Falešná občanská legitimace parašutisty Čestmíra Šikoly

 

K nejdůležitější výbavě parašutistů, vyslaných během 2. světové války do protektorátu, patřily falešné osobní doklady, které byly základním předpokladem úspěšného života v ilegalitě a umožňovaly svým vlastníkům bez úhony přežít náhodné kontroly.

Vzácnou ukázkou takového dokladu je Všeobecná občanská legitimace protektorátu Čechy a Morava vystavená na jméno Čestmír Švec (nar. 28. 11. 1916, Praha). Pod tímto jménem v protektorátu působil radista výsadku Clay čet. asp. Čestmír Šikola (28. 11. 1919, Mukařov – 29. 2. 2008, Malá Skála).

Tříčlenný výsadek Clay byl vysazen v ranních hodinách 13. 4. 1944 u obce Hostišová. V prostoru Slovácka a Valašska se jim podařilo vybudovat rozsáhlou zpravodajskou síť a svou činnost koordinovali s partyzánskými skupinami působícími v regionu. Na podzim 1944 do struktury zpravodajské sítě proniklo gestapo a postupně ji rozbilo, parašutistům se však podařilo za dramatických okolností uniknout a pokračovat v činnosti. Během svého působení odeslal Čestmír Šikola prostřednictvím radiostanice Eva na 800 depeší, čímž se výsadek Clay řadí mezi nejúspěšnější operace svého druhu.

Po roce 1945 zůstal Čestmír Šikola v armádě a pokračoval v kariéře aktivního vojáka. V roce 1948 byl propuštěn a ve vykonstruovaném procesu odsouzen na 23 měsíců těžkého žaláře. Po propuštění pracoval nejprve v dělnických profesích a v 60. letech dokončil vysokoškolské studium, které musel přerušit v listopadu 1939. Zbytek života působil ve Výzkumném ústavu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

Rozměry: 134 x 77 mm

Legitimace byla do sbírky VHÚ Praha předána krátce po 2. světové válce.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha