Výstava na Vítězném náměstí, kterou připravil VHÚ, mapuje 20 let České republiky v NATO

Výstava na Vítězném náměstí, kterou připravil VHÚ, mapuje 20 let České republiky v NATO

01. 03. 2019

Výročí dvaceti let České republiky v Severoatlantické alianci, které připadá na 12. březen tohoto roku, připomíná výstava v Praze 6 na Vítězném náměstí, před budovou Generálního štábu Armády České republiky. Expozici připravil Vojenský historický ústav Praha a mapuje nejen období let 1999-2019, ale vrací se i do hlubší historie a ukazuje poválečné dějiny poznamenané soubojem dvou vojenskopolitických bloků.

 

Výstavu nesoucí název 20 let České republiky v NATO autorsky připravili historici VHÚ Jaroslav Láník a Prokop Tomek. Vernisáže výstavy na pražském Vítězném náměstí se účastnili významní hosté: primátor Prahy Zdeněk Hřib, senátor Pavel Fišer, kardinál Dominik Duka, 1. zástupce náčelníka Generálního štábu AČR, generálmajor Jaromír Zůna a další.

Generálmajor Zůna byl také v roce 1999 přímo u slavnostního aktu vstupu ČR na NATO, který se odehrál v knihovně presidenta Trumana v americkém městě Independence ve státě Missouri.

Ve svém proslovu při zahájení výstavy generál mimo jiné zmínil: „Samotný akt i výběr místa v sobě měl silnou symboliku historickou, ale odrážel i bezpečnostní a geopolitické reality doby, ve které se uskutečňoval. Dnešní výstava zachycuje nejen tuto historickou a pro Českou republiku významnou událost, ale vrací se až do roku 1949, roku založení Organizace severoatlantické smlouvy.“.

Generál Zůna dále řekl: „Česká republika se od svého vstupu do NATO profilovala jako spolehlivý a aktivní člen Aliance, významně přispívající k naplnění jejího trvalého účelu, kterým je obrana svobod a bezpečnosti jejích členů politickými i vojenskými prostředky. Volba náčelníka Generálního štábu Armády České republiky armádního generála Petra Pavla do čela Vojenského výboru NATO byla pouze jedním z řady uznání úsilí a kvalit, kterých bylo dosaženo při transformaci naší země a jejích ozbrojených sil do aliančních struktur.

Armáda České republiky urazila od roku 1999 dlouhou cestu. Stala se plně profesionální a moderní armádou, která je schopna převzít a splnit i nejnáročnější úkoly v zahraničních operacích, na které jsme v minulosti neměli odvahu ani pomyslet. Tento úspěch by pro nás měl být motivací, abychom si uchovali tempo změn, udrželi hodnoty a kvalitativní ukazatele, kterých jsme v průběhu realizace projektu profesionalizace a integrace do NATO dosáhli, a nebáli se dalších transformačních kroků a rozhodnutí, která bude nutné učinit.“

Expozice čítá na dvě desítky panelů, které lze rozdělit do dvou hlavních částí. V té první je zachycen politický a vojenský vývoj v letech 1945-1989, tedy v období, ve kterém se po skončení druhé světové války utvářely a působily dva hlavní vojenskopolitické bloky a jejich hlavní vojenské organizace: NATO a Varšavská smlouva. Druhá část výstavy ukazuje vývoj po roce 1989 především s důrazem na Českou republiku a její působení v rámci NATO. Zde jsou představeny i jednotlivá pole, na nichž se Česká republika v rámci NATO představila – jedná se o zahraniční operace, chemické jednotky, součinnost v oblasti letecké atd.

Výstava 20 let České republiky v NATO bude také dne 12. března 2019 umístěna výjimečně jeden den na Pražském Hradě.

RED

AktuálněVyšlo nové číslo čtvrtletníku Historie a vojenství, letos poslední

Vyšlo nové číslo čtvrtletníku Historie a vojenství, letos poslední

08. 12. 2022
Čtvrté letošní číslo časopisu Historie a vojenství, které vydává Vojenský historický ústav…
Cesta k poznání. Rozhovor s ředitelem Odboru muzeí VHÚ plukovníkem Michalem Burianem.

Cesta k poznání. Rozhovor s ředitelem Odboru muzeí VHÚ plukovníkem Michalem Burianem.

05. 12. 2022
Ředitel Odboru muzeí plukovník Michal Burian strávil stovky hodin přípravou nových expozic…
Digitalizace rukopisů za rok 2022 byla zdárně dokončena

Digitalizace rukopisů za rok 2022 byla zdárně dokončena

01. 12. 2022
Vojenský historický ústav Praha v roce 2022 digitalizoval dalších 31 rukopisů pocházejících…
V Armádním muzeu Žižkov byly předány ceny soutěží Prahy 2

V Armádním muzeu Žižkov byly předány ceny soutěží Prahy 2

01. 12. 2022
Ve čtvrtek 1. prosince 2022 se v Armádním muzeu Žižkov uskutečnilo setkání…
Dotýkání povoleno! Interaktivní prezentace a zážitkové programy v nových expozicích Armádního muzea Žižkov.

Dotýkání povoleno! Interaktivní prezentace a zážitkové programy v nových expozicích Armádního muzea Žižkov.

28. 11. 2022
Moderní interaktivní podání a zážitkové programy, se kterými se setkáte v nových…