Vyšlo nové číslo čtvrtletníku Historie a vojenství, druhé v letošním roce

Vyšlo nové číslo čtvrtletníku Historie a vojenství, druhé v letošním roce

08. 07. 2020

Do prodeje se nyní dostává letošní druhé číslo čtvrtletníku Historie a vojenství, jehož vydavatelem je Vojenský historický ústav Praha. Jádro časopisu tvoří dvě rozměrné statě historiků VHÚ, Karla Straky a Jiřího Rajlicha, týkající se zahraniční odboje během počátku druhé světové války, respektive útoků sovětského letectva nad severu Moravy v roce 1945.

Téměř pět desítek stran zabírá v novém vydání Historie a vojenství 2/2020 hned první článek, jehož název zní K počátkům československého zahraničního odboje po osmdesáti letech – francouzská perspektiva.

Karel Straka zde analyzuje skutečnosti, které se odehrály na počátku druhé světové války a které vedly k obnovení československé armády; na formální bázi se tak stalo v říjnu 1939. Jak autor píše, našemu zahraničnímu odboji dominovalo na počátku války právě francouzské období, které trvalo až do kapitulace francouzské třetí republiky v červnu 1940. Poté se naši vojáci přesunuli především do Velké Británie, která se také stala hlavní základnou západního odboje. Autor se zde věnuje podrobnému popisu vztahu mezi československými vojáky a francouzskou stranou, rozebírá pozici, na které tehdy Francie stála a jakým způsobem bylo působení čs. vojáků vnímáno.

Druhým klíčovým materiálem je text historika Jiřího Rajlicha nazvaný Spitfiry nad Ostravou, Kittyhawky na Opavou. Autor zde připomíná v minulosti prakticky nezmiňovanou epizodu z konce války, respektive z roku 1945, kdy nad severem Moravy operovaly sovětské letecké síly; ovšem nelétaly zde sovětské stroje, nýbrž letouny západní provenience s rudou hvězdou. Sovětská strana získala díky dodávkám realizovaným na základě Smlouvy o půjčce a pronájmu přes 18 000 západních letadel, a některé z nich nasadila i nad naším územím.

Autor nejprve zmiňuje, jaká letadla do SSSR během války dorazila – například z celkem 13 000 vyrobených P-40 Warhawk (resp. Tomahawk či Kittyhawk) jich do Sovětského Svazu dorazilo téměř 2 500. Také britských strojů Supermarine Spitfire přišlo do SSSR přes 1 300 (vyrobeno celkem na 20 000). Dále pak text detailně informuje o tom, jak byly tyto letouny do operací nad tehdejším protektorátem nasazeny, v jakých akcích se objevily, k jakým ztrátám docházelo atd.

K dané problematice se přitom vztahuje ještě jeden materiál uveřejněný v tomto čísle Historie a vojenství, a to text Petra Čecha a Vladimíra Hůdy, nazvaný Magnetometrický průzkum místa dopadu letounu Spitfire u Rychvaldu. Letoun se do rybníka Nový stav u Rychvaldu zřítil v dubnu 1945. Zatímco motor zůstal v rybničním bahně a byl vytažen až o něco později, drak a křídla byly odstaraněny už před létem roku 1946.

Petr Čech je také autorem dalšího článku zabývajícího se problematikou archeologie, respektive otázkou vojenského materiálu z druhé světové války a jeho objevování. Druhý text nese název Poválečná likvidace munice na Mostecku.

Text s názvem Incident v Kolkovně je společným dílem historiků Jiřího Plachého a Pavly Plaché. Podtitul zní: Okolnosti zpřísnění nacistické bezpečnostní politiky v tzv. protektorátu v květnu 1940. Autoři se v něm vracejí k události, při níž byl 2. května 1940 v Praze na Starém Městě před domem v ulici V Kolkovně zastřelen člen nacistické strany Ernst Karl Leimer, a to bývalým členem České a slovenské legie v Polsku Josefem Čechem.

Tomáš Jakl se v portrétu Mohamed „Harry“ Haireddin s podtitulem Černoch ve víru národní revoluce věnuje člověku s životem značně kuriózním a proměnlivým; šlo o jednoho z první občanů černé pleti v českých zemí po roce 1918. Narodil se v roce 1906 v Tripolisu jako syn majora osmanské armády, po první světové válce ho Adolf Schwarzenberg, u něhož působil jako sluha, propašoval do Čech. Zde posléze pracoval jako šofér, dále jako obchodní cestující s kávou. Zúčastnil se rovněž Pražského povstání – a byl také prezidentem republiky vyznamenán Československou medailí za chrabrost před nepřítelem. Zemřel roku 1954.

V závěrečné části Historie a vojenství 2/2020 nalezne čtenář některé menší materiály, věnující se například problematice restaurování sbírkových předmětů (rapír z doby kolem 1630), historii vojenských holí, válečnému filmu 1917 či unikátnímu předmětu – britskému skládacímu kolu pro výsadkáře.

Časopis Historie a vojenství vydává Vojenský historický ústav Praha, číslo 2/2020 v ceně 99 korun je možné koupit v běžných prodejních sítích.

 

 

AktuálněTisíce lidí přilákalo zahájení 28. muzejní sezony v Lešanech

Tisíce lidí přilákalo zahájení 28. muzejní sezony v Lešanech

27. 05. 2023
Areál Vojenského technického muzea v Lešanech se v sobotu 27. května stal cílem několika…
Útok na Heydricha a první komentáře na vlnách londýnského rozhlasu

Útok na Heydricha a první komentáře na vlnách londýnského rozhlasu

26. 05. 2023
Útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha 27. května 1942 vyvolal pozdvižení…
Přípravy na zahájení 28. muzejní sezóny v Lešanech vrcholí. Podívejte se, jak vypadá technika, která se 27. května představí divákům

Přípravy na zahájení 28. muzejní sezóny v Lešanech vrcholí. Podívejte se, jak vypadá technika, která se 27. května představí divákům

26. 05. 2023
Přípravy na zahájení 28. muzejní sezóny ve Vojenském technickém muzeu Lešany jsou…
Vojenský historický ústav zvítězil v kategorii Muzejní počin roku v národní soutěži Gloria musaealis

Vojenský historický ústav zvítězil v kategorii Muzejní počin roku v národní soutěži Gloria musaealis

25. 05. 2023
Vojenský historický ústav Praha získal první  místo v kategorii Muzejní počin roku za…
Ministryně obrany provedla prince Edwarda místem posledního boje čs. parašutistů

Ministryně obrany provedla prince Edwarda místem posledního boje čs. parašutistů

25. 05. 2023
Ministryně obrany Jana Černochová a britský princ Edward dnes společně v chrámu…