Vlak Lustig opět vyráží na turné, k vidění je i výstava z VHÚ

Vlak Lustig opět vyráží na turné, k vidění je i výstava z VHÚ

20. 08. 2013

Slovenská vlaková nádraží hostí od 20. do 27. srpna úspěšný divadelní projekt Vlak Lustig aneb Vlak naděje, který je součástí XIV. ročníku festivalu židovské kultury Devět bran 2013. V září se Vlak Lustig přemístí na pražské nákladové nádraží Žižkov.

Vlak Lustig vyjel 19. srpna ve 21 hodin symbolicky z pražského nádraží Bubny, které v letech 1941-1945, v období nacistické okupace Čech a Moravy sloužilo jako centrální nástupiště transportních vlaků pro české Židy. V úterý 20. srpna zahájil svůj bohatý program na železniční stanici v Žilině. Vlak postupně zastaví v Popradu, Prešově, Košicích, Banské Bystrici a Bratislavě. Mottem tohoto ročníku festivalu židovské kultury Devět bran 2013 je slovenská židovská kultura.

V rámci projektu Vlak Lustig aneb Vlak naděje budou moci návštěvníci vidět i výstavu Vojenského historického ústavu „Akce: Důvěrné Izrael“, která přibližuje jednu z nejzajímavějších kapitol v historii česko-slovensko-izraelských vztahů.

Hlavním bodem programu je divadelní představení hry Arnošta Lustiga Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou, které se bude konat ve speciálně upraveném divadelním vlaku přímo na perónech vybraných slovenských nádraží.

V září se pak Vlak Lustig ze Slovenska přemístí na pražské nákladové nádraží Žižkov. V unikátním a památkově chráněném prostoru bývalého nákladového nádraží, dokončeném těsně před druhou světovou válkou, se od 2. do 24. září uskuteční pásmo kulturních a vzdělávacích akcí pro širokou veřejnost, pedagogy a studenty středních škol. Veřejná představení “Modlitby pro Kateřinu Horovitzovou” budou k vidění od 2. do 8. září. V dalších dnech mohou diváci zdarma navštívit filmové projekce, hudební představení, besedy a přednášky. Všechny akce jsou přístupny veřejnosti zdarma. Vstupenky jsou divákům vydávány u Vlaku Lustig v místě konání – 30 minut před zahájením představení.

Cílem pražské části Vlaku naděje je zabránit šíření nenávistných postojů ve společnosti, jako je neonacismus, antisemitismus, rasismus a xenofobie. Program pražské části vyvrcholí konferencí pro pedagogy základních a středních škol na téma výuky o holocaustu a dalších genocidách.

Akce se koná pod záštitou prezidenta České republiky Miloše Zemana a prezidenta Slovenské republiky Ivana Gašparoviče.

Vlak Lustig je symbolickou připomínkou památky obětí genocidního násilí, které byly v různých obdobích masových likvidací převáženy nákladními vlaky. Součástí letošního ročníku je i vzdělávací program Výzkumného centra archeologie zla věnovaný genocidě Arménů během první světové války. Program zahrnuje projekci a přednášku k filmu Auction of Souls z roku 1919, vůbec prvního hraného filmu o genocidním násilí v dějinách kinematografie, který byl byl natočen podle vzpomínek arménské dívky Aurory Mardiganian.

Česko-slovenský projekt Vlaku Lustig 2013 navazuje na zkušenosti z minulého roku, kdy akci na nádražích 14 krajských měst České republiky navštívilo na pět tisíc lidí. Divadelní představení nastudovali herci pražského Divadla pod Palmovkou pod režisérskou taktovkou ředitele divadla Petra Kracíka. Závěrečná dvě představení projektu Vlak Lustig v loňském roce se konala symbolicky na území Polské republiky – na nádražích v Krakově a Osvětimi.

Více informací naleznete na www.vlaklustig.cz a www.archeologiezla.cz

 

AktuálněMinistryně obrany ocenila v Armádním muzeu Žižkov úspěšné sportovce ASC Dukla

Ministryně obrany ocenila v Armádním muzeu Žižkov úspěšné sportovce ASC Dukla

08. 12. 2022
Dvacet sedm sportovců, trenérů a funkcionářů Armádního sportovního centra Dukla ocenila ve…
Vyšlo nové číslo čtvrtletníku Historie a vojenství, letos poslední

Vyšlo nové číslo čtvrtletníku Historie a vojenství, letos poslední

08. 12. 2022
Čtvrté letošní číslo časopisu Historie a vojenství, které vydává Vojenský historický ústav…
Cesta k poznání. Rozhovor s ředitelem Odboru muzeí VHÚ plukovníkem Michalem Burianem.

Cesta k poznání. Rozhovor s ředitelem Odboru muzeí VHÚ plukovníkem Michalem Burianem.

05. 12. 2022
Ředitel Odboru muzeí plukovník Michal Burian strávil stovky hodin přípravou nových expozic…
Digitalizace rukopisů za rok 2022 byla zdárně dokončena

Digitalizace rukopisů za rok 2022 byla zdárně dokončena

01. 12. 2022
Vojenský historický ústav Praha v roce 2022 digitalizoval dalších 31 rukopisů pocházejících…
V Armádním muzeu Žižkov byly předány ceny soutěží Prahy 2

V Armádním muzeu Žižkov byly předány ceny soutěží Prahy 2

01. 12. 2022
Ve čtvrtek 1. prosince 2022 se v Armádním muzeu Žižkov uskutečnilo setkání…