Zemřel armádní generál Karel Pezl, voják respektovaný doma i v zahraničí

Zemřel armádní generál Karel Pezl, voják respektovaný doma i v zahraničí

12. 10. 2022

Ve věku 95 let zemřel armádní generál Karel Pezl, poslední československý a první český náčelník Generálního štábu. Zásadním způsobem se podílel na proměně armády, která se etablovala v porevolučních demokratických poměrech.

Málokdo se tak výrazně zapsal do českých moderních armádních dějin. Generál Pezl si získal respekt doma i v zahraničí. Projevovalo se to mimo jiné tím, že se s ním pravidelně scházeli jeho následovníci ve funkci náčelníka Generálního štábu AČR. Pezla ve svých pamětech také zmínil americký generál John Galvin, někdejší vrchní velitel spojeneckých sil NATO v Evropě (SACEUR). Charakterizoval ho jako přemýšlivého, ohleduplného muže se schopností jasně formulovat.

Karel Pezl se narodil 14. září 1927 v Domažlicích. V roce 1946 ukončil reálné gymnázium v Plzni a nastoupil na Vojenskou akademii v Hranicích. Po úspěšném absolvování na škole zůstal jako velitel školní jednotky. Vzdělával se ale dále, v roce 1953 završil studium Vojenské akademie v Praze. Následně působil u 8. mechanizované divize v Kolíně, u 2. střeleckého sboru v Písku, na velitelství 1. vojenského okruhu v Praze a na velitelství 1. armády v Praze. Další jeho kroky vedly na Generální štáb ČSLA, kde kupříkladu vykonával funkci náčelníka operační přípravy.

V roce 1971 byl z armády kvůli politickým postojům propuštěn. Následně pracoval mimo jiné jako vrátný, zaměstnaný byl ve Výzkumném ústavu spojů jako výzkumný a vývojový pracovník. Po roce 1989 se mu naskytla šance vrátit se do ozbrojených sil. Od března 1991 byl poradcem ministra obrany ČSFR Luboše Dobrovského, následně byl přijat do služebního poměru a 1. května 1991 ho prezident Václav Havel ustanovil do funkce náčelníka Generálního štábu ČSA – náměstka ministra obrany.

Období, kdy Pezl vedl Generální štáb, bylo mimořádně dynamická. Změny v Evropě byly dramatické, rozpadala se Varšavská smlouva, hledala se nová bezpečnostní struktura Evropy – vhodnou strategii pro novou dobu vytvářely NATO nebo Evropská společenství. V letech 1990–1991 se řešil odchod sovětských vojsk z Československa, v Zálivu navíc působil Československý samostatný protichemický prapor, čímž země manifestovala novou zahraničněpolitickou orientaci. Pezl se přitom s výzvami doby musel poměřit ve věku, kdy již přesáhl šedesátku.

Pezl na začátku svého působení hovořil přímo o hledání nové filozofie obrany státu. Usiloval i o vnitřní proměnu armády. Armáda pod Pezlovým vedením deklarovala, že se bude snažit vytvářet studijní příležitosti v zahraničí pro schopné velitele či štábní pracovníky. Jazykové vybavení totiž bylo jedním z problémů porevoluční armády.

Již na konci roku 1992, kdy Československo mířilo k rozdělení, generál Pezl aliančním zástupcům sděloval, že oba samostatné státy budou chtít v dlouhodobém horizontu vstoupit do NATO. I proto bylo logické, že se generál Pezl stane prvním náčelníkem Generálního štábu AČR.

Než generál Pezl v roce 1993 z této funkce odešel, učinila armáda zřetelný krok dopředu – ať už po organizační, nebo personální stránce. Šlo již o ozbrojené síly demokratického státu, které se mladým lidem snažily nabídnout co nejlepší uplatnění. Pezl odešel do výslužby v roce 1993, své zkušenosti však ještě zúročil mimo jiné jako poradce prezidenta Václava Havla.

V roce 2017 mu prezident Miloš Zeman propůjčil Řád Bílého lva.

Petr Janoušek

 

 

AktuálněDigitalizace rukopisů za rok 2022 byla zdárně dokončena

Digitalizace rukopisů za rok 2022 byla zdárně dokončena

01. 12. 2022
Vojenský historický ústav Praha v roce 2022 digitalizoval dalších 31 rukopisů pocházejících…
Dotýkání povoleno! Interaktivní prezentace a zážitkové programy v nových expozicích Armádního muzea Žižkov.

Dotýkání povoleno! Interaktivní prezentace a zážitkové programy v nových expozicích Armádního muzea Žižkov.

28. 11. 2022
Moderní interaktivní podání a zážitkové programy, se kterými se setkáte v nových…
Sokol v první světové válce a krátce po ní

Sokol v první světové válce a krátce po ní

25. 11. 2022
Ve čtvrtek 26. listopadu jsme si připomněli 107 let od chvíle, kdy…
Na konferenci v Krakově o československo-polské vojenské spolupráci v roce 1939 se podílel také VHÚ

Na konferenci v Krakově o československo-polské vojenské spolupráci v roce 1939 se podílel také VHÚ

23. 11. 2022
Dne 11. října 2022 proběhla v polské Vratislavi mezinárodní vědecká konference věnovaná počátkům…
Zástupci českého a slovenského vojenského archivnictví v nové expozici Armádního muzea Žižkov

Zástupci českého a slovenského vojenského archivnictví v nové expozici Armádního muzea Žižkov

18. 11. 2022
Nově otevřenou stálou expozici v nedávno rekonstruovaném objektu Armádního muzea VHÚ na…