Do Lešanského muzea byl převezen bunkr z mostecké uhelné pánve

Do Lešanského muzea byl převezen bunkr z mostecké uhelné pánve

15. 05. 2011
Unikátní převoz se uskutečnil v pondělí 16. května. Z dolu Šverma u Mostu byl do Vojenského technického muzea v Lešanech převezen předválečný bunkr – lehké opevnění vzor 36. Bunkr se návštěvníkům v Lešanech představí už tuto sobotu na Ženijním dni.
Lehké opevnění vz. 36 je předchůdcem známých „řopíků“, kterých dodnes najdeme na českém území stovky až tisíce. Naopak opevnění vzor 36 se vyskytuje už jen sporadicky. Stavba má délku 4,7 metru a výšku 2,7 metru, váží přes padesát tun. Bunkr původně stál v severních Čechách, v lokalitě povrchového dolu Šverma. Hrozila mu likvidace, díky aktivitě Vojenského historického ústavu Praha a iniciativě milovníků vojenské historie z webu ropiky.net a se ho však podařilo zachránit.
Lehký objekt byl ze svého původního místa nejprve přesunut buldozerem o kus dál k silnici, aby mohl být naložen pomocí jeřábu na podvalník. Zdvižení a uložení na přepravní těleso se odehrálo zhruba v půl deváté ráno v pondělí 16. května. Pak se celý neobvyklý náklad vydal na cestu dlouho přes 120 kilometrů. Trasa byla volena tak, aby se na ní nevyskytovaly mosty s příliš nízkou nosností. Do Vojenského technického muzea Lešany u Týnce nad Sázavou dorazila kolona něco po druhé hodině odpolední.
Více než dvě hodiny trvala příprava na vyzdvižení bunkru z podvalníku a přenesení do předem připravené mělké jámy mezi dvěma stromy v přední části areálu VTM Lešany. Náklad byl tak těžký, že podvalník nejen zadními koly vyryl v měkké trávě hluboké stopy, ale při nájezdu přes hranu vozovky dokonce mírně zavadil spodkem o silnici. Nakonec se ale podařilo celou sestavu podvalníku i jeřábu uspořádat tak, aby mohlo dojít k bezpečnému zdvižení bunkru a umístění na připravené místo.
Samotné přenesení nebylo pro jeřáb až tak složitou operací a trvalo zhruba patnáct minut. Ve vzduchu se vznášející bunkr byl nakonec otočen do správného směru, střílnami čelem k bráně areálu, pomocí lidské síly. K otočení padesátitunového kolosu překvapivě stačilo jen několik mužských paží.
V nejbližších dnech budou zahrnuty okraje jámy bunkru, aby stavba vypadala v místě svého nového domova přirozeně. Takto si ji budou moci prohlédnout návštěvníci už v sobotu 21. května, kdy se koná v Lešanech u příležitosti otevření šestnácté muzejní sezóny Ženijní den; začíná v 9.30 ráno, na programu jsou ukázky ženijní techniky. V dalších měsících bude bunkr restaurován, doplněn bude o vnitřní vybavení, ocelové obložení střílen a nakonec bude natřen do maskovacích barev.
Lehká opevnění vz. 36 byla jedním z prvních počinů, kterými se republika rozhodla čelit narůstajícímu nebezpečí z nacistického Německa. Šlo o objekty jednoduché koncepce, se střílnami na čelní straně a vchodem na zadní. Celkem jich bylo postaveno přes 860, dodnes se jich zachovalo jen několik desítek. Nebyly však příliš odolné ani ideální svými dispozicemi, proto byly hned v následujícím roce nahrazeny novým typem, lehkým opevněním vzor 37, tedy řopíky. Ty už měly střílny na bočních stranách a byly také podstatně odolnější. Také exempláře řopíků by se měly v budoucnu objevit ve Vojenském technickém muzeu v Lešanech.

AktuálněOsmdesáté čtvrté výročí mnichovského diktátu: kritické dny republiky i národa

Osmdesáté čtvrté výročí mnichovského diktátu: kritické dny republiky i národa

26. 09. 2022
Před 84 lety, noci z 29. na 30. září 1938, byla podepsána…
Průvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část druhá. Od roku 1740 do vypuknutí první světové války. 

Průvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část druhá. Od roku 1740 do vypuknutí první světové války. 

23. 09. 2022
Druhá část nové expozice v rekonstruovaném Armádním muzeu Žižkov je věnována období od…
Vyšlo nové číslo časopisu Historie a vojenství, letošní třetí

Vyšlo nové číslo časopisu Historie a vojenství, letošní třetí

20. 09. 2022
Letošnímu třetímu číslu časopisu Historie a vojenství, které vydává Vojenský historický ústav…
Průvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část první. Od nejstarších dob po rok 1740.

Průvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část první. Od nejstarších dob po rok 1740.

17. 09. 2022
V naší sérii článků, v nichž vám představujeme novou podobu Armádního muzea Žižkov, se…
Nové zastřešení dvorany Armádního muzea Žižkov detailně a efektně

Nové zastřešení dvorany Armádního muzea Žižkov detailně a efektně

11. 09. 2022
Rozměrově největším novým prvkem rekonstruovaného Armádního muzea Žižkov je zastřešení dvorany. Mohutná…