků bude zobrazeno na mapě světa, kde budou vyznačena místa, kde všude se bojovalo a kam se dostali v rámci válečných událostí. Návštěvník by měl jednoznačně poznat, kde stojí a kde se bojovalo. Jednotlivá místa budou doplněna fotografiemi.

 

Jakým způsobem výstava zachytí fenomén legií, legionářských jednotek?

Legionáři působící v Rusku, Itálii či Francii budou mít na výstavě pochopitelně svůj prostor, už vzhledem k významu čs. legií pro československý stát, jenž se objevil na mapě Evropy ještě před koncem války. Někteří z našich hlavních hrdinů během svého účinkování v 1. světové válce bojovali právě na straně čs. legií. Patří mezi ně vojáci, kteří se hned na začátku války přihlásili do našich prvních vznikajících útvarů, jako byly rota Nazdar ve Francii či Česká družina v Rusku i ti, kteří vstoupili do formujících se legií Rusku, Francii či Itálii v průběhu válečných let. To nám umožní představit vedle sebe vojáky pocházející z českých zemí bojující na obou stranách konfliktu, kteří nejednou stáli na různých frontách proti sobě, jako to bylo v roce 1917 u Zborova či o rok později na italské frontě.

K tomuto tématu chceme využít exponáty a fotografie, které návštěvník nemá možnost vidět v naší stálé expozici věnované 1. světové válce, kterou představujeme v Armádním muzeu na Žižkově. Ať už jsou to osobní věci či poboční zbraně legionářů.

 

Ukáže expozice i některé nové pohledy na účast českých vojáků ve válce?

Nemůžu říci zcela nové pohledy, ale rozhodně bychom chtěli vojáky z českých zemí bojující v 1. světové válce zbavit stínu Dobrého vojáka Švejka, který je v povědomí nejširší laické veřejnosti spojován s účastí právě českých vojáků rakousko-uherské armády v této válce. Krátce řečeno, jinak bojoval český voják na italské frontě, proti takřka tradičnímu rivalovi z 19. století, a jinak na ruské, proti slovanským „bratřím“, jak byli v té době Rusové často chápáni.

 

Představí výstava vedle vojenské stránky i širší politickospolečenské souvislosti?

Bezesporu. Část expozice bude pojata jako charakteristika celé éry. V tomto rámci budou ztvárněny tři témata – Společnost, Průmysl a Politika. První dvě témata budou popsána na principu kontrastu: na jedné straně významný rozvoj společnosti, kultury, spolkové činnosti atd., na straně druhé narůstající nacionalismus či antisemitismus. Podobně průmysl: obdiv k technice, moderní vynálezy jako auto, letadlo atd., oproti nim rozmach zbrojního průmyslu, větší výdaje na zbrojení, dokonalejší zbraně.

Téma politika pak bude vysvětlovat mocensko-politické uskupení v Evropě a postavení armády v rámci společnosti. Bude také porovnávat mobilizační počty jednotlivých států, hlavních aktérů války.

 

Jakou podobu bude mít závěr celé výstavy?

Určitě budeme představovat téma komemorace  padlých – jde o symboly jako je Neznámý vojín, vlčí máky, Den veteránů. Dále dohledávání nezvěstných, problematiku válečných invalidů. Chceme také promítat fotografie padlých s krátkým textem tak, aby mohla být tato databáze padlých postupně doplňována během doby trvání výstavy o další, například z případných fotografií, které získáme z řad návštěvníků, jejichž pradědové ve Velké válce bojovali.

RED

Aktuálně



Zahraniční studenty nadchly expozice Armádního muzea Žižkov

Zahraniční studenty nadchly expozice Armádního muzea Žižkov

27. 03. 2024
Jaké změny s sebou přináší války? Na tuto otázku hledali odpověď středoškoláci…
Velký útěk, kterého se zúčastnili i tři Čechoslováci, se uskutečnil před 80 lety

Velký útěk, kterého se zúčastnili i tři Čechoslováci, se uskutečnil před 80 lety

25. 03. 2024
Největší útěk z německých zajateckých táborů se uskutečnil před osmdesáti lety. V…
Březen 1945 – vznik třetího tankového praporu Čs. samostatné obrněné brigády

Březen 1945 – vznik třetího tankového praporu Čs. samostatné obrněné brigády

22. 03. 2024
Když na přelomu let 1942/1943 rozhodovaly naše vojenské autority v Londýně o dalším…
Němá barikáda – 7. vycházka z cyklu Místa bojů Pražského povstání

Němá barikáda – 7. vycházka z cyklu Místa bojů Pražského povstání

20. 03. 2024
Most Barikádníků zpopularizovala povídka Jana Drdy Němá barikáda. Přestože v ní spisovatel…
Poslední rozloučení s nejstarším čs. válečným veteránem Ervínem Hoidou

Poslední rozloučení s nejstarším čs. válečným veteránem Ervínem Hoidou

17. 03. 2024
V pátek 15. března 2024 se na hřbitově v Landicanu za účasti představitelů…