Výstava o atentátu na Heydricha v Kišiněvě

Výstava o atentátu na Heydricha v Kišiněvě

Ve čtvrtek 7. září 2023 proběhla ve Vojenském muzeu v Kišiněvě (Muzeul armatei din Chișinău) vernisáž výstavy Atentát na Reinharda Heydricha – smrt architekta holokaustu. Výstavu Vojenského historického ústavu Praha připravilo velvyslanectví České republiky v Kišiněvě ve spolupráci s Agenturou pro vědu a vojenskou historii (Agenţia pentru Stiintă şi Memorie Militară – ASMM).

Výstava, která je věnována atentátu na Reinharda Heydricha a jeho zásadní úloze v přípravách tzv. konečného řešení židovské otázky, reflektuje jeden ze společných bodů historie České republiky a Moldavska. Součástí plánu na vyvraždění evropských Židů bylo i území Besarábie, kde před druhou světovou válkou žila početná židovská komunita. Obětí holokaustu se zde stalo na 150 000 obyvatel.

Příběh atentátu na hlavního organizátora holokaustu byl pro mnohé návštěvníky vernisáže zcela neznámý. Připomínku této historické události proto ocenil i kišiněvský rabín Daniel Muntean. V zahajovacím projevu velvyslanec ČR v Moldavsku Stanislav Kázecký uvedl, že akce potvrzuje stoupající úroveň moldavsko-českých vztahů i diverzifikaci oblastí spolupráce obou zemí, včetně bezpečnostní oblasti. Rozvoj bilaterálních vztahů zmínil také státní tajemník ministerstva obrany Sergiu Plop, který zdůraznil, že bilaterální dialog se zintenzivňuje prostřednictvím nových projektů, mimo jiné v oblasti bezpečnosti a obrany. „Dnešní výstava je toho přesvědčivým příkladem,“ uvedl. „Je pro nás také důležitou lekcí z historie, prezentující realistický a důsledný pohled nejen na minulost, ale i současné výzvy, kterým lidstvo čelí.“ Ředitel VHÚ brigádní generál Aleš Knížek poznamenal, že výstava je prvním krokem k navázání společných vztahů mezi partnerskými institucemi obou zemí, na něž budou navazovat další společné projekty jak v Moldavsku, tak v České republice. Autor výstavy plukovník Michal Burian pak v rámci hodnocení příprav a realizace atentátu na Heydricha vyzdvihl především význam spolupráce mezi vojenským zahraničním odbojem, vojenským zpravodajstvím a domácím civilním odbojem reprezentovaným zejména členy sokolské organizace.
Vernisáže se zúčastnili četní zástupci diplomatického sboru – Francie, Velké Británie, Švédska, Nizozemska a dalších států – i představitelé ozbrojených složek Moldavska včetně náčelníka generálního štábu brigádního generála Eduarda Ohladciuc.

V rámci vernisáže výstavy byl představen nově akreditovaný vojenský přidělenec ČR při ZÚ Kišiněv, podplukovník Martin Kania.

 

Aktuálně



Zhroucení soluňské fronty

Zhroucení soluňské fronty

02. 10. 2023
V polovině září 1918 začala na soluňské frontě vítězná ofenziva dohodových států, jež…
1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

01. 10. 2023
Před devadesáti lety, 1. října 1933, vznikla Sudetendeutsche Heimatsfront (Sudetoněmecká vlastenecká fronta,…
Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

29. 09. 2023
Oddělení pohraniční finanční stráže Horní Adršpach – 30. září 1938 17.00 hod.:…
Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

26. 09. 2023
Čtvrteční státní svátek sv. Václava můžete využít k návštěvě všech muzeí ve správě…
Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

26. 09. 2023
Klíčovou roli pro Pražské povstání mělo rozhlasové vysílání. Z budovy rozhlasu na…