Živá historie ve válečném Afghánistánu: výstava fotografií Boba Krčila

Živá historie ve válečném Afghánistánu: výstava fotografií Boba Krčila

18. 10. 2012

Armáda České republiky přispěla k realizaci neobvyklého projektu: výstavy fotografií českého fotografa Boba Krčila, která byla otevřena v afghánském Kábulu.

Afghánistán je v současné době v centru zájmu historiků z Vojenského historického ústavu Praha, kteří zde shromažďují materiál zachycující působení českých vojáků v rámci mezinárodních sil. Do tohoto projektu nazvaného Historici v misích, který lze charakterizovat i jako mapování české stopy v Afghánistánu, dobře zapadá i zajímavá výstava fotografií Bohumila „Boba“ Krčila z cyklu Herát – Brána času. Velvyslanectví České republiky ji v říjnu 2012 otevřelo ve Francouzském institutu v Kábulu. Výstava třiceti šesti snímků zde potrvá do poloviny listopadu.

Výstavu zahájila Štěpánka Litecká, Chargé d´affaires (a.i.) České republiky v Afghánistánu, společně s náměstkem ministra informací a kultury Islámské republiky Afghánistán panem Khalili. Zahájení se zúčastnil také zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generál Aleš Opata, velitel Úkolového uskupení AČR ISAF plukovník Martin Štochl, přítomen byl i ředitel Vojenského historického ústavu Praha plukovník Aleš Knížek. Významným způsobem se na realizaci celé expozice podílela Armáda České republiky. Organizovat kulturní akci v zemi, která je zmítána válečnými střety, je vždy těžké a vojenská podpora v tomto směru hrála klíčovou roli. AČR také zajistila převoz snímků i dalšího potřebného materiálu do Afghánistánu.

Vystavené fotografie zachycují atmosféru a běžný život města Herát v listopadu roku 1978. Město s bohatou minulostí je zde zachyceno tak, jak už ho není možné spatřit: mnoho budov bylo zničeno při sovětském bombardování po invazi v roce 1979. Výstava je z hlediska afghánské reality unikátním počinem, protože zdejší muzea a archivy obecně velmi málo disponují historickým fotografickým materiálem. České snímky Herátu tak mají vedle umělecké i velkou dokumentační hodnotou. Po ukončení výstavy také budou fotografie věnovány nově zrekonstruovanému městskému muzeu v Herátu. Tento fakt ocenil i náměstek ministra informací a kultury p. Khalili, když od české chargé d´affaires Š. Litecké přebíral vystavené fotografie: „Ty snímky jsou svědky historie, ale patří i ke kulturnímu bohatství obou zemí. Chtěli bychom poděkovat České republice za uspořádání této výstavy a za darované fotografie.“

Bob Krčil (1952 -1992), fotograf a cestovatel, který po roce 1968 odešel z Československa, studoval estetiku a fotografii ve švédské Uppsale a Stockholmu. Během studia cestoval po Evropě a navštívil i některé asijské země: Pákistán, Indii a Afghánistán. Poprvé se do Afghánistánu dostal v roce 1972, podruhé o šest let později na prahu dramatických politických změn v zdejší společnosti. Svůj pobyt v Hératu v roce 1978 komentoval: „V té době již byli lidé zatýkáni bez zjevného důvodu, někteří byli i popravováni. Od deváté hodiny večer do pěti do rána byl zákaz vycházení a v noci jste mohli slyšet střelbu… Na jednom přechodu mi celníci zabavili nějaké filmy a přes anglicky mluvícího tlumočníka se mě ptali na mé politické kontakty – jestli pracuji pro CIA nebo tak… Měl jsem švédský pas a naštěstí se mi je podařilo přesvědčit, že studuju architekturu… Jeden den svolal hotelový manažer všechny hosty a řekl nám, že všichni cizinci musí do osmi hodin večer opustit město – a že hotel bude zavřený. Bylo jasné, že se chystá něco, pro co úřadující orgány nechtějí mít žádné svědky.”

Od osmdesátých let žil Bob Krčil v New Yorku, živil se fotografováním. Na své afghánské pobyty ale nezapomněl, neustále upozorňoval americkou veřejnost na tragickou situaci v této zemi, která byla v té době již zmítána válkou a musela čelit sovětské vojenské přítomnosti.

Aktuálně



Zhroucení soluňské fronty

Zhroucení soluňské fronty

02. 10. 2023
V polovině září 1918 začala na soluňské frontě vítězná ofenziva dohodových států, jež…
1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

01. 10. 2023
Před devadesáti lety, 1. října 1933, vznikla Sudetendeutsche Heimatsfront (Sudetoněmecká vlastenecká fronta,…
Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

29. 09. 2023
Oddělení pohraniční finanční stráže Horní Adršpach – 30. září 1938 17.00 hod.:…
Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

26. 09. 2023
Čtvrteční státní svátek sv. Václava můžete využít k návštěvě všech muzeí ve správě…
Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

26. 09. 2023
Klíčovou roli pro Pražské povstání mělo rozhlasové vysílání. Z budovy rozhlasu na…